OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από giwrgos06
#6010
Καλησπέρα,

Γκουγκλάρω και ξαναγκουγκλάρω αλλά δεν βρίσκω extension για επιλογή Απόδειξης / Τιμολογίου κατά το Checkout για Opencart 3... Πως είναι δυνατόν κάτι τόσο συνηθισμένο (υπάρχει σχεδόν σε όλα τα site) να μην υπάρχει για opencart;;; :? :? :?
#6011
Καλησπέρα,

Ο κυριότερος λόγος που δεν βρίσκεις κάτι έτοιμο, είναι γιατί μία ολοκληρωμένη υλοποίηση εισαγωγής και εμφάνισης στοιχείων τιμολογίου χρειάζεται αρκετά mods σε backend και frontend που το καθιστά ασύμφορο για γενική χρήση καθώς το κάθε template / checkout έχει τις δικές του ιδιεταιρότητες. Οι περισσότερες εταιρίες developing δημιουργούμε custom λύσεις για τους πελάτες μας για συγκεκριμένα templates. Ωστόσο, πολλοί χρήστες αρκούναι σε πολύ πιο απλές υλοποίησεις με συνδιασμό προσαρμοσμένων πεδίων για τα στοιχεία τιμολογίου και ομάδων πελατών για επιλογή απόδειξης τιμολογίου. Για τη δεύτερη λύση υπάρχουν οδηγίες στο φόρουμ.
#6012
Ευχαριστώ για την άμεσα απάντηση! :-)

Στην τρέχουσα version της σελίδας μας (Opencart 2.1.0.1 με journal Quick Checkout) είχαμε υλοποιήσει μια custom λύση να εμφανίζουμε την επιλογή (συν τα έξτρα πεδία ΑΦΜ κτλ προς συμπλήρωση) και να τα περνάμε στα σχόλια της παραγγελίας... Λέγαμε τώρα που πάμε να το αναβαθμίσουμε σε OC3 μήπως πάμε σε κάτι πιο σίγουρο για να αποφύγουμε το μαγείρεμα...

Η λύση με τα custom fields σε συνδυασμό με τις ομάδες πελατών δεν φαίνεται να μας ταιριάζει επειδή έχουμε B2B πρόγραμμα που δεν θέλουμε να μπλέξουμε με την επιλογή απόδειξης τιμολογίου που αφορά όλους τους πελάτες...
#6013
Λέγαμε τώρα που πάμε να το αναβαθμίσουμε σε OC3 μήπως πάμε σε κάτι πιο σίγουρο για να αποφύγουμε το μαγείρεμα...
Δυστυχώς δεν θα το γλυτώσεις... γι’ αυτό αφενός οι devs αποφεύγουμε να «μπλέξουμε» με generic λύση σε μη σταθερά template frameworks και αφετέρου όσο elegant κώδικα και να γράψεις, το spaghetti στα mods δεν το γλυτώνεις - ειδικά αν θες σοβαρό validation και «έξυπνες» λειτουργίες εμφάνισης απόκρυψης περιττών πεδίων. Πολύς ο εμβόλιμος κώδικας Άρη...

Για όσους διαβάσουν μελλοντικά το άρθρο, έχω έτοιμη πλήρη υλοποίση τιμολογίου που παρέχεται με τα e-shop των πελατών μας για OpenCart 3.x.x με journal quick checkout, αλλά προς το παρόν είναι για Journal 2.x.x. Επειδή αυτήν την περίοδο έχω να αναβαθμίσω πολλά extensions μας σε OC 3.x.x το έχω αφήσει για το τέλος και υπολογίζω να το έχω έτοιμο σε 2 μήνες.
#6015
Όλα τα σύγχρονα ERP έχουν δυνατότητα μόνο με το ΑΦΜ να τραβάς τα στοιχεία το πελάτη από την ΑΑΔΕ.
Το να έχεις μόνο ένα custom field 'ΑΦΜ' ως προαιρετικό πεδίο δεν σε βολεύει ;
#6016
Θα πρέπει να το δω με την εταιρία που υποστηρίζει το ERP αλλά και πάλι λείπει η δυνατότητα της επιλογής από τον πελάτη αν θέλει απόδειξη η τιμολόγιο... Όλοι έχουν συνηθίσει να ψάχνουν αυτή την επιλογή κάπου κοντά στο κουμπί του checkout...

Πάντως αυτό που λες είναι χρήσιμο, αν υποστηρίζεται, σε συνδιασμο όμως με το επιθυμητό radio button της επιλογης... Thanks
Από malam
#6586
Καλησπέρα, μπορείτε να βάλετε το link για το extension OpenCart 3.x.x με journal quick checkout? Εκτός και αν έχει δοθεί άλλη λύση στο OC 3.

Ευχαριστώ
#6587
Καλησπέρα,

Δεν είναι έτοιμο ακόμα το eshop μας. Προς το παρόν όποιος χρειάζεται άμεσα την επέκταση μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας από το peoplescode.com.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!