OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4608
Παιδιά καλησπέρα,

Έχω έναν πελάτη που θέλει ηλεκτρονικό κατάστημα και προσανατολίζομαι στο opencart. Πολλές φορές έχω φλερτάρει με το oc χωρίς ωστόσο να το έχω χρησιμοποιήσει. Έχω μερικές απορίες απορίες προς την κοινότητα. Ψάχνοντας για template βρέθηκα στο site της templatemonster και έχω βρει κάποια theme που μου αρέσουν. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Αν θελήσω να αλλάξω χρωματισμούς στο theme καθώς και μέγεθος γραμματοσειρών, μπορώ να το κάνω μέσω του admin panel ή θα γράψω css;

2. Όταν θα χρειαστεί να κάνω upgrade το oc στην νεότερη έκδοση του, είναι απαραίτητο να έχει βγεί και νεότερη έκδοση στο theme; Ποια είναι η εμπειρία σας με τις αναβαθμίσεις και τι να προσέξω κατά την αγορά του theme;

3. Στο templatemonster κάποια theme που μου αρέσουν γράφουν opencart compatibility 1.5.6. Τι στο καλό, πουλάνε theme τα οποία είναι πιθανόν να μην είναι συμβατά με την current version του oc; Τα έχουν εγκαταλείψει οι developers και δεν τα αναβαθμίζουν ή δεν χρειάζονται αναβάθμιση και είναι συμβατά με όλες τις νεότερες εκδόσεις του oc; Επίσης είδα ότι γράφει Language support: English, Spanish, German. Την Ελληνική μετάφραση το template δεν την υποστηρίζει;

Το theme που ψάχνω αφορά ανταλλακτικά αυτοκινήτων. Αν έχετε να μου προτείνετε store ή οποιεσδήποτε συμβουλές που θα πρέπει να προσέξω πριν την αγορά θα ήταν πολύτιμες.

ευχαριστώ πολύ
#4609
Καλησπέρα Διονύση

1. Εξαρτάται από το template. Κάποια παρέχουν module διαχείρισης που λειτουργεί ως περιβάλλον τροποποιήσεων του design του frontend και κάποια όχι, που σημαίνει ότι πρέπει να τροποποιήσεις το css.

2 & 3. Οι αναβαθμίσεις του OC δεν είναι συχνές ούτε υποχρεωτικές. Αν δε βρεθεί κάποιο κάποιο κενό ασφαλείας -κάτι που είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί στο OC- ή ο πελάτης σου δε χρειάζεται τις δυνατότητες που προσφέρουν οι νεότερες εκδόσεις, δε χρειάζεται και να αναβαθμίσεις. Τυπικά να υπολογίζεις μία αναβάθμιση ανά περίπου 2 χρόνια για τον κάθε πελάτη κυρίως για να μπορεί ο πελάτης να κάνει απόσβεση των εξόδων ανάπτυξης της προηγούμενης έκδοσης και να υπάρχει ένα γνώριμο και σταθερό περιβάλλον σε αυτούς που το χειρίζονται.

Εφόσον χρειαστεί να κάνεις αναβάθμιση θα πρέπει να κατεβάσεις την κατάλληλη έκδοση template για την έκδοση του OC που έχεις. Αν δεν υποστηρίζεται θα πρέπει να αγοράσεις άλλο. Επιλέγοντας ένα δημοφιλές template έχεις περισσότερες πιθανότητες υποστήριξης του από τους developers του μετά από χρόνια, όμως από την άλλη παρέχεις στον πελάτη σου μία από τα ίδια που έχουν επιλέξει χιλιάδες άλλοι developers ;)
Για templates υπάρχει και το themeforest. Αν γνωρίζεις καλά css, θα μπορούσες να επιλέξεις ένα φρέσκο, πρωτότυπο theme που να πληροί σωστές responsive προδιαγραφές και να σου αρέσει. Αλλιώς, κάνεις αναζήτηση στα δημοφιλέστερα του themeforest και διαλέγεις την πεπατημένη...

Για υποστήριξη Ελληνικών του template και των extensions διάβασε αυτό το άρθρο
#4640
Προσωπικά πιστεύω πως το themeforest έχει ποιοτικότερα themes για το Opencart, αν και να πω την αλήθεια για τον τύπο του μαγαζιού που θέλεις να στήσεις δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Στην παρούσα φάση, έχουν βγει αρκετά themes τα οποία είναι αξιόλογα ( σε σχέση με ένα χρόνο πριν ας πούμε ) όμως θέλουν καλό ψάξιμο γιατί δεν έχουν πάρα πολλές πωλήσεις οπότε πρέπει να δεις τι ταιριάζει στην περίπτωση σου.

Στο θέμα του css, εγώ προσωπικά αν διάλεγα τώρα template, θα πήγαινα σε κάποιο που έχει την επιλογή να ορίσω τους δικούς μου "κανόνες" ώστε να μη χρειάζεται να πειράξω αρχεία και γίνομαι μαστροχαλαστής χωρίς λόγο.

Πολλά themes προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα.
#4654
billkou έγραψε: Στο θέμα του css, εγώ προσωπικά αν διάλεγα τώρα template, θα πήγαινα σε κάποιο που έχει την επιλογή να ορίσω τους δικούς μου "κανόνες" ώστε να μη χρειάζεται να πειράξω αρχεία και γίνομαι μαστροχαλαστής χωρίς λόγο.

Πολλά themes προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα.
σε ευχαριστώ πολύ για το post σου, πως αλήθεια μπορώ να καταλάβω αν ένα theme έχει την δυνατότητα που περιγράφεις; Και όταν λες τους δικούς σου κανόνες ποιούς εννοείς;

ευχαριστώ
#4655
dionisis71 έγραψε:
billkou έγραψε: Στο θέμα του css, εγώ προσωπικά αν διάλεγα τώρα template, θα πήγαινα σε κάποιο που έχει την επιλογή να ορίσω τους δικούς μου "κανόνες" ώστε να μη χρειάζεται να πειράξω αρχεία και γίνομαι μαστροχαλαστής χωρίς λόγο.

Πολλά themes προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα.
σε ευχαριστώ πολύ για το post σου, πως αλήθεια μπορώ να καταλάβω αν ένα theme έχει την δυνατότητα που περιγράφεις; Και όταν λες τους δικούς σου κανόνες ποιούς εννοείς;

ευχαριστώ
Εννοω πχ να αλλαξεις την όψη/εμφάνιση του theme χωρίς να πειράξεις κάποιο αρχείο αλλά να το κάνεις μέσα από το theme μέσω κώδικα css.

Έτσι θα εξασφαλίσεις πως όταν παίρνει update το theme δε θα χάνονται οι αλλαγές που έχεις κάνει!
#4762
καλησπέρα,

Μάλλον θα χρειαστώ μία περαιτέρω βοήθεια.

Το μαγαζί που θέλω να στήσω έχει να κάνει με ανταλλακτικά αυτοκινήτων. Ψάχνοντας για auto parts theme αυτά που βρήκα και μου άρεσαν υποστηρίζουν 1.5.x έκδοση. Τα λίγα που έχω βρει στην 2.x.x δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν. Είναι σωστή η πρακτική του να ψάχνω με λέξει κλειδί auto parts ή θα μπορούσα να διαλέξω ελεύθερα κάποιο από όλα τα άλλα; Έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιο theme? Βλέπω αρκετά συχνά και γίνεται αναφορά στο Journal, θα το συστήνατε εσείς σε user με μη εμπειρία σε oc? Και κάτι τελευταίο, τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει (για αρχή) να γίνονται ηλεκτρονικές πωλήσεις πράγμα που σημαίνει ότι θα έχει την εμφάνιση ενός καταλόγου. Πιθανόν αργότερα να θέλει να ενεργοποιήσει τις ηλεκτρονικές αγορές. Με δεδομένο αυτό αλλάζει κάτι στην επιλογή του theme? Υπάρχει extention που κάνει το oc να λειτουργεί ως catalog?

ευχαριστώ
#4765
Το κομμάτι των ανταλλακτικών δεν είναι τόσο απλό.
Αυτό που θα κάνει ο πελάτης σου θα καλύπτει ένα πολύ μικρό ποσοστό των αναγκών.

Δυστυχώς κάτι προσιτό όπως το opencart δεν θα βρεις.
Οι λύσεις για τέτοια φεύγουν συνήθως πάνω από 5000€ και φυσικά περιλαμβάνουν σύνδεση με t3cd0c κλπ.
#4767
d-w.gr έγραψε:Αυτό που θα κάνει ο πελάτης σου θα καλύπτει ένα πολύ μικρό ποσοστό των αναγκών.
Ναι, ευτυχώς το κομμάτι που θέλει να καλύψει είναι φτερά-μετόπες και φώτα - κρύσταλλα κλπ. Είναι δηλαδή πολύ μικρή έως και ελάχιστη η γκάμα που θα καλύψει.
d-w.gr έγραψε: Δυστυχώς κάτι προσιτό όπως το opencart δεν θα βρεις.
Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις, έχω καταλήξει να το φτιάξω στο oc απλά για theme ψάχνω.
d-w.gr έγραψε: Οι λύσεις για τέτοια φεύγουν συνήθως πάνω από 5000€ και φυσικά περιλαμβάνουν σύνδεση με t3cd0c κλπ.
Τι είναι αλήθεια η σύνδεση με t3cd0c? Δεν το έχω ξανακούσει..

ευχαριστώ

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!