OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
#45
Καλό Mod. :)

Το αντίθετο όμως πως γίνεται;
Πχ Οταν ο πελατης επιλεξει αποστολη (με χρέωση) να του βγαζει σαν επιλογη την αντικαταβολη (και οχι τα μετρητα);



Σπαζοκεφαλια:

Εχω 3 τροπους αποστολης:
Παραλαβή από κατάστημα (μονο εντος Θεσσαλονικης)
Αποστολη με χρεωση (Εντος Θεσσαλονικης για παραγγελιες κατω των 50€ και για υπολοιπους προορισμους ανεξαρτητου ποσου)
Δωρεαν αποστολη (Εντος Θεσσαλονικης, οταν η παραγγελια είναι πάνω απο 50€)

Εχω 5 τρόπους πληρωμης:
Αντικαταβολη (Εντος Θεσσαλονικης για παραγγελιες κατω των 50€ και για υπολοιπους προορισμους ανεξαρτητου ποσου) με χρεώση 2,5€
Μετρητα*(Εντος Θεσσαλονικης για παραλαβη απο καταστημα ή οταν διακιούται δωρεάν αποστολη) χωρις χρεωση.

και αλλους 3 τροπους που λειτουργουν οκ.

Θελω:
Οταν ο πελατης επιλέγει "Παραλαβη απο καταστημα" να μη βγαζει την επιλογη "αντικαταβολη" (γιατι η αντικαταβολη χρεωνεται)
Οταν επιλεγει "Αποστολη με χρεωση" να μη βγαζει την επιλογη "μετρητα"
Οταν επιλέγει "Δωρεαν αποστολή" να μη βγαζει την επιλογή "αντικαταβολη"
#46
Καλησπέρα,

Μετέφερα το θέμα σου εδώ γιατί αυτό που χρειάζεσαι είναι διαφορετικό από αυτό που κάνει το vQmod απενεργοποίησης της αντικαταβολής. Επίσης επειδή χρησιμοποιείς ένα custom module για μετρητά, είναι σωστότερο να βρούμε μία λύση ειδικά για την περίπτωση σου γιατί αν ενσωματώσουμε αυτή τη λύση στο vQmod αντικαταβολής, μπορεί να μπερδέψει άλλους χρήστες που δεν έχουν το ίδιο module με εσένα

Ανέφερες:
Οταν ο πελατης επιλέγει "Παραλαβη απο καταστημα" να μη βγαζει την επιλογη "αντικαταβολη" (γιατι η αντικαταβολη χρεωνεται)
Οταν επιλεγει "Αποστολη με χρεωση" να μη βγαζει την επιλογη "μετρητα"
Οταν επιλέγει "Δωρεαν αποστολή" να μη βγαζει την επιλογή "αντικαταβολη"
Από τα παραπάνω το πρώτο και το τρίτο επιτυγχάνονται με το vQmod απενεργοποίησης αντικαταβολής. (αν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτά μου λες.)
Σχετικά με το δεύτερο μπορείς να διευκρινήσεις τι εννοείς "Αποστολή με χρέωση" ? Σε ποιο module αναφέρεσαι ?
#47
Opencart-Hellas έγραψε: Σχετικά με το δεύτερο μπορείς να διευκρινήσεις τι εννοείς "Αποστολή με χρέωση" ? Σε ποιο module αναφέρεσαι ?
Στο default module του OC. (flat Rate)

Το "προβλημα" μου το ελυσα με το module X-Fee , με το οποιο δινεται η δυνατοτητα επιπλεον χρεωσης οποιουδηποτε συνδιασμου αποστολης και πληρωμης.
#48
Ωραία geospath. Τα παλαιότερα μέλη που έχετε πια αποκτήσει αρκετή εμπειρία με την εφαρμογή, όποτε έχετε χρόνο και διάθεση, μπορείτε να μοιράζεστε τις λύσεις που βρίσκετε σε συχνά προβλήματα, στην κατηγορία "Συχνά ερωτήματα, Τεχνικά Άρθρα, Τεκμηρίωση" ;)

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!