OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από malam
#8570
Καλησπέρα, τα προϊόντα στο καλάθι διατηρούνται πολύ λίγο. Πως μπορώ να επεκτείνω τον χρόνο παραμονής των προϊόντων στο καλάθι?

Ευχαριστώ, Μαρία
Από malam
#8573
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το κοιτάξω. Αν κάποιος άλλος το έχει κάνει ας μας πει. Σε όλους κρατάνε λίγο τα καλάθια?
Από malam
#8581
Έκανα αυτό, μένουν περισσότερη ώρα στο καλάθι αλλά όχι 1 μέρα που έβαλα. Επισυνάπτω φώτο από την αλλαγή που έκανα
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#8582
O κώδικας σωστός είναι, μήπως σε κόβει ο browser;

Υ.Γ. σύμφωνα με την φωτογραφία που ανέβασες το έχεις βάλει να κρατάει επτά ημέρες, όχι μία - αν και νομίζω πως έχεις βάλει την απάντηση του link κι όχι τον δικό σου κώδικα. Γενικά, το να κρατάει το καλάθι πάνω από μερικά λεπτά δεν νομίζω οτι είναι καλή πρακτική.
Από malam
#8583
Αυτό με τον browser, δεν το γνωρίζω, θα δοκιμάσω και με άλλο browser. H φώτο είναι από τον κώδικα που βρήκα, εγώ το έβαλα 1 μέρα.

Ο πελάτης πιστεύει ότι όσο περισσότερο μένει στο καλάθι, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει ο χρήστης να το αγοράσει!

Τι να πω..
#8587
Υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις που o browser «αναλαμβάνει πρωτοβουλία». Δεν είναι έτσι βέβαια καθώς το πόσο κρατάει κάποιο session (είτε με cookie είτε με session start) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Πιστεύω πως καλό θα ήταν να του εξηγήσεις τι ακριβώς γίνεται με το καλάθι και πως παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες (συσκευή, λειτουργικό σύστημα, browser, αν κλείνεις τον browser ή το tab κ.λ.π. κ.λ.π.). Περισσότερο όμως είναι θέμα λειτουργικότητας και ασφάλειας τόσο του πελάτη όσο και του eshop. Ελπίζω έτσι να καταλάβει.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!