OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#8479
Καλησπέρα σας,
σε έκδοση 3.0.3.2 συνάντησα ένα περίεργο πρόβλημα.

Έχω βάλει με το χέρι σε κάποια προϊόντα τιμή προσφοράς, ένας πελάτης έβαλε στο καλάθι και αγόρασε 5 από αυτά, αλλά η τιμή που χρεώθηκε και στα 5 ήταν η αρχική τιμή και ας βλέπουμε τις τιμές προσφοράς στα προϊοντα.

πως μπορεί να έγινε κάτι τέτοιο;

ΥΓ. Στην ακριβώς παρακάτω και άλλες παραγγελίες κανονικά χρεώνονται οι τιμές προσφοράς.
Έχω δει όλες τις ρυθμίσεις των προϊόντων και είναι σωστές, πχ δεν έχω βάλει ημερομηνίες έναρξης και λήξης.
#8480
Καλησπέρα,

Τι μέθοδο πληρωμής είχε;
Τι σύνολα παραγγελίας είχε η παραγγελία;
#8482
Αν χρησιμοποιείς quick checkout, ίσως οφείλεται εκεί το πρόβλημα.
#8484
Με το default checkout είναι πολύ πιο δύσκολο να συμβούν τέτοια φαινόμενα, γιατί με το που φτάνεις στη σελίδα checkout δημιουργείται νέο order_id. Ωστόσο, υπό προϋποθέσεις, δεν είναι απίθανο.

Μήπως έχεις αυξήσει τον χρόνο session της εφαρμογής; Αν ναι, με συσκευές mobile μπορεί να συντελέσει να προκύπτουν συχνότερα τέτοια φαινόμενα.

Αν ο πελάτης είχε φτάσει με το κινητό του στο στάδιο 6 του checkout και δεν πάτησε ολοκλήρωση αγοράς αλλά άφησε το browser app ανοικτό, οι προηγούμενες τιμές των προϊόντων είχαν ήδη εγγραφεί στον πίνακα order_product τη στιγμή που έφτασε στο στάδιο 6.

Αν στο διάστημα που παρέμεινε ενεργό το session του πελάτη εσύ έβαλες προσφορές και ο πελάτης εντός του χρονικού διαστήματος του session ολοκλήρωσε την αγορά, στο στάδιο 6 δεν γίνεται πλέον έλεγχος του Cart για να ανανεωθούν οι τιμές και η παραγγελία μπαίνει με ότι τιμή έχει εγγραφεί ήδη στον πίνακα order_product.

Όταν λοιπόν ο πελάτης πάτησε ολοκλήρωση αγοράς, αν το session ήταν ακόμη ενεργό η παραγγελία προχωράει κανονικά με τις προηγούμενες τιμές...

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!