OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από pamamolf
#3458
Γεια σας

Χρησιμοποιώ το opencart (ελληνική και αγγλική γλώσσα) στην έκδοση 1,5 και θα ήθελα να βελτιώσω όσο γίνετε το ΣΕΟ μου.

Έχω βρει ένα σορό extensions αλλα δεν ξέρω πιο να επιλέξω...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

Ευχαριστώ
Από billkou
#3722
Ετεροχρονισμενη απαντηση, αλλα για να μην μεινεις με την απορια.

Μετα απο χρηση και ελεγχο σχεδον ολων των extension για SEO, η προταση μου ειναι αυτη εδω :

http://www.opencart.com/index.php?route ... cart%20seo

Μαλιστα ειχα ξεκινησει να σου γραφω για το καθε ενα ξεχωριστα, το αποθηκευσα στο προχειρο, αλλα μετα λεω δεν εχει νοημα.

Το συγκεκριμενο extension ΔΕΝ ειναι τελειο, ΔΕΝ εχει το πιο καλο interface ουτε το πιο καλο support ( αν και δεν θα χρειαστει και τρελο support η αληθεια ειναι γιατι δημιουργει ελαχιστα προβληματα ), οπως επισης εχει παρα πολλες ελλειψεις στην λειτουργια του, κυριως λογω του τροπου με τον οποιο λειτουργει το opencart στο θεμα των URL.

Ομως, εχει τα εξης :

- Δεν επηρεαζει αρνητικα την ταχυτητα της σελιδας, επιβαρυνοντας την με database queries και αλλα κουλα.
- Αρκετα γρηγορο generation των URL's ( εχω 9500 προιοντα, 360 κατασκευαστες, 170 κατηγοριες )
- Image SEO για να μετονομαζει τις εικονες αλλα και να προσθετει Title & alt Tags
- Σωστη λειτουργια σε περιπτωση που το μαγαζι σου ειναι πολυγλωσσο, χωρις πολλα προβληματα
- Δεν αφηνει "καταλοιπα" στη βαση δεδομενων αλλα και δεν εχει κανενα απολυτως θεμα με τα themes η αλλα extensions ( κι ομως παιζουν γνωστα SEO extensions που δημιουργουν τετοια προβληματα )
- Η εγκατασταση/επανεγκατασταση/αναβαθμιση του ειναι πανευκολη

Εχει και πολλα αρνητικα βεβαια, οπως ολα τα SEO extensions στο Opencart, τα οποια καμια φορα για να τα παρακαμψεις θελεις δουλεια ( εμενα ας πουμε εμφανιζε ενα προιον στο URL που ηταν για το "Contact" Page, χωρις να μπορω να το φτιαξω αν δεν ηθελα να βαλω χερι σε αρχεια, και αλλα τετοια κουλα ), αλλα σε γενικες γραμμες αυτη τη στιγμη ειναι το πιο πληρες και αυτο που θα σου δημιουργησει τα λιγοτερα προβληματα.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#3724
Καλησπέρα,

Πολύ καλή ανάλυση billkou, ο λόγος που αποφεύγω να προτείνω συγκεκριμένο SEO είναι γιατί κανένα δεν είναι τέλειο. Το συγκεκριμένο όντως έχει τα λιγότερα θέματα και το μόνο που χρειάστηκε να τροποποιήσουμε, είναι το SEO url generator του με δικό μας. Επίσης ένας πελάτης είχε πρόβλημα με το 404 report.

Μια μικρή παρατήρηση όσον αφορά τα κατάλοιπα στη βάση. Όλα τα SEO αφήνουν κάτι στη βάση. Το συγκεκριμένο -όπως και όλα τα SEO- δημιουργεί στήλη language_id στο table cs_url_alias.
Από billkou
#3727
Opencart-Hellas έγραψε:Καλησπέρα,

Πολύ καλή ανάλυση billkou, ο λόγος που αποφεύγω να προτείνω συγκεκριμένο SEO είναι γιατί κανένα δεν είναι τέλειο. Το συγκεκριμένο όντως έχει τα λιγότερα θέματα και το μόνο που χρειάστηκε να τροποποιήσουμε, είναι το SEO url generator του με δικό μας. Επίσης ένας πελάτης είχε πρόβλημα με το 404 report.

Μια μικρή παρατήρηση όσον αφορά τα κατάλοιπα στη βάση. Όλα τα SEO αφήνουν κάτι στη βάση. Το συγκεκριμένο -όπως και όλα τα SEO- δημιουργεί στήλη language_id στο table cs_url_alias.
Δυστυχώς ενώ σε πολλά extensions του Opencart υπάρχει μεγάλη ποικιλία αλλά και ποιότητα να επιλέξει ο χρήστης, στο θέμα αυτό είναι περιορισμένες οι πραγματικές, απροβλημάτιστες επιλογές.

Ελπίζω στην δημιουργία ενός extension από κάποιο σοβαρό studio/εταιρεία ( όπως η iSense - κάτι μου ψιθυρίστηκε ότι θα το κάνουν ) γιατί και πιο δεκτικοί θα είναι σε feature requests αλλά και το support θα είναι πολύ καλύτερο, σε σχέση με τα υπάρχοντα extensions. Φυσικά, για την ποιότητα του extension δε θα έχω αμφιβολία, μέχρι στιγμής είναι πολύ καλοί σε ό,τι έχω αγοράσει από αυτούς.

Αυτό για τη βάση, υπέθετα ότι δεν υπήρχε, παράλειψη μου.

Επίσης, πιστεύω η διαχείριση των breadcrumbs είναι άκρως σημαντική - σε συνδυασμό με το SEO plugin - και για λόγους SEO αλλά και για το user experience, οπότε επέλεξα ( πάλι μεταξύ άλλων και μετά από αρκετές δοκιμές & φυσικά χαμένα/επενδυμένα λεφτά ) το συγκεκριμένο extension για να έχω σταθερά breadcrumbs στις σελίδες μου, από όποια σελίδα και αν "έρχεται" ο χρήστης :

http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=24516
Από billkou
#4191
Ενημερώνω το thread και πρόκειται να ανοίξω και νέο σχετικά με όλα τα extensions που έχω χρησιμοποιήσει και μου φάνηκαν χρήσιμα, για να ενημερώσω πως μετά από χρήση 1 εβδομάδας σε live site ( 400 users/day ) του extension : https://www.opencart.com/index.php?rout ... on_id=9486

Έχω να πω πως είναι πλέον πάρα πολύ καλό και αξιόπιστο, η υποστήριξη του developer είναι ικανοποιητική, ενώ η λειτουργία του είναι πανεύκολη και χωρίς σημαντικά προβλήματα.

Θα κάνω εκτενή αναφορά σε μερικές μέρες ώστε να ενημερωθούν όσοι ψάχνονται.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!