OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#3506
Καλησπέρα σε όλους.

Έστησα πρόσφατα ένα eshop σε opencart και ειναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με το opencart και εχω συναντήσει κάποια προβληματάκια.
Θέμα 1
Έχω κάποια προϊόντα που δεν θέλω να έχουν τιμή, αλλα ο πελάτης θελω
1ον) να μην βλέπει πχ την μηδενική τιμή
2ον) αντί να μπορεί να το προσθέτει στο καλάθι, να του λέει πχ Επικοινωνήσε αντι για Add to Cart, και να επικοινωνεί για το συγκεκριμένο προϊόν.
Θέμα 2
Δημιούργησα προσαρμοσμένα πεδία κατα την διαρκεια της αγορας απο πελατη για να διαλεγει αν θελει αποδειξη ή τιμολογιο.
Δουλευει κανονικα το θεμα αυτο αλλα το προβλημα ειναι, στην εκτυπωση αποδειξης ή τιμολογιου, δεν εμφανιζει τα πεδια αυτα, ΑΦΜ, ΔΟΥ, Επαγγελμα και Επωνυμια Εταιρείας.
Καμιά ιδεά;
Θέμα 3
Δημιουργησα λογαριασμο Paypal για αγορα μεσω Paypal Express Checkout και έφτιαξα
API username,
API key,
API secret question

και ενω με μεταφερει στο paypal, και φενονται κανονικα τα στοιχεια παραγγελιας στο paypal, κανει συνεχεια ενα loop για εισαγωγη καρτας...ακομα και αν ειναι περασμενη στον λογαριασμο paypal...κανει loop για 2-3 φορές και μετά εγκαταλείπει και επιστρέφει στο κατάστημα.


Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.
#3532
Καλησπέρα
1) Κάνε μία αναζήτηση στο καταστημα των extensions για "Call For Price"
2) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το vqmod επιλογής τιμολογίου απόδειξης.
3) Αυτό είναι θέμα του paypal, δοκίμασε να φτιάξεις έναν δοκιμαστικό λογαριασμό για developers και να δηλώσεις virtual κάρτες που θα φτιάξεις από εκεί.
#3539
Καλημερα,

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Σχετικα με το πρωτο καταφερα να το λυσω με καποιο αλλο extension, "product additional options".

Το 2ο δεν καταλαβα ακριβως πως χρησιμοποιω το vqmod?

Για το paypal επικοινωνησα με paypal και μου λενε οτι ολα ειναι οκ και οποτε παρατηθηκε ως τροπος πληρωμης. :lol:
#3540
Δοκίμασε να φτιάξεις έναν δοκιμαστικό λογαριασμό στο Paypal
#3541
Καλημερα και παλι,

Καταρχας, σου ζητω συγγνωμη, λαθος ερωτηση σου εκανα νωριτερα.
Βρηκα το vqmod xml που μου ειπες, επειδη εχω 2.0 εβαλα το ocmod version.
Φενεται η παρατηρηση οτι εχει ζητησει τιμολογιο, απλα θα δεις στο παραστατικο της αποδειξης που σου επισυναπτω το οποιο φτιαχνει το opencart δεν κραταει και εκτυπωνει τα στοιχεια τιμολογιου.

Με το paypal, δοκιμασαμε και φτιαξαμε account, και βαλαμε τα προσωπικα μας και εγω και η γυναικα μου...οποτε και βγηκε ως τροπος πληρωμης.

ΥΓ. Στο συνημμενο, θα παρατηρησεις οτι δεν εμφανιζει τα στοιχεια τιμολογιου οπως και θα επρεπε, αλλα αν μπεις στην καρτελα του πελατη ειναι καταχωρημενα σωστα.
Οπως επισης και στο δελτιο αποστολης δεν εμφανιζονται τα στοιχεια. Αν και εκει δεν ξερω αν χρειαζεται.

ΥΓ2. Οπως επισης και στο εμαιλ αποδειξης που λαμβανει ο πελατης δεν λεει πουθενα οτι εχει ζητησει τιμολογιο ουτε εμφανιζει τα στοιχεια τιμολογιου που δηλωσε κατα την διαρκεια παραγγελιας.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#3542
Καλησπέρα, πρέπει να εισάγει ο πελάτης τα στοιχεία τιμολογίου στα σχόλια.

Για πλήρη υποστήριξη απόδειξης τιμολογίου μέσα από το opencart δεν θα βρεις κάτι έτοιμο στην αγορά. Προσωπικά έχω φτιάξει ένα τέτοιο σε μορφή beta για πελάτη μου με πεδία τιμολόγησης κατά το checkout και με ajax validation το οποίο υποστηρίζει εκτύπωση απόδειξης / τιμολογίου με κανονική εμφάνιση των στοιχείων τιμολόγησης όπως στα ERP αλλά λείπουν κάποιες λειτουργίες στο backend που δεν έχω προλάβει να ενσωματώσω για να θεωρείται production ready και εμπορεύσιμο μαζικά.
#3544
Όχι απαραίτητα, σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις για την τιμολόγηση σου κάποιο ERP.
#3546
Ρίξε μια ματιά εδώ
http://blog.capterra.com/free-open-source-erp-software/
Αλλά μάλλον θα πρέπει να το γεφυρώσεις με το o.c, που θα χρειαστείς κάποιον developer

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!