OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1167
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποιο extension που όταν γίνεται μια αγορά να ξέρω από που προήλθε ο πελάτης. Το χρειάζομαι για να ξέρω αν έχει έρθει απο skroutz ή από best price ή από google (Αναζήτηση)
Ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος htwp την 28 Φεβ 2015, 16:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#1168
Εχει αρκετά αν ψάξεις αλλά πιστέυω αυτό είναι το καλύτερο http://www.opencart.com/index.php?route ... about%20us :)
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1169
Το συγκεκριμένο extension που μου προτείνεις κάνει άλλη δουλειά. Δεν είναι κατι που μπορώ να χρησ. Εκτός και αν έκανες λάθος στο link
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1170
Καλημέρα

Χρειάζεσαι κάτι σαν αυτό. Το συγκεκριμένο είναι για 1.5.4.1, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λειτουργεί και σε άλλες εκδόσεις. Δοκίμασε το (στην έκδοση που δεν μας ανέφερες :evil: ) και αν δεν λειτουργήσει εδώ είμαστε να το δούμε. Επίσης ψάξε και για παρόμοια με την αναζήτηση referer ή http referer.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1171
Καλησπέρα,

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η έκδοση που έχω είναι η 1.5.6.4. Δεν ξέρω μήπως υπάρχει πέρα από κάποιο extension να πραγματοποιήσω την σκέψη μου με το google Analytics. Αν γνωρίζει κάποιος ή το έχει κάνει ας το πει.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1172
Κανονικά με το extension καλύπτεσαι. Απλά δοκίμασε το και πες μας αν λειτουργεί.

Στο google analytics θεωρητικά μπορείς να ορίσεις goals και να δεις πως οι πελάτες έφτασαν σε αυτά.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1173
Το έφερα στα μέτρα του 1.5.6.4 και για τα extensions που χρησιμοποιώ αλλά έχω ένα πρόβλημμα που ίσως δεν το έχω καταλάβει καλά.

στο txt του extension αναφέρει τα παρακάτω:

Goto your phpMyAdmin

Click on the 'order' table and then select the 'Structure' tab.

Scoll to the bottom of the table and click on the 'Go' button to add a new field to the end of the table.

Name the field 'referrer'

Select Type 'Text'

Click the go or save button.


----------------------------------------------------------------------


EDIT ../index.php

FIND:

// Currency

ADD BEFORE:

// Referrer
if (!isset($request->cookie['referrer'])) {
if(isset($request->get['referrer'])) {
setcookie('referrer', $request->get['referrer'], time() + 3600 * 24 * 1000, '/');
} elseif (isset($_SERVER['HTTP_REFERER']) && $_SERVER['HTTP_REFERER'] != '' && strpos($_SERVER['HTTP_REFERER'], 'http://'.$_SERVER['SERVER_NAME']) !== 0) {
setcookie('referrer', $_SERVER['HTTP_REFERER'], time() + 3600 * 24 * 1000, '/');
} else {
setcookie('referrer', 'Direct', time() + 3600 * 24 * 1000, '/');
}
}


------------------------------------------------------------------------

Upload the save_referrer.xml to ../vqmod/xml

------------------------------------------------------------------------

To specify the referrer then you can add ?referrer=whaterveryouwanthere to the end of the url.

------------------------------------------------------------------------


Όταν λέει "To specify the referrer then you can add ?referrer=whaterveryouwanthere to the end of the url." τι ακριβώς εννοεί και που το προσθέτω ? Σε ποιό url??
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1174
1. Εννοεί να φτιάξεις ένα νέο πεδίο με ονομα referer στο table oc_order με type ΤΕΧΤ
2. Μετά στο index.php πριν από το // Currency προσθέτεις τον κώδικα που δίνει.
3. Αυτό είναι λίγο φλου και μάλλον εννοεί ότι μπορείς από την διαχείριση να εμφανίσεις τις παραγγελίες ανά referer αν στη διεύθυνση των παραγγελιών το γράψεις έτσι και προσθέσεις τον referer που ενδιαφέρεσαι. Δεν το έχω ψάξει και για να σου πω πιο έγκυρα πρέπει να δοκιμάσω το extension και να δω τον κώδικα του (κάτι που δεν έχω χρόνο σήμερα λόγω φόρτου εργασίας). Κάνε τα παραπάνω και αν κολλήσεις κάπου ρώτα. Πάντως έτσι κι αλλιώς όπως αναφέρει, καταχωρεί τον referer στην παραγγελία άρα θα φαίνεται και από εκεί.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1175
Το έχω προσαρμοσει και εμφανίζεται πλέον το πεδίο refferal στο orders αλλά δεν δείχνει κάτι από που ήθε ο πελάτης.(έκανα μια παραγγελία δοκιμαστικά να το ελέγχξω). Άν βρεις χρόνο και φυσικά όποτε βρείς κοίταξε το και θα συνεχίζω να το δοκιμάζω μήπως και βρω κάτι. Σε περίπτωση που το καταφέρω θα ειδοποιήσω εδώ για να μην χρειαστεί να μπεις σε "μπελάδες"
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1182
Το κατάφερα να λειτουργεί (έπρεπε να κάνω κάποιες αλλαγές λόγω theme αλλά και επειδή χρησ. one page checkout) αλλά μου εμφανίζει όλες τις παραγγελίες σαν direct. Από ότι κατάλαβα κάνοντας κάποιες δοκιμές υπάρχει το εξής πρόβλημα. Άν κάποιος πελάτης έρθει πχ από bestprice τον "πετάει" στην product page αν κοιτάξω το url μπορώ να δω ότι ήρθα από bestprice, όταν όμως πατάω στην αγορά (το Button Αγορά) τον μεταφέρει στο checkout εκεί χάνει στο url από που έρχεται ο πελάτης οπότε περνιέται σαν direct. Πως γίνεται να παραμένει το ref στο url και στο checkout ώστε να αποθηκεύεται σωστά??

Στο index.php του roor έχω βάλει αυτόν τον κώδικα.

// Referrer
session_start();
if (!isset($request->cookie['referrer'])) {
if(isset($request->get['referrer'])) {
setcookie('referrer', $request->get['referrer'], time() + 3600 * 24 * 1000, '/');
} elseif (isset($_SERVER['HTTP_REFERER']) && $_SERVER['HTTP_REFERER'] != '' && strpos($_SERVER['HTTP_REFERER'], 'http://'.$_SERVER['SERVER_NAME']) !== 0) {
setcookie('referrer', $_SERVER['HTTP_REFERER'], time() + 3600 * 24 * 1000, '/');
} else {
setcookie('referrer', 'Direct', time() + 3600 * 24 * 1000, '/');
}
}

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ξέρω ότι ο χρόνος που διαθέτετε είναι πολύ λίγος.

Σας ευχαριστώ.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!