OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#175
Το είχα αλλάξει κάποια στιγμή γιατί είχες προτείνει σε κάποιον να αλλάξει αυτή την εντολή γιατί το θέμα του ήταν ασύμβατο με το invoice άλλα ξέχασα να το γυρίσω στην αρχική ρύθμιση, το module δουλεύει τέλεια, οπότε μόνο το //text έλειπε από το checkout.php
Τι να πω, χίλια ευχαριστώ φίλε μου, καλή σου μέρα!
#195
Κατ' αρχήν να σας καλησπερίσω κι εγώ σαν νέο μέλος.

Κατά δεύτερον
Opencart-Hellas έγραψε:Ακριβώς κάτω από εκεί που τα ενεργοποιείς/απενεργοποιείς υπάρχει η επιλογή αν είναι υποχρεωτικά ή όχι.
έχω επιλέξει να μην είναι υποχρεωτικά τα πεδία Επάγγελμα και ΑΦΜ αλλά εξακολουθεί να τα δείχνει με αστερίσκο (*).

Κατά τρίτον, αν και δεν παίρνω σφάλμα στο vqmod, δεν έχω την ελληνική μετάφραση σε αυτό το mod. Καμιά ιδέα;

Χρησιμοποιώ OpenCart 1.5.5.1.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
#196
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Σχετικά με τα υποχρεωτικά πεδία, αυτό το πρόβλημα δεν έχει σχέση με το vQmod. Στο default template ο αστερίσκος του ΑΦΜ ενεργοποιείται / απενεργοποιείται με javascript ή με PHP στα ακόλουθα αρχεία:

catalog/view/theme/το-template-σου/template/account/register.tpl (javascript)
catalog/view/theme/το-template-σου/template/checkout/guest.tpl (javascript)
catalog/view/theme/το-template-σου/template/checkout/register.tpl (javascript)
catalog/view/theme/το-template-σου/template/checkout/payment_address.tpl (PHP)

Αν χρησιμοποιείς κάποιο άλλο template πρέπει να ζητήσεις από τον developer του να το διορθώσει. Αν χρησιμοποιείς το default template έλεγξε αν έχεις κάνει τροποποιήσεις στα παραπάνω αρχεία ή αν υπάρχουν vQmods που τα τροποποιούν.

Σχετικά με την μετάφραση του vQmod στα Ελληνικά, αν χρησιμοποιείς κάποια μετάφραση που δεν είναι ακριβές αντίγραφο της Αγγλικής σε επίπεδο κώδικα, πρόσθεσε στο ακόλουθο αρχείο μετάφρασης
catalog/language/greek/checkout/checkout.php

μετά την πρώτη γραμμή (δηλαδή κάτω από το <?php) αυτό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
// Text
#198
Opencart-Hellas έγραψε:Σχετικά με τα υποχρεωτικά πεδία, αυτό το πρόβλημα δεν έχει σχέση με το vQmod. Στο default template ο αστερίσκος του ΑΦΜ ενεργοποιείται / απενεργοποιείται με javascript ή με PHP στα ακόλουθα αρχεία:

catalog/view/theme/το-template-σου/template/account/register.tpl (javascript)
catalog/view/theme/το-template-σου/template/checkout/guest.tpl (javascript)
catalog/view/theme/το-template-σου/template/checkout/register.tpl (javascript)
catalog/view/theme/το-template-σου/template/checkout/payment_address.tpl (PHP)

Αν χρησιμοποιείς κάποιο άλλο template πρέπει να ζητήσεις από τον developer του να το διορθώσει. Αν χρησιμοποιείς το default template έλεγξε αν έχεις κάνει τροποποιήσεις στα παραπάνω αρχεία ή αν υπάρχουν vQmods που τα τροποποιούν.
Χρησιμοποιώ το default template. Καλά, αυτό θα το δω σε κάποια φάση γιατί δεν παίζει.
Opencart-Hellas έγραψε:Σχετικά με την μετάφραση του vQmod στα Ελληνικά, αν χρησιμοποιείς κάποια μετάφραση που δεν είναι ακριβές αντίγραφο της Αγγλικής σε επίπεδο κώδικα, πρόσθεσε στο ακόλουθο αρχείο μετάφρασης
catalog/language/greek/checkout/checkout.php

μετά την πρώτη γραμμή (δηλαδή κάτω από το <?php) αυτό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
// Text
Εδώ τώρα είναι το κουφό.
Στο αρχείο
catalog/language/greek/checkout/checkout.php
υπάρχει το
Κώδικας: Επιλογή όλων
// Text
αλλά βλέπω και στο φάκελο
vqmod/vqcache
και δεν υπάρχει αρχείο
vq2-catalog_language_greek_checkout_checkout.php
και δε βγάζει σφάλμα στο error log του vqmod, ενώ υπάρχει
vq2-catalog_language_english_checkout_checkout.php

Το θέμα είναι ότι δε θέλω να επέμβω χειροκίνητα στο αρχείο
vq2-catalog_language_greek_checkout_checkout.php
#199
Είπα ότι χρησιμοποιώ OpenCart 1.5.5.1. Δεν είπα ότι χρησιμοποιώ MijoShop όμως. Στο
Σύστημα > Ρυθμίσεις
πάτησα το κουμπί "Synchronize Languages" και παίζει μια χαρά ως τώρα.

Έχω όμως να ρωτήσω κάτι έξτρα: Πως γίνεται να φαίνεται το είδος του παραστατικού ΚΑΙ στα email;
#201
Δεν είπα ότι χρησιμοποιώ MijoShop όμως.
πιπέρι... 8-)
Έχω όμως να ρωτήσω κάτι έξτρα: Πως γίνεται να φαίνεται το είδος του παραστατικού ΚΑΙ στα email;
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το fix
#204
:o Thanks a lot!
Δεν είναι δύσκολο. Ανοίγεις τα αρχεία που αναφέρονται και αφαιρείς ότι είναι με κόκκινο και προσθέτεις ότι είναι με πράσινο.
#208
Opencart-Hellas έγραψε:Δεν είναι δύσκολο. Ανοίγεις τα αρχεία που αναφέρονται και αφαιρείς ότι είναι με κόκκινο και προσθέτεις ότι είναι με πράσινο.
Δύσκολο δεν είναι αλλά πρέπει να το φτιάξω σε xml για χρήση με vqmod και προτρέχουν άλλα πράγματα για την ώρα. Ήσουν απόλυτα σαφής.
#459
Καλησπέρα, νέος στο forum και στο opencart :)
Να κάνω μια ερώτηση για το θέμα απόδειξη - τιμολόγιο:
Έχω φορτώσει κανονικά το vqmode και το αρχείο invoice_type.xml αλλά όταν πάει να δημιουργήσει ο πελάτης λογαριασμό παίρνει το πιο κάτω error.
Ξέρεις κανείς για ποιο λόγο;
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Δεν γνωρίζω πως γίνετε αυτό που θέλεις να κάνεις α[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!