OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4003
Αλήθεια κάτι τέτοιο στην Αντικαταβολή πως το κάνουμε? Παίζει να γίνεται με το GOP Cash On Delivery?

Αντικαταβολή
Εντός της πόλης της Θεσσαλονίκης η αντικαταβολή για αγορές μέχρι 20 ευρώ έχει χρέωση 2 ευρώ.
Εντός της πόλης της Θεσσαλονίκης η αντικαταβολή για αγορές άνω των 20 ευρώ είναι δωρεάν.
Για το νομό Θεσσαλονίκης η αντικαταβολή για αγορές μέχρι 50 ευρώ έχει χρέωση 5 ευρώ.
Για το νομό Θεσσαλονίκης η αντικαταβολή για αγορές άνω των 50 ευρώ έχει χρέωση 2,99 ευρώ.
#4004
Μπορείς να φτιάξεις γεωγραφικές ζώνες ανάλογα με την χρέωση και μετά από το GOP Cash On Delivery μπορείς να βάλεις ότι τιμή θέλεις και όποιο κανόνα για ενεργοποίηση ή όχι.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η αντικαταβολή να έχει διαφορετική χρέωση ανάλογα με τη περιοχή, η λογική της αντικαταβολής έχει να κάνει με την διαδικασία πληρωμής.
#4012
Εχω βρει μια λύση πανω στο θέμα μου, αλλα αντιμετωπίζω κατι αλλο.

γράφω παρακάτω τι έχω κάνει..
εχω φτιάξει μια ζώνη Νομο θεσσαλονίκης και μια ζώνη Πολη θεσσαλονικη

μεσα στο GOP Cash On Delivery για τον νομο εχω βάλει κώδικα
Κώδικας: Επιλογή όλων
if($total>50)
{
     $cost=2.99;
}
else
{
     $cost=5;
}
και για την πόλη έχω βάλει τον παρακάτω κώδικα
Κώδικας: Επιλογή όλων
if($total>50)
{
     $cost=0;
}
else
{
     $cost=2.99;
}
και δουλεύει κανονικά
αλλα εδω ειναι το πρόβλημα εγω αυτο το θέλω για αντικαταβολή μονο
και οταν παει ο χρήστης στο βήμα Τρόπος Παράδοσης δεν εχει κατι να επιλέγει για να παει στο επόμενο βημα για να πληρώσει την αντικαταβολή , κάτι πρέπει να έχει.
Σκέφτηκα απο το Αποστολές να πάρω το "Ανά Αντικείμενο" να το ονομάσω "Αντικαταβολή" να βγάλω την τιμή και απλά να ειναι επιλεγμένο για να παει στο επόμενο , αλλα και εκει εχω πρόβλημα με το που το ενεργοποιώ για κάποιο λογο δεν δουλευει το GOP Cash On Delivery και το δεύτερο ειναι οτι μπορώ να επιλέξω μονο μια ζώνη πχ τον Νομο.

Ξέρω πως δεν ειναι ορθός τρόπος αλλα ετσι κ αλλιως δεν δουλεύει.

καμια συμβουλή.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!