OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από ndimos
#4078
Έχω στο κατάστημά μου το προϊόν με αυτόν τον κωδικό "294009-0260".

Οι χρήστες όταν κάνουν αναζήτηση, συχνά παραλείπουν τις παύλες και τις τελείες, οπότε αναζητάνε τον εξής κωδικό "2940090260" (χωρίς παύλα δηλαδή) και έτσι το παραπάνω προϊόν να δεν εμφανίζεται σαν αποτέλεσμα της αναζήτησης, ενώ θα ήθελα να εμφανίζεται.

Γνωρίζει κανείς κάποια λύση;
Από billkou
#4079
Ίσως αν το έβαζες σε tag ή σε κάποιο πεδίο όπως UPC, EAN, SKU που ακόμα και αν δεν φαίνεται στο κατάστημα στους πελάτες πιστεύω ότι μπορούν να τους βγει ως αποτέλεσμα στην αναζήτηση.

Από την άλλη μπορείς να το προσθέσεις και στην περιγραφή ή στο τέλος του τίτλου, αν αυτό δεν "χαλάει" την εμφάνιση του κειμένου του προϊόντος.
Από ndimos
#4080
Επειδή υπάρχουν πολλά προϊόντα και μερικοί κωδικοί έχουν δύο ή τρεις παύλες, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δημιουργήσω σε μερικά προϊόντα περισσότερες από δύο παραλλαγές.

Θέλω να αποφύγω αυτήν την χρονοβόρα διαδικασία.
Από billkou
#4081
Τότε ίσως κάποιο extension που θα κάνει αυτή τη δουλειά, αγνοώντας τις παύλες ενδεχομένως, ίσως να κάνει.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Υ.Γ. Εν μέρη συμπάσχω. Κλασσικό πρόβλημα οι πελάτες να βλέπουν άλλα, και να ψάχνουν/ρωτάνε άλλα :lol: . Λες και η γραμμή/κάθετος κλπ είναι αόρατη!
Από ndimos
#4082
Άλλα αντ' άλλων εντελώς.
Αγνοούν παύλες, προσθέτουν κενά, τελείες.
Στο τέλος, δεν βρίσκουν το προϊόν που όμως υπάρχει στο κατάστημα και φεύγουν ή παίρνουν τηλέφωνο και ταλαιπωρούμαστε κι εμείς κι αυτοί άσκοπα.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#4085
Καλησπέρα,

έχω δοκιμάσει το :

https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=16756

είναι πάρα πολύ καλό.

Θα μπορούσες να κάνεις μια ερώτηση πριν την αγορά αν και είμαι σίγουρος οτι σε καλύπτει 100%.

Σε πελάτη μου που το έβαλα δεν ξανα είχε πρόβλημα με το τι αναζητάει ο κόσμος. Έχει και demo οποτε μπορείς να του ρίξεις μια ματιά.
Από billkou
#4086
htwp έγραψε:Καλησπέρα,

έχω δοκιμάσει το :

https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=16756

είναι πάρα πολύ καλό.

Θα μπορούσες να κάνεις μια ερώτηση πριν την αγορά αν και είμαι σίγουρος οτι σε καλύπτει 100%.

Σε πελάτη μου που το έβαλα δεν ξανα είχε πρόβλημα με το τι αναζητάει ο κόσμος. Έχει και demo οποτε μπορείς να του ρίξεις μια ματιά.
Πολύ ωραίο extension δείχνει! Μπαίνει στα υπ'όψιν για το μέλλον :)
Από ndimos
#4088
Ενδιαφέρον φαίνεται.

Έστειλα ερώτημα στον developer. Περιμένω απάντηση για να το προχωρήσω.

Αν προχωρήσω και μου κάνει την δουλειά μου, θα σας ενημερώσω.

Υ.Γ. Άλλαξαν όλη την εμφάνιση του opencart.com! :shock:
Από billkou
#4089
ndimos έγραψε:Ενδιαφέρον φαίνεται.

Έστειλα ερώτημα στον developer. Περιμένω απάντηση για να το προχωρήσω.

Αν προχωρήσω και μου κάνει την δουλειά μου, θα σας ενημερώσω.

Υ.Γ. Άλλαξαν όλη την εμφάνιση του opencart.com! :shock:
Όχι μόνο την εμφάνιση, αλλά υπολειτουργούν τα πάντα κιόλας ( σε markeplace, acount κλπ ). Ό,τι νά'ναι...

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!