OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1305
Καλησπέρα,

Λογικά για να εμφανίσει το φ.π.α στο checkout θα πρεπει να ενεργοποιήσουμε τις γεωγραφικές ζώνες, φορολογικοί συντελεστές αλλά και Φορολογική Κλάση. Αν όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές θα εμφανίζει σωστά και ανάλογα με τον Νομό (νησί) το 23% και το 16%. Το πρόβλημα μου είναι πως κάθε φορά θα πρέπει στο admin->catalog->products να διαιρώ με ένα calculator την τιμή και να την εισάγω χωρίς το φ.π.α . Σωστά??
Υπάρχει κάποιο διαθέσιμο extension ώστε να εισάγουμε την τιμή με φ.π.α και να κάνει αυτόματα τις διαιρέσεις σε ένα αλλο πεδίο? Παραδειγμα διπλα στην τιμή θα μπορούσε να υπάρχει ένα extra πεδίο με το όνομα "τιμή με φ.π.α" να εισάγουμε την τιμή και αυτόματα στο πεδίο "Τιμή" να εμφανίζει την τιμή προ φ.π.α.
έκδοση opencart: 2.0.1.1
Γλώσσα: Ελληνικά

Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1308
Δεν έχω ψάξει για κάτι τέτοιο και δεν ξέρω αν υπάρχει έτοιμο, αλλά μπορείς αρκετά εύκολα να φτιάξεις ένα vQmod που να κάνει ad hoc αυτή τη δουλειά κατά την καταχώρηση της τιμής του προϊόντος στη βάση. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να φτιάξεις ανάλογους μηχανισμούς και για τις εκπτώσεις,προσφορές, επιλογές, κλπ. Επίσης μπορεί να γίνει σε επίπεδο browser με javascript.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1309
Αυτή είναι και η δυσκολία του εγχειρήματος πως θα πρέπει να το δημιουργήσω για όλους τους μηχανισμούς. Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου javascript αν και θα το ψάξω κατά πόσο εύκολο είναι να πραγματοποιηθεί.
Αν κάποια στιγμή πέσει στην αντίληψή σου κάποιο extension μπορείς να με ειδοποιήσεις?
Ευχαριστώ για την απάντησή σου!!!
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#1316

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!