OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από clearming
#71
Καλησπέρα σας,

Εδώ και μερικές ημέρες έχω στήσει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με opencart.
Το θέμα που χρησιμοποιώ έιναι το default. Προσπαθώ να ενσωματώσω μία απλή φόρμα σύνδεσης στην αρχική σελίδα. Η φόρμα είναι σε απλή μορφή δηλ. ένα πεδίο με το username, ένα άλλο με το password και το κουμπί submit. Να σημειώσω ότι δεν θα δουλεύει με Javascript. Μήπως κάποιος από εσάς εχει κάνει κάτι αντίστοιχο ώστε να μπορέσει να βοηθήσει!?

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#72
Καλησπέρα

Όταν λες φόρμα σύνδεσης, εννοείς η ίδια φόρμα σύνδεσης που υπάρχει στο account/login να υπάρχει και στη home;
Τι έκδοση Opencart έχεις;
Από clearming
#73
Αυτό ακριβώς εννοώ! Είναι η φόρμα που υπάρχει στο account/login. Έχω την τελευταία έκδοση του Opencart (1.5.6).
Διάβασα αρκετά έως τώρα για το Framework που δουλεύει το opencart αλλά κολλάω στην πράξη γιατί δεν είμαι και τόσος καλός με την PHP.
Μήπως πρέπει να καλέσω τις αντίστοιχες μεταβλητές από το Controller στο Model και μετά να κάνω print στο αντίστοιχο template file (στην περίπτωση μου header.php)??
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#79
Πρέπει να φορτώσεις το model που περιλαμβάνει το query για τον έλεγχο του χρήστη
$this->load->model('account/customer');

Για να κάνεις τον έλεγχο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη method validate() στο
catalog/controller/account/login.php

Επίσης θα χρειαστείς τον κώδικα της φόρμας όπως περίπου είναι στο
catalog/view/theme/default/template/account/login.tpl

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!