OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#2354
Καλημέρα.
Έχω 3 γεωγραφικές ζώνες, στις 2 η αποστολή - χρέωση γίνεται βάση βάρους
και στην άλλη η αποστολή είναι δωρεάν.
Στις 2 πρώτες υπάρχει χρέωση αντικαταβολής και στην 3η είναι δωρεάν,
όταν στο quick checkout αλλάζω περιοχή αποστολής από μια με χρέωση σε άλλη που δεν έχει χρέωση πρέπει να κάνω refresh στην σελίδα για να βγάλει μηδενική την αντικαταβολή αλλιώς κρατάει την χρέωση της προηγούμενης.
Το extension που χρησιμοποιώ είναι το GOP Cash On Delivery
oc 2.0.1.1
Ευχαριστώ
#2358
Καλησπέρα, δεν ευθύνεται το GOP, ποιο quick checkout χρησιμοποιείς;
#2363
Καλημέρα
Χρησιμοποιώ το journal 2
Το σκέφτηκα και εγώ αλλά πάλι όταν αλλάζω περιοχη κανει refresh και τα μεταφορικά τα αλλάζει κανονικά με την αντικαταβολή είναι το πρόβλημα
#2364
Καλημέρα, αν το checkout είναι σωστά μελετημένο, λογικά θα πρέπει να μπορεί να κάνει refresh και στις αποστολές και στις πληρωμές. Έλεγξε αν υπάρχει κάποια ρύθμιση να κάνει refresh στις πληρωμές, αλλιώς ή ζήτησε τους να το διορθώσουν ή αγόρασε κάποιο quick checkout που να κάνει refresh σε αποστολές και πληρωμές. Για τα παραπάνω προτείνω αυτό.
#2373
Θα κοιτάξω όταν μπορέσω αρχικά να βγάλω το checkout να δω με την κλασική αγορά τι κάνει.
Δυστυχώς έχω μπλέξει με μια εταιρία hosting που μου έχει ρίξει όλες τις υπηρεσίες εδώ και 3 μέρες.
Με την άδεια του admin δεν έχω κανένα πρόβλημα να την αναφέρω για να προστατεύσω κανέναν άλλο, περιμένω το πράσινο φώς :evil:
#2374
Καλησπέρα, εφόσον τηρούνται οι κανόνες του φόρουμ και η συζήτηση διατηρείται σε πολιτισμένα επίπεδα με επιχειρήματα, μπορείτε να εκφράζεστε ελεύθερα. Η Ελληνική κοινότητα δεν έχει εξαρτήσεις ούτε είναι συμβεβλημένη με κάποια εμπορική επιχείρηση ώστε να επιβάλλεται λογοκρισία πλαγίως. Ανήκει αποκλειστικά σε εμένα και εγώ δεν ανήκω πουθενά ;) Απλά θα σε παρακαλέσω οτιδήποτε επικαλεστείς να είναι τεκμηριωμένο και το σχόλιο να μην έχει επιθετικό ή εκδικητικό ύφος.
#2375
Χαίρομαι Opencart-Hellas για την στάση σου.
Λοιπόν φιλοξενώ 2 ιστοσελίδες στο greece.com.gr, εδώ και 4 ημέρες είναι και οι ιστοσελίδες και τα mail down.
Η φιλοξενία είναι σε shared server( μη βαράτε η κάθε ιστοσελίδα έχει 100-200 επισκέπτες / ημέρα)
στην πρώτη επικοινωνία μαζί τους την Πέμπτη μου είπαν ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα στους servers και σε 1 ώρα θα είναι ΟΚ.
Δευτέρα βράδυ και ακόμα περιμένω την 1 ώρα και από σήμερα δεν σηκώνουν το τηλέφωνο.
Και το χειρότερο είναι τα mail και ότι δεν έχω τελευταία backup.
Έχω και άλλα να πω άλλα για να μην βγω off topic σταματάω αλλά θα επανέλθω στην κατάλληλη ενότητα
#2381
Καλησπέρα, λυπάμαι για την απώλεια σου. Ελπίζω να μην είναι κάτι μόνιμο και να μπορέσεις να ανακτήσεις τα αρχεία σου. Επειδή το θέμα αφορά hosting, αν θέλεις να προσθέσεις κάτι άλλο, καλύτερα άνοιξε νέο θέμα στην κατηγορία Διαχείριση Διακομιστών & Hosting.
#2393
Καλησπέρα, είμαι και πάλι ζωντανός :lol:
Λοιπόν ξανά στο θέμα, όταν αλλάζω τον τρόπο αγοράς από quick checkout σε default όλα καλά με την αξία αντικαταβολής.
Ρύθμιση στο template δεν υπάρχει.
Καμιά ιδέα για το quick checkout ή το αφήνω στο κλασικό
#2395
Καλησπέρα, ωραία, δυστυχώς δεν γνωρίζω να υπάρχει έτοιμο fix που να λύνει το πρόβλημα με το checkout που έχεις. Την παρούσα στιγμή ή χρησιμοποιείς την αρχική μέθοδο checkout ή αγοράζεις το quick checkout που σου πρότεινα για να κάνεις τη δουλειά σου.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!