OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4691
Γεια χαρα και απο εμενα. Εγω εχω ενα θεμα με τις Αποστολές.
Εως τωρα λοιπον εχω ρυθμιση τις ζωνες για Αττικη χρεωση 5 ευρω μεταφορικά και για ολα τα υπολοιπα της Ελλάδας 10 ευρω. Ολα αυτα τα εχω βαλει στη Αποστολή Σταθερής Χρέωσης με τις ολες τις ζωνες και δουλεύει. Αλλα οταν φτάνω στο καλαθι και επιλεξω αποστολή φενεται φενεται Αποστολή Σταθερής Χρέωσης 0,00 και μετα στην επιβεβαιωση φενεται η χρεωση των μεταφορικων για Αττικη με 5,00 ευρω και παλι απο κατω να εμφανιζει την Αποστολή Σταθερής Χρέωσης με 0. Υπαρχει τρόπος να εμφανιζει κατευθιαν την χρεωση απο τις ζωνες στο Αποστολή Σταθερής Χρέωσης χωρις να φαινονται 2 πεδια και να το βλεπουν μετα στην επιβεβαιωση. Δεν ξερω αν σας μπερδεψα...
#4692
Αν και νομιζω πως καταλαβα μπορεις σε παρακαλώ να κοινοποιήσεις το link του καταστηματος σου εδω ή τουλαχιστον ένα screenshot??
Επίσης ποια έκδοση opencart χρησιμοποιείς?
Τέλος έχεις εγκαταστήσει τυχον άλλες επεκτασεις που αφορουν μεταφορικα???
#4698
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Σου εχω στείλει προσωπικο μήνυμα με το domain του eshop μου.
To eshop εχει την εκδοση 2.2.0.0. Δεν εχω επιπροσθετα για τους τροπους αποστολης. Εχω φταξει τις ζωνες μαζι με μια φορολογικη κλαση που την λεω μεταφορικα. Και της εχω βαλει στην Αποστολη Σταθερης χρεωσης οπου την εχω μεταονομαση να φαινεται μεσα στο checkout σαν Αποστολή κατόπιν συνεννόησης οπως θα δεις. Εαν παω και βαλω στην σταθερη χρεωση κοστος 5 παει και προσθετει αυτο το κοστος μαζι με το κοστος απο την ζωνες με της φορολογικες κλασεις. Επισης για να δουλεψει θα πρεπει να εχω ενεργοποιηση την Αποστολη και την επιλογη Φοροι απο της Επεκτάσεις- Συνολα παραγγελιας απο την διαχειρηση. Δεν ξερω αν τα εχω ρυθμιση σωστα αλλα φαινεται να ειναι ο μονος τροπος.
Εικόνα
#4699
Φίλε μου εγκατεστησα σε local περιβαλλον την εκδοση σου. Ολα δουλεψαν μια χαρα ετσι οπως τα ειπες. εφτιαξα φορολογικη κλαση μεταφορικα , προσθεσα εκει 2 φορους εναν για Αττικη και εναν για υπολοιπη Ελλάδα με σταθερή αξια τις αξιες που αναφερεις. Μετα ενεργοποιησα την σταθερη χρεωση αφησα κενο το ποσο και επελεξα ολες τις ζώνες. Δουλεψε κανονικότατα!
ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΩΡΑ ... Πηγα στην φορολογικη κλαση μεταφορικα. στην δευτερη στηλη based on (εχω αγγλικη εγκατασταση) οπως θα δεις και την εικονα 1 επέλεξα την διευθυνση του καταστηματος. Και τοτε Στην εικονα 2 εχω αυτο που εχεις κ εσυ. Οποτε για κανε ενα έλεγχο στην φορολογικη κλαση η φοροι βασίζονται στην διευθ, του καταστηματος? Εαν ναι αλλαξε το σε διευθ αποστολης.
2.png
1.png
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#4700
Σε διευθυνση αποστολης το εχω. Κανονικα λειτουργει το θεμα μου ειναι οτι οταν φτανω στο τροπο αποστολης ΔΕΝ λεει τι χρεωση και την εμφανιση μετα στην επιβεβαιωση. Αυτο ειναι σωστο? Δηλαση δεν θα επρεπε να εχει την χρεωση και εκει. Η θα επρεπε να λεει μονο Χρεωση μεταφορικων Αττικης 5 ευρω μονο. Θα πρεπει παντα να αναφερει και μια σταθερη χρεωση εκτος απο την κλαση. Εστω και ας ειναι 0? Στην ουσια ενω ο πελατης επιλεγει την επιλογη αποστολη και λεει χρεωση 0 στην επιβεβαιωση βγαινει η χρεωση.
edit!
Μαλλον το ιδανικο για εμενα θα ηταν να μην φαινεται το μηδενικο ποσο στους τροπους αποστολης.
Και να μην φαινεται στην επιβεβαιωση η μηδενικη τιμη παλι της σταθερη χρεωσης.
Εχω βρει τα 2 αρχεια flat.php και pickup.php μεσα στο catalog-model αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω στον κωδικα για μην φαινεται η τιμη και το νομισμα.
#4701
Ok . Καλή Ιδέα.
Πηγαινε στο αρχείο catalog->view->theme->default->template->checkout->shipping_method.tpl
Κράτησε του πρώτα ενα backup και
μετά ανοιξε το με εναν κειμενογραφο και διέγραψε το παρακάτω
Κώδικας: Επιλογή όλων
- <?php echo $quote['text']; ?>
Είναι στην γραμμή 18 σου επισυνάπτω και εικονα. Επίσης εκει που άλλαξες το μήνυμα "κατοπιν συνενοησης" μπορεις να προσθέσεις και τις χρεώσεις.
Untitled-1.jpg
ΟΣο αφορά την επιβεβαιωση θα πρεπει να το κοιταξω. Αλλα για εμενα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι να γράφει μηδεν στην επιλογη αποστολης και μετα στο συνολο να εχει χρεωση. Κακοφαινεται λιγο...

Και για την επιβεβαιωση θα πρεπει να πας catalog->controller->checkout->confirm.php
πάλι κρατάς αντιγραφο πρώτα και μετα ανοίγεις το αρχείο. Θ χρειαστει να προσθέσουμε μια απλή δομή επιλογής if που απλά θα ελεγχεί αν ειναι το σύνολο 0. Αν ειναι δεν θα το εμφανιζει.
Οποτε ψάξε και βρες την γραμμή
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['totals'] = array();
Σε εμένα είναι η γραμμή 410.

Αποκάτω άλλαξε τον κώδικα όπως σου γράφω εδώ
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['totals'] = array();

			foreach ($order_data['totals'] as $total) {
				
			if ($total['value'] == 0) {

				}else{
					$data['totals'][] = array(
					'title' => $total['title'],
					'text'  => $this->currency->format($total['value'], $this->session->data['currency'])
				);

//μην ξεχασεις την παρακατω αγκυλη
				}
				
			}
Απο εκει και κάτω δεν πειραζεις κτ αλλο. Προσεξε μην ξεχασεις κάποια αγκύλη παρένθεση κλπ.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#4708
Εκανα τις αλλαγες και ολα δουλευουν τελεια.
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.
Edit1
Υπαρχει μια επιλογη με την εκτιμηση των μεταφορικων που εμφανιζειται ακόμα η σταθερη χρέωση αλλα μπορω να το απενεργοποιήσω. Ισως ψάξω να βρω το αρχειο και κανω το ιδιο.
Edit2
Τελικα δεν εχει να κανει μονο με την εκτιμηση. Εαν φτασεις στην επιβεβαιωση και δεν κανεις αγορα. Τοτε εμφανιζεται η μηδενικη τιμη στο καλαθι και το preview που κανει. Αλλα λογικα μονο εαν δεν γινει η αγορα.
Edit3
Εβαλα την ιδια if με την δικια σου ακριβως στο ιδιο σημείο στο αρχειο catalog / controller / checkout / cart.php αλλα συνεχιζει να το εμφανίζει. Σε αυτο το σημειο του κωδικα το μονο που δεν εχει ειναι το $order_data σε σχεση με του confirm.php
#4712
Χρειαζομαι μια extra βοηθεια να αφαιρεσω και τα παρακάτω απο την εκτίμηση κόστους που ενεργοποιήται απο την διαχειρηση στις επεκτασεις - συνολα παραγγελιας - αποστολη - Εκτίμηση Κόστους Αποστολής προσπαθησα να κανω το ιδιο με τις παραπανω οδηγιες. Η if δεν δουλευει στο αρχειο cart.php και δεν βρισκω το σωστο tpl αρχειο για να αφαιρεσω την μηδενικη τιμη.

Εικόνα
#4713
Προσεχε οτιδηποτε δοκιμες κανεις πρωτα backup. Επειδη ειμαι στο δρομο δε μπορω να το κοιταξω τωρα. Θα το δω οταν κατσω στο desktop μου
#4715
Εχω κανει μια εγκατασταση τοπικα σε wamp και το δοκιμαζω αλλα δεν εχω καταφερει κατι ακόμα.
Βεβαια εκει φαινεται η συνολικη χρεωση στο τροπο αποστολης. Αλλα στην επιβεβαιωση φαινεται παλι μηδενικη τιμη. Νομιζω αυτο εχει διορθωθει στην εκδοση 2.3 και 3.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!