OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4309
Έχω ένα multi store (mysite.gr + shop.mysite.gr). To sub domain βρίσκεται στον ίδιο ριζικό φάκελο με το κυρίως domain. Όταν ενεργοποιώ τη χρήση SEO URL για τις κατηγορίες και τα προϊόντα, οι σελίδες στο default domain δεν εμφανίζονται σωστά (εμφανίζονται μόνο κείμενα χωρίς γραφικά & εικόνες) ενώ στο sub domain εμφανίζονται σωστά. Εννοείται πως προηγουμένως έχω τροποποιήσει το αρχείο .htaccess και έχω δηλώσει με τον ενδεδειγμένο τρόπο, διευθύνσεις SEO σε όλα τα προϊόντα. Υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα ; Το τεχνικό τμήμα του παρόχου φιλοξενίας της σελίδας μου, υποστηρίζει ότι ο server είναι O.K. και έχει θέμα το opencart, κάτι το οποίο μου είναι δύσκολο να το αποδεχτώ.
#4323
Αν έχεις τα αρχείο σε κάποιο φάκελο θα πρέπει να συμπληρώσεις σωστά την διαδρομή στο .htaccess

Αν πχ έχεις τα αρχεία στον φάκελο opencart τότε το RewriteBase / θα πρέπει να γίνει RewriteBase /opencart/
#4325
Τα αρχεία του opencart είναι στο ριζικό φάκελο και όχι σε κάποιο υποφάκελο. Εξάλλου, αν το rewritebase δηλωθεί λάθος, η σελίδα δεν ανοίγει καθόλου. Οι σελίδες μου εμένα ανοίγουν. Το default domain έχει πρόβλημα και δεν εμφανίζει εικόνες και γραφικά ενώ το sub domain λειτουργεί κανονικότατα με SEO friendly url.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#4326
Καλημέρα,

στο cpanel(αν αυτό χρησιμοποιείς) η διεύθυνση του Document root (του subdomain) δείχνει στο public_html ?
Στο subdomain shop.mysite.gr στο τέλος βρίσκεται το / δηλαδή να είναι της μορφής shop.mysite.gr/?
Κάνεις redirect μέσα στο αρχείο .htaccess?
Τέλος σε ποια έκδοση opencart αναφέρεσαι?
#4327
Χρησιμοποιώ Plesk Onyx.
Και για τα δύο domain η διεύθυνση του document root είναι httpdocs (Linux) και δεν χρειάζεται redirect.
Στο .htaccess κάνω redirect σε https αλλά το αφαίρεσα δοκιμαστικά και δεν άλλαξε κάτι.
Η έκδοση του opencart είναι 2.2
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#4330
Το config.php αρχείο που δείχνει την διαδρομή της ιστοσελίδας;
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#4332
Αν μπεις στην σελίδα με www. μπροστά αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#4334
Στείλε μου τα config σου με προσωπικό μήνυμα σε παρακαλώ και από τις δύο εγκαταστάσεις.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!