OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από i7racing
#298
Η εταιρεία hosting μάλλον έχει απενεργοποιημένο το php mail και προσπαθω με SMTP αλλά λαμβάνω το παρακάτω μήνυμα:
Notice: Error: Password not accepted from server! in /var/www/vhosts/myshop.gr/httpdocs/system/library/mail.php on line 251

Στο Home -> Settings -> Mail έχω SMTP Username: myname
Όταν βάζω [email protected] βγάζει το εξής λάθος:
Notice: Error: RCPT TO not accepted from server! in /var/www/vhosts/myshop.gr/httpdocs/system/library/mail.php on line 308

Τί μπορεί να συμβαίνει;

OC version: 1.5.6.1
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#299
Επειδή είναι κάπως απίθανο να μην είναι ενεργοποιημένο το mail ας ελέγξουμε πρώτα αν όντως είναι.
- Πες μου τι είδους hosting έχεις.
- Αποσυμπίεσε και ανέβασε στον φάκελο του opencart το επισυναπτόμενο αρχείο. Μετά πήγαινε από τον browser σου στη διεύθυνση http://tokatastimamoy.gr/mailtest.php (όπου tokatastimamoy.gr είναι το domain του καταστήματος σου).
- Διέγραψε το αρχείο mailtest.php
- Πες μου τι μήνυμα είδες...
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Από i7racing
#300
Ευχαριστώ για την απάντηση.
- Hosting @ papaki.gr
- mail is enabled εμφανίστηκε αφού έκανα ότι μου είπες.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#301
- Πριν εννοούσα τι είδους hosting έχεις (πχ shared, vps, κλπ)
- Ωραία, αυτό σημαίνει ότι το mail είναι ενεργοποιημένο. Άρα κάτι έχεις παραλείψει.

Ας τα πάρουμε από την αρχή:
- Έχεις δημιουργήσει κάποιον λογαριασμό email για το domain σου στον διακομιστή; Αν όχι δημιούργησε ένα από το control panel του hosting σου.
- Στη διαχείριση, στις ρυθμίσεις στην καρτέλα "Γενικά" δήλωσε το email που δημιούργησες και στην καρτέλα "mail" επίλεξε
Πρωτόκολλο Mail: mail
Παράμετροι Mail: κενό
Email Ειδοποίησης Νέας Παραγγελίας: ναι
Email Ειδοποίησης Νέου Λογαριασμού: ναι
Από i7racing
#302
Opencart-Hellas έγραψε:- Πριν εννοούσα τι είδους hosting έχεις (πχ shared, vps, κλπ)
- Cloud hosting.
Opencart-Hellas έγραψε:- Έχεις δημιουργήσει κάποιον λογαριασμό email για το domain σου στον διακομιστή;
Είχα ήδη δημιουργήσει email από το plesk panel και το είχα ήδη δηλώσει στην καρτέλα "Γενικά".
Opencart-Hellas έγραψε:- Στη διαχείριση, στις ρυθμίσεις στην καρτέλα "Γενικά" δήλωσε το email που δημιούργησες και στην καρτέλα "mail" επίλεξε
Πρωτόκολλο Mail: mail
Παράμετροι Mail: κενό
Email Ειδοποίησης Νέας Παραγγελίας: ναι
Email Ειδοποίησης Νέου Λογαριασμού: ναι
Το είχα κάνει αλλά τίποτε.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#304
- Ακόμη και αν οι οδηγίες που δίνουμε φαίνονται τετριμμένες πρέπει να τις κάνεις με τη σειρά για να ακολουθείται μια μεθοδολογία που αποκλείει ένα ένα τα πιθανά ενδεχόμενα.

- Έλεγξε την ορθή λειτουργία του php mail function και του email που έχεις ρυθμίσει με το επισυναπτόμενο αρχείο. Το αποσυμπιέζεις και το ανοίγεις σε ένα text editor. Στις γραμμές 4 και 5 εκεί που λέει "[email protected]" συμπληρώνεις το email του domain σου. Ανέβασε το όπως και το προηγούμενο αρχείο στον φάκελο του Opencart και μετά πήγαινε από τον browser σου στη διεύθυνση http://tokatastimamoy.gr/sendmail.php και πες μου τι μήνυμα ανέφερε και αν έλαβες το email που έστειλε. Όταν το κάνεις μετά διέγραψε το αρχείο sendmail.php από το server.

Αν όλα πάνε καλά και το παραπάνω λειτουργήσει:
- Ξαναδοκίμασε πάλι με mail και αυτή τη φορά βεβαιώσου ότι τα πεδία "Επιπρόσθετα Emails Ειδοποιήσεων" και "Παράμετροι Mail" είναι κενά και δεν περιέχουν κάποιο ξεχασμένο space. Αν υπάρχει space τα διαγράφεις αποθηκεύεις και ξαναδοκιμάζεις.

- Αν πάλι δεν λειτουργήσει δες τι αναφέρεται στο error log του Opencart.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Από i7racing
#309
Opencart-Hellas έγραψε:- Έλεγξε την ορθή λειτουργία του php mail function και του email που έχεις ρυθμίσει με το επισυναπτόμενο αρχείο. Το αποσυμπιέζεις και το ανοίγεις σε ένα text editor. Στις γραμμές 4 και 5 εκεί που λέει "[email protected]" συμπληρώνεις το email του domain σου. Ανέβασε το όπως και το προηγούμενο αρχείο στον φάκελο του Opencart και μετά πήγαινε από τον browser σου στη διεύθυνση http://tokatastimamoy.gr/sendmail.php και πες μου τι μήνυμα ανέφερε και αν έλαβες το email που έστειλε. Όταν το κάνεις μετά διέγραψε το αρχείο sendmail.php από το server.
- Έκανα ότι μου είπες και λαμβάνω το test mail κανονικά μέσω του email account που είχα δημιουργήσει.
Opencart-Hellas έγραψε:Αν όλα πάνε καλά και το παραπάνω λειτουργήσει:
- Ξαναδοκίμασε πάλι με mail και αυτή τη φορά βεβαιώσου ότι τα πεδία "Επιπρόσθετα Emails Ειδοποιήσεων" και "Παράμετροι Mail" είναι κενά και δεν περιέχουν κάποιο ξεχασμένο space. Αν υπάρχει space τα διαγράφεις αποθηκεύεις και ξαναδοκιμάζεις.
Το έκανα.
Opencart-Hellas έγραψε:- Αν πάλι δεν λειτουργήσει δες τι αναφέρεται στο error log του Opencart.
Δυστυχώς δεν δουλεύει. Ούτε η φόρμα επικοινωνίας, ούτε με τη δημιουργία νέου πελάτη μου έρχεται mail στη διαφορετική διεύθυνση mail πελάτη που έβαλα, ούτε στο [email protected]. Στο error log δεν καταγράφεται κάτι όταν έχω επιλέξει MAIL, μόνο όταν επιλέγω SMTP εμφανίζονται λάθη.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#311
οκ, άρα από πλευράς server δεν υπάρχει θέμα. Κάτι έχεις τροποποιήσει στην εφαρμογή που δημιουργεί το πρόβλημα. Έχεις εγκατεστημένα vQmods; Κάνε ένα τελευταίο. Γύρισε προσωρινά το frontend στο default template και τη γλώσσα στα Αγγλικά και ξαναδοκίμασε. Αν δεν λειτουργήσει και αυτό, μπορώ να ρίξω κι εγώ μια ματιά στην εφαρμογή.
Από i7racing
#312
Opencart-Hellas έγραψε:οκ, άρα από πλευράς server δεν υπάρχει θέμα. Κάτι έχεις τροποποιήσει στην εφαρμογή που δημιουργεί το πρόβλημα. Έχεις εγκατεστημένα vQmods; Κάνε ένα τελευταίο. Γύρισε προσωρινά το frontend στο default template και τη γλώσσα στα Αγγλικά και ξαναδοκίμασε. Αν δεν λειτουργήσει και αυτό το μόνο που απομένει είναι να ρίξω μια ματιά ο ίδιος στην εφαρμογή.
Το Opencart το έβαλα από τα applications του Plesk panel στο papaki.gr.
Δεν εγκατέστησα ποτέ τίποτε άλλο, ούτε vQmod. Μόνο ένα έξτρα template και το extension της Ελληνικής γλώσσας που αγόρασα από εσάς.
Έκανα ότι είπες και δεν λειτουργεί, δυστυχώς. Αναμένω οδηγίες.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#313
Έκανα ότι είπες και δεν λειτουργεί, δυστυχώς. Αναμένω οδηγίες.
Γύρισες προσωρινά το frontend στο default template;

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!