OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από louis
#7516
Καλησπέρα Έχω μία απορία σχετικά με το cron Jobs έχω ένα extension με το οποίο περνάω τα xml στο opencart 2.3 που έχω και μου δίνει ένα URL εάν θέλω να φτιάξω cron Jobs αυτό το url που μπορώ να το εισάγω για να μου κάνει ανανέωση της διαθεσιμότητας Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7517
Καλημέρα,

Αν το site φιλοξενείται σε περιβάλλον με control panel (Plesk, cPanel, κλπ), παρέχουν τη δυνατότητα προσθήκης Cron. Υπόψη, στο Plesk ονομάζονται "Scheduled Tasks", αλλά στο υπόβαθρο δημιουργεί Cron. Συνήθως οι επεκτάσεις αναφέρουν πως να εισάγεις την εντολή Cron, αλλά μπορείς και να γκουγκλάρεις για το control panel σου.

Κάποια Control panels παρέχουν έναν εύκολο τρόπο να εισάγεις τον χρόνο επανάληψης του Cron, ενώ άλλα χρειάζονται να γράψεις την εντολή με UNIX crontab format. Για τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να βρείς βοήθεια στο https://crontab.guru/

Αν δεν υπάρχει control panel μπορείς να προσθέσεις το ίδιο εύκολα Cron μέσω terminal με την εντολή crontab -e και επιλέγοντας nano editor (όταν το τρέξεις για πρώτη φορά). Εκεί μπορείς να εισάγεις ξεχωριστά Cron ανά γραμμή με εντολή σε crontab format.

Για όλα τα παραπάνω αν γκουγκλάρεις θα βρεις λεπτομερείς οδηγίες.
Από louis
#7518
Καλησπέρα υπέροχη απάντηση ευχαριστώ πολύ Θα το ψάξω

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!