OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#8434
Καλημέρα σας,
σε έκδοση 3.0.3.2 χρησιμοποιώ ως checkout module https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=15353 (δεν ξέρω αν έχει σημασία)

Εχω πρόβλημα με τις παραγγελίες:

1) Όταν βάζω προϊόντα στο καλαθι και κλεισω τον browser και τον ανοίξω ξανά τότε αυτά εξαφανίζονται.
Πώς γίνεται να παραμένουν?

2) Βλέπω πολλές χαμένες παραγγελίες στο missing orders άλλες με αντικαταβολή άλλες με κάρτα κτλ.
Τα προϊοντα που βάζουν αρκετά.
Άρα κάτι φταίει μήπως τους πετάει έξω?
Σε προηγουμενο Post είδα σχετικά με το gc_maxlifetime θα μπορουσε να βοηθήσει?
#8435
Καλησπέρα,

Για λόγους ασφάλειας τα session cookies του OpenCart είναι non persistent, που σημαίνει ότι χάνονται με το που κλείσει ο browser. Άρα η συμπεριφορά που αναφέρεις είναι φυσιολογική και οτιδήποτε διαφορετικό δεν θα ήταν ορθή πρακτική.

Όταν λες χαμένες παραγγελίες, τι ακριβώς εννοείς;

Έχεις καλέσει τους πελάτες που έβαλαν τις παραγγελίες που λείπουν και σου ανέφεραν ότι ολοκλήρωσαν την παραγγελία τους, αλλά εσύ βρήκες την παραγγελία τους στις παραγγελίες που λείπουν ή απλά βρήκες κάποιες παραγγελίες που λείπουν και δεν γνωρίζεις γιατί δεν ολοκληρώθηκαν;
#8436
Καλημέρα,
1. Οκ ευχαριστώ πολύ, υπάρχει τρόπος να τα κρατάει στο καλάθι; ή δεν γίνεται τίποτα;
2. Έχω δει στις χαμένες παραγγελίες ότι προσπαθούν 2-3 φορές να κάνουν την παραγγελία και φεύγουν, επίσης 1 - 2 που έτυχε να το αναφέρουν είπαν ότι είχαν βάλει καμια 15ρια προϊοντα στο καλαθι πηγαν να πληρώσουν και χάθηκαν τα προιοντα και φυσικά εγκατέλειψαν. Αυτό μήπως είναι κάποιος χρόνος που παραμένουν τα προϊόντα στο καλάθι?
#8437
Καλησπέρα,

Ναι, αν ο πελάτης είναι εγγεγραμμένος, αποθηκεύεται το καλάθι. Μπορείς αν θες να καταργήσεις τις αγορές ως επισκέπτης.

Για επισκέπτες, το garbage collection του OpenCart, διαγράφει το καλάθι των επισκεπτών αν είναι παλαιότερο από μία ώρα.

Μπορείς να το αλλάξεις αυτό στη διαδρομή system/library/cart/cart.php, το INTERVAL 1 HOUR μπορείς να το κάνεις πχ INTERVAL 4 HOUR ή οτιδήποτε παραπάνω από τον χρόνο που έχει δηλωθεί στο php.ini για το session.gc_maxlifetime.
#8455
Update:
Για να παραμένουν τα προϊόντα στο καλάθι όταν κλείνουμε τον browser βρήκα και αγόρασα αυτό, https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=42345

Υπάρχει κάτι αρνητικό σε αυτό; Μήπως γεμίζει το oc_session ;
#8456
Δεν έχω δει τι τροποποιεί η επέκταση, αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν κάνει σωστά αυτό που αναφέρει.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!