OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#5578
Μπαίνω στην διαχείριση και από τις ρυθμίσεις οποιαδήποτε αλλαγή κι αν προσπαθήσω να κάνω μου πετάει το εξής μήνυμα: Forbidden You don't have permission to access/admin/index.php on this server.

Τα δικαιώματα του αρχείου admin/index.php τα έχω 777... τι μπορεί να φταίει;
#5581
Καταρχάς ποτέ δεν δίνουμε permissions 777 γιατί είναι επισφαλές.
Στα αρχεία δώσε permission 644 και στους φακέλους 755.

Έλεγξε ότι ο χρήστης και το group των αρχείων και φακέλων είναι ο ίδιος με του hosting λογαριασμού.
Μην ανεβάζεις αρχεία ως root αλλά με FTP για να παίρνουν τα σωστά permissions, αλλιώς θέλει εντολή από shell για να διορθωθούν μαζικά.
#5583
Όλα τα αρχεία μου έχουν δικαιώματα 644 και οι φάκελοι 755! Ότι αλλαγές κάνω τις κάνω μέσω Filezilla!

Το μήνυμα συνεχίζεται να μου εμφανίζεται στην σελίδα διαχείρισης όταν πάω να αποθηκεύσω τυχών αλλαγές στο Σύστημα --> Ρυθμίσεις πιο συγκεκριμένα:

Forbidden
You don't have permission to access /admin/index.php on this server.

Καμιά άλλη ιδέα;
#5587
Λοιπόν μιλώντας με τον host provider για να δω μήπως φταίει κάτι στον server και δεν έχω πρόσβαση μου πρότεινε να εξαιρέσω αυτό το error στο Mod Security του hosting όπως κι έκανα και τώρα πλέον μπορώ να αποθηκεύσω μια χαρά τις αλλαγές! Έχω όμως την εξής ερώτηση: είναι σωστό αυτό που έκανα, που εξαίρεσα αυτό το error; θα με επηρεάσει κάπου;

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!