OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#5598
Αφού γράψω ένα τεράστιο ευχαριστώ στους ανθρώπους που μας παρέχουν δωρεάν αυτή τη θαυμάσια επέκταση:
https://www.opencart.com/index.php?rout ... ch=piraeus
ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Η έκδοση του Opencart μου είναι η 2.0.2.0 και το πρόβλημα που προκύπτει είναι το εξής. Όταν τρέχω τοπικά το site και πηγαίνω στη σελίδα του checkout, όλα λειτουργούν άψογα και εμφανίζονται κανονικά οι μέθοδοι πληρωμής και μπορώ να κάνω κανονικά checkout και redirect στο περιβάλλον της Πειραιώς.

Στην online μορφή του site όμως (που είναι SSL enabled), με το που φτάνω στο checkout page, όταν κλικάρω να μου φορτώσει τα Payment Methods μου πετάει ένα alert box με error 0 και από την κονσόλα του chrome λαμβάνω το μήνυμα ότι η σελίδα προσπαθεί να φορτώσει mixed content (δηλαδή μη ασφαλές περιεχόμενο). Αν κάνω disable το extension, το error συνεχίζεται και δεν με αφήνει να κάνω καθόλου checkout. Ο μόνος τρόπος να επανέλθει το site σε φυσιολογική λειτουργία είναι να κάνω uninstall το extension.
Έλεγξα ένα προς ένα τα αρχεία του extension και δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω ποιο είναι το μη ασφαλές σενάριο / link που προσπαθεί να φορτώσει το extension (και ειδικά σε εκείνο το σημείο!) και πιθανότατα οδηγεί και στο σφάλμα, αλλά το περίεργο είναι το σφάλμα προκύπτει στα Payment methods του checkout οπότε δεν έχει προλάβει ακόμα να κάνει κάποιο εξωτερικό request / call στην τράπεζα.

Έχετε κάποια συμβουλή για το πώς θα μπορούσα να απομονώσω το πρόβλημα και να βρω τι το προκαλεί;
#5602
Δυστυχώς δεν κατάφερα να εντοπίσω το unsafe περιεχόμενο στον κώδικα, αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ακόμα και disable να κάνω το extension συνεχίζει να προκαλεί λάθος. Ο μόνος τρόπος να μην εμφανίζει το λάθος είναι να κάνω uninstall το extension.
#5997
H Πειραιώς για να λειτουργήσει χρειάζεται το SOAP extension στην PHP ενεργό. Εάν δεν το έχεις δε μπορείς να λάβεις ticket και να προχωρήσεις στο περιβάλλον της Πειραιώς.

Από κει και πέρα, εάν έχεις ακόμα την Πειραιώς και το παλιό extension θα πρέπει να γνωρίζεις ότι από 30/09 όλοι πρέπει να έχουν τις αντίστοιχες αλλαγές για το Hash Key που ενεργοποίησε η Πειραιώς τον Οκτώβριο 2018 και εφάρμοσε ως υποχρεωτικό από τον Μάρτιο 2019. 30/09/2019 ήταν το Deadline για να το αλλάξουν / αναβαθμίσουν όλοι.
#6051
Γνωρίζετε το παρακάτω πρόβλημα και την λύση του παρακαλώ?

Κατόπιν διερεύνησης διαπιστώθηκε πως
χρησιμοποιείτε κάποιους μη αποδεκτούς
ειδικούς χαρακτήρες στις παραμέτρους
«PARAMBACKLINK» ή/και «PARAMETERS» που στέλνετε
στο paycenter.

Ως αποδεκτοί χαρακτήρες στα
συγκεκριμένα πεδία ορίζονται οι εξής,
βάσει των κανονισμών ασφαλείας κατά PCI :


· Λατινικοί χαρακτήρες (πεζοί και
κεφαλαίοι)

· Ελληνικοί χαρακτήρες (πεζοί και
κεφαλαίοι)

· Αριθμοί

· Το κενό (Space)

· Οι ειδικοί χαρακτήρες / : _ ( ) . , + -&=?


Παρακαλούμε για τη συμμόρφωσή σας με
τις παραπάνω οδηγίες έως την ΔΕΥΤΈΡΑ
13/01/2020 και την έγκαιρη ενημέρωση μας με
το πέρας των εργασιών σας, στην ηλ.
διεύθυνση [email protected].

Με εκτίμηση,

Merchant Acquiring & ePayments

ePOS Paycenter
ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ
ΠΑΡΑΛΗΠΤΕΣ

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!