OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από aris2134
#1067
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι νέο μέλος στο forum και σχετικά νέος χρήστης του opencart.
Έφτιαξα ένα eshop και θα χρειαστώ τη βοήθεια σας σχετικά με τα ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.

Όσο αναφορά την αντικαταβολή, για προιόντα μέχρι 3 κιλά το κόστος είναι 5 Ευρώ ενώ για κάθε επιπλέον κιλό το κόστος αυξάνεται κατά 1 Ευρώ. Αν δηλαδή το προιόν είναι 3 κιλά ο πελάτης θα χρεωθεί με 5 Ευρώ μεταφορικά. Αν το προιόν είναι 5 κιλά, ο πελάτης θα χρεωθεί με 7 Ευρώ, αν το προιόν είναι 8 κιλά το κόστος θα είναι 10 Ευρώ κ.ο.κ.
Αν κατάλαβα καλά αυτό το ρυθμίζω αν παω στην κατηγορία Extentions --> Shipping -> Weight Based Shipping --> και ρυθμίζω τα rates.
-Το θέμα είναι τι πρεπει να γραψω ωστε να πανω απο 3 κιλα να αυξανει κατα 1 Ευρω για καθε επιπλεον κιλο.
- Επίσης θέλω οι πελάτες να μπορούν να κανουν και κατάθεση στην τράπεζα. Για κατάθεση απο 50 Ευρώ και πάνω θέλω τα μεταφορικά να είναι δωρεάν σε όλη την Ελλάδα. Πως θα μπορούσα να υλοποιήσω κάτι τέτοιο και να το διαχωρίσω απο την προηγούμενη περίπτωση.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1073
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Σχετικά με την αποστολή βάσει βάρους θα πρέπει για κάθε επιπλέον κιλό να εισάγεις ξεχωριστή καταχώρηση πχ 3:5,4:6,5:7,κλπ.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα πρέπει να αναφέρεις την έκδοση σου. (υποθέτω ότι θα έχεις μόνο δύο τρόπους πληρωμής αντικαταβολή και τραπεζική κατάθεση)
Από aris2134
#1076
Θα έχω αντικαταβολή, τραπεζική κατάθεση και μέσω paypal.
Συγνώμη ξέχασα να το διευκρινήσω αυτό... Η έκδοση είναι η 2.0.1.1 .

Λοιπόν, το έφτιαξα ως εξής:
3:5,4:6,5:7,6:8,7:9,8:10,9:11,10:12,11:13,12:14,13:15,14:16,15:17 απο 3 μεχρι 15 κιλά.
Όταν ομως προχωράω για να κανω την παραγγελία μου εμφανίζει για ένα προιόν που είναι 3 ΚG το παρακάτω:
Αποστολή Βάσει Βάρους
Ελλάδα (Βάρος: 6.00kg) - 9,84€

Ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1115
Καλημέρα,

Έλεγξε την προεπιλεγμένη κλάση βάρους πχ γραμμάρια, κιλά κλπ ότι είναι η επιθυμητή και ότι αντιστοιχεί με τις κλάσεις βάρους που έχεις αναθέσει στα προϊόντα καθώς και ότι οι τιμές υπολογισμού βάρους στην αποστολή βάσει βάρους είναι δηλωμένες με τρόπο που συνάδουν με την κλάση.
Από aris2134
#1123
Τα έλεγξα και είναι ρυθμισμένα. Βασικά αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:

Θέλω να έχω 3 τρόπους πληρωμής:
Αντικαταβολή, Τραπεζική κατάθεση και Paypal.

Στην αντικαταβολή θέλω μέχρι 3 κιλά ο πελάτης να χρεώνεται 5 Ευρώ και απο 3 και πανω για καθε κιλο + 1 Ευρώ.
Στην τραπεζική κατάθεση, για καταθέσεις απο 50 Ευρώ και πάνω να έχει δωρεάν αποστολή.

Επειδη δεν εχω ξανα ασχοληθει με πληρωμές και opencart θα ήθελα να με κατατοπίσετε λιγάκι..
Ας ξεκινησουμε απο την αντικαταβολή, ακολουθησα τα βηματα αλλα δεν δουλευει. Παρακατω σας δειχνω τι ακριβως συμβαινει:

Παρακαλώ επιλέξτε τον προτιμώμενο τρόπο αποστολής γι' αυτήν την παραγγελία.
Αποστολή Βάσει Βάρους
Ελλάδα (Βάρος: 5.00kg) - 8,61€


Οι ρυθμισεις που έχω κανει στις χρεωσεις για το παραπανω σεναριο ειναι:
3:5,4:6,5:7,6:8,7:9,8:10,9:11,10:12,11:13,12:14,13:15,14:16,15:17
και παρολα αυτα μου εμφανιζει το παραπανω..

Απο κει και περα, πως μπορω να προσθεσω τραπεζικη καταθεση να εμφανιζεται δηλαδη στους τροπους πληρωμης...?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1124
Καταρχάς να αποσαφηνίσουμε ότι οι μέθοδοι αποστολής δεν "επικοινωνούν" με τις μεθόδους πληρωμής. Δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος να πεις ότι αν επιλεγεί η τάδε μέθοδος πληρωμής θα συμβαίνει κάτι στην δείνα μέθοδο αποστολής.
Στην αντικαταβολή θέλω μέχρι 3 κιλά ο πελάτης να χρεώνεται 5 Ευρώ και απο 3 και πανω για καθε κιλο + 1 Ευρώ.
Αυτό το έχεις κάνει ήδη, απλά στο παράδειγμα που μας δείχνεις προστίθεται και ΦΠΑ 23% στα 7 ευρώ και γίνεται 8.61. Αν αφαιρέσεις την προσθήκη φόρου, τα τελικά έξοδα αποστολής θα είναι όπως τα είχες εισάγει αρχικά.
Στην τραπεζική κατάθεση, για καταθέσεις απο 50 Ευρώ και πάνω να έχει δωρεάν αποστολή.
Αυτό δεν γίνεται χωρίς κάποιο ειδικό extension ή τροποποίηση στον κώδικα. Και δεν έχω να σου προτείνω κάτι για έκδοση 2.χ.χ. Στις υπάρχουσες δυνατότητες του OpenCart υπάρχει όμως δυνατότητα ενεργοποίησης γενικά της δωρεάν αποστολής ανεξαρτήτως μεθόδου πληρωμής, η οποία μπορεί να ενεργοποιείται από κάποιο ποσό παραγγελίας και πάνω.
Ας ξεκινησουμε απο την αντικαταβολή, ακολουθησα τα βηματα αλλα δεν δουλευει.
Η αντικαταβολή είναι μέθοδος πληρωμής, άρα δεν έχει σχέση με την αποστολή βάσει βάρους.
Απο κει και περα, πως μπορω να προσθεσω τραπεζικη καταθεση να εμφανιζεται δηλαδη στους τροπους πληρωμης...?
Ενεργοποιείς την τραπεζική πληρωμή και στο "Σύνολο" εισάγεις το ποσό παραγγελίας που θα ενεργοποιείται η πληρωμή.
Από aris2134
#1133
Σας ευχαριστώ παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας! Το μονο που μενει που μενει τωρα ειναι για τραπεζικες καταθεσεις ανω των 50 Ευρω να ειναι free shipping αλλα μονο για τραπεζικη καταθεση και οχι αντικαταβολη..
Δοκιμασα να βαλω το vqmod αλλα δεν δουλευει για την εκδοση 2.0.1.1 οποτε μαλλον απο οτι καταλαβα δεν θα καταφερω να το κανω αυτο.
Όπως και να εχει ευχαριστω για την βοηθεια εως τωρα!
Άβαταρ μέλους
Από AccountSaver
#1134
aris2134 έγραψε:Σας ευχαριστώ παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας! Το μονο που μενει που μενει τωρα ειναι για τραπεζικες καταθεσεις ανω των 50 Ευρω να ειναι free shipping αλλα μονο για τραπεζικη καταθεση και οχι αντικαταβολη..
Δοκιμασα να βαλω το vqmod αλλα δεν δουλευει για την εκδοση 2.0.1.1 οποτε μαλλον απο οτι καταλαβα δεν θα καταφερω να το κανω αυτο.
Όπως και να εχει ευχαριστω για την βοηθεια εως τωρα!
γιατί δεν σου δουλεύει; το δοκίμασα να το βάλω και μπαίνει μια χαρά.Απλά γράψε /opencart/vqmod/install και θα το κάνει :)
Από aris2134
#1135
Ναι το εκανα και μου εμφανιζει το μηνυμα VQMOD ALREADY INSTALLED! Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω διαφορα.. Δεν εξαφανιζεται η Αντικαταβολη αν επιλεξω free shipping..
Άβαταρ μέλους
Από AccountSaver
#1139
aris2134 έγραψε:Ναι το εκανα και μου εμφανιζει το μηνυμα VQMOD ALREADY INSTALLED! Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω διαφορα.. Δεν εξαφανιζεται η Αντικαταβολη αν επιλεξω free shipping..
Το VQMOD είναι για να φορτώνεις .xml αρχεία ,αν θα το δεις στο root του server σου,πετάς την "εφαρμογή" "extension" μέσα,και αυτό αυτόματα κάνει την δουλειά του εφόσων είναι συμβατό με την ανάλογη έκδοση την οποία έχεις.
Εμένα μου λειτουργούσε 100% . :geek:

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!