OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#6327
Καλησπέρα σε όλους ,

έχω προβεί στην υλοποίηση ενός eshop σε opencart με αντικείμενο τη λιανική πώληση επίπλων . Βρίσκομαι σε τελικό στάδιο να το κάνω live και το μόνο χαρακτηριστικό που μένει προς διερεύνηση είναι ο υπολογισμός του κόστους μεταφοράς των προιόντων στο καλάθι αγορών με βάση την περιοχή που βρίσκεται ο πελάτης . Καθώς ο όγκος των αντικειμένων που πουλάω είναι κατά 90% μεγάλος θεωρώ ότι οι αποστολές πρέπει να γίνονται με μεταφορικές εταιρείες . Γνωρίζω το κόστος που απαιτείται σε κάθε μεταφορική και μπορώ από την εμπειρία μου να το προσδιορίσω με βάση την περιοχή . Το θέμα είναι να βρω έναν τρόπο να υπολογίζω το κόστος ανάλογα με κάποιο χαρακτηριστικό το οποίο θα είναι εύκολο να το εισάγω . Τι έχετε να μου προτείνετε ? Υπάρχει κάποιο έτοιμο εργαλείο για κάτι τέτοιο ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια ,
Γιάννης
#6329
Εννοείς σε κάθε προιόν να κάνω ογκομέτρηση με βάση τις διαστάσεις και να τις μετατρέπω σε βάρος ? Υπάρχει κάποιο εργαλείο που να ξέρεις που να μπορεί να το οργανώσει αυτο ?
#6332
Πρώτα από όλα πρέπει να βρεις μεταφορική ή μεταφορικές που να σε καλύπτουν στη διανομή στο μεγαλύτερο ποσοστό.
Από εκεί και μετά, ανάλογα τη μεταφορική και τις χρεώσεις, προσαρμόζεις ανάλογα το opencart.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!