OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από Ochpr
#7095
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Έχω εγκαταστήσει το X-Shipping Pro και όλα δουλεύουν τέλεια όμως μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Για προϊόντα 0-499€ έχω βάλει τα μεταφορικά να είναι 39.90 και για προϊόντα 500-1500€ τα μεταφορικά να είναι δωρεάν. Αν ενεργοποιήσω ένα voucher coupon με -30% έκπτωση και έχω ένα προϊόν που η τιμή του είναι 550€ μετά την εφαρμογή του κουπονιού η τιμή του θα είναι 385€. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, θα ήθελα τα μεταφορικά να είναι 39.90 αφού πλέον η τιμή του είναι κάτω από 500€ όμως μου βγάζει τα μεταφορικά δωρεάν γιατί δεν υπολογίζει τη νέα τιμή με το voucher coupon. Είδα στις ρυθμίσεις του plugin (Price Setting --> Shipping By-->SubTotal - Coupon/Reward) ότι υπάρχει μια επιλογή για voucher coupon αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως πρέπει να τη ρυθμίσω.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα;
Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας :)
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7096
Καλησπέρα,

Για να υπολογιστεί σωστά, η σειρά ταξινόμησης του κουπονιού πρέπει να είναι πριν το X-Shipping Pro και το X-Shipping Pro να υπολογίζει βάσει Total (όχι του τελικού total αλλά του total που βλέπει η επέκταση στην σειρά ταξινόμησης που ανήκει). Είναι έτσι;
Από Ochpr
#7111
Ευχαριστώ Αλεξάνδρα για την απάντηση. Τελικά η απάντηση ήταν στις ρυθμίσεις του plugin Price Setting --> Shipping By-->SubTotal - Coupon/Reward, έβαλα εκεί τους κανόνες και δούλεψε. Βέβαια παρατήρησα και ένα μικρό bug. Στο eshop χρησιμοποιώ journal με checkout του opencart. Στο step 5 δεν είχε εφαρμογή κουπονιού και το έβαλα εγώ με extra mod. Αν λοιπόν βάλεις τον κωδικό κουπονιού στο step 5 δεν υπολογίζει σωστά τα μεταφορικά και για αυτό το λόγο στο opencart προφανώς δεν το είχαν ενεργοποιημένο. Για να παίξει σωστά θα πρέπει να βάλει κάποιος το κουπόνι στην cart page ή στην checkout από το step 5 να ξαναγυρίσει στο step 1.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!