OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από smforbeauty
#5937
Μετά από μια εγκατάσταση ocmod που έκανα μου μπλόκαρε το cpanel και μου βγάζει αυτό το μήνυμα
( Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση!
Δεν έχετε δικαιώμα πρόσβασης σε αυτή την σελίδα, παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή.)
Τι μπορώ να κάνω; :(

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#5938
- Δεν μπορείς να δεις τίποτα στη διαχείριση του OpenCart;
- Έχεις μόνο ένα διαχειριστή στο κατάστημα σου, αυτόν που δημιουργήθηκε όταν εγκατέστησες το OpenCart ή δημιούργησες / διέγραψες κι άλλους χρήστες;
- Έχεις αλλάξει πρόθεμα (prefix) στους πίνακες της βάσης ή έχεις αφήσει το default "oc_";
Από smforbeauty
#5939
Έναν διαχειριστή έχω αυτό που άνοιξα το e-shop μόνο.
Δεν έχω αλλάξει πρόθεμα.
Γιατί με μπλόκαρε είναι φυσιολογικό να γίνει αυτό;
πρώτη φορά μου συμβαίνει!
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#5942
Διευκρίνησε μου κάτι τελευταίο. Απο την περιγραφή που δίνεις, μπορείς να κάνεις login στη διαχείρηση του opencart αλλά δεν σου επιτρέπει να δεις τις δίαφορες σελίδες της διαχείρισης, σωστά;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#5944
Έτσι που το περιγράφεις, θεωρώ ότι το πρόβλημα σου οφείλεται στα permissions που για κάποιον λόγο έχουν πλήρως αφαιρεθεί από τον διαχειριστή. Ως εκ τούτου αφαιρώντας τα ocmod μάλλον δεν θα λυθεί το πρόβλημα σου.

Σε κάθε περίπτωση όμως, σου λέω τη διαδικασία και γι'αυτό. Τα ocmod περνάνε στη βάση και για να τα απενεργοποιήσεις προσωρινά μπορείς να διαγράψεις το cache τους διαγράφοντας το περιεχόμενο του φακέλου system/storage/modification εκτός του index.html. Μετά από τη διαχείριση μπορείς να τα απεγκαταστήσεις πλήρως.

Για να επαναφέρεις τα permissions συνδέσου από το control panel του hosting σου (cPanel/Plesk, κλπ) στο phpmyadmin και επίλεξε από το επάνω δεξί μενού το SQL. Επικόλλησε το ακόλουθο SQL query και τρέξε το. Θα σου δώσει στοιχειώδη permissions. Μετά συνδέσου στη διαχείριση και από την ομάδα χρηστών του διαχειριστή πρώτα αποεπίλεξε όλα τα permissions, μετά επίλεξε πάλι τα πάντα και πάτα αποθήκευση.
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_user_group` SET `permission` = 
'{\"access\":[\"setting\\/setting\",\"user\\/user\",\"user\\/user_permission\"],\"modify\":[\"setting\\/setting\",\"user\\/user\",\"user\\/user_permission\"]}' WHERE `name` = 'Administrator';
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#5946
Θέλεις να πεις επαναφορά από backup;

Αν το κατάστημα δεν είναι live και δεν έχει νέες παραγγελίες αυτές τις ημέρες κάντο, αλλά και με αυτό που σου έδειξα θα φτιάξει.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!