OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
#465
Καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Ποια έκδοση του invoice_type.xml χρησιμοποιείς;
Αν αφαιρέσεις το vQmod invoice_type.xml από τον φάκελο vqmod/xml λειτουργεί κανονικά η εγγραφή;
Χρησιμοποιείς και άλλα vQmods;
#595
Καλημέρα και απο εμένα,

μία διευκρίνιση σχετικά με το θέμα...
Ουσιαστικά με το xml αυτό προστίθεται η επιλογή "Απόδειξη Λιανικής ή Τιμολόγιο" στην καρτέλα "τρόπος πληρωμής" του checkout σωστά?
Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη καταχωρίσει ΑΦΜ & ΔΟΥ στα στοιχεία του και απλώς να επιβεβαιώσει στο τέλος οτι θέλει τιμολόγιο?
#596
Ουσιαστικά με το xml αυτό προστίθεται η επιλογή "Απόδειξη Λιανικής ή Τιμολόγιο" στην καρτέλα "τρόπος πληρωμής" του checkout σωστά?
Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη καταχωρίσει ΑΦΜ & ΔΟΥ στα στοιχεία του και απλώς να επιβεβαιώσει στο τέλος οτι θέλει τιμολόγιο?
Σωστά.
#649
Πως θα μπορούσα να προσαρμόσω αυτό το xml ώστε να δουλεύει με onestepcheckout?
http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=14330

Αυτό που έκανα είναι να αλλάξω την διαδρομή, όπου φάκελος checkout σε onestepcheckout και έφτασα σε σημείο να εμφανίζονται οι επιλογές σωστά στο checkout αλλά στην τελική παραγγελία να μην μου έρχεται στα σχόλια η επιλογή που έκανε ο πελάτης.

Ξέρω.... δύσκολα να απαντήσει κανείς χωρίς να έχει πρόσβαση αλλά αν μπορεί να μου δώσει ίσως μια κατεύθυνση στο τι να κοιτάξω......

Ευχαριστώ
#653
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Δυστυχώς κανένας πελάτης μου δεν χρησιμοποιεί το extension που έχεις για να δω τι ακριβώς πρέπει να τροποποιηθεί. Μπορείς να επικοινωνήσεις με πμ και να δώσεις πρόσβαση στα αρχεία για να φτιάξω και μία έκδοση του vQmod ειδικά για αυτό.
#657
Opencart-Hellas έγραψε:
Ουσιαστικά με το xml αυτό προστίθεται η επιλογή "Απόδειξη Λιανικής ή Τιμολόγιο" στην καρτέλα "τρόπος πληρωμής" του checkout σωστά?
Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη καταχωρίσει ΑΦΜ & ΔΟΥ στα στοιχεία του και απλώς να επιβεβαιώσει στο τέλος οτι θέλει τιμολόγιο?
Σωστά.
Υπάρχει κάτι που να διατίθεται δωρεάν και να κάνει την δουλειά με διαφορετικό τρόπο; δηλαδή, όταν επιλέξει τιμολόγιο, να του εμφανίζει τα σχετικά πεδία;

OC 1564. default template.

edit: Έκανα μερικές αλλαγές και ειναι ΟΚ τελικά. Με ενοχλεί λίγο το ΑΦΜ /ΔΟΥ αλλα οκ, νομπαντηζ περφεκτ. :D

edit2: τελικά σαν να υπάρχει πρόβλημα. στο Βήμα 3: Λεπτομέρειες Παράδοσης μου εμφανίζει το "ΕΠΩΝΥΜΙΑ" απο την 1η καρτέλα. Αλχημείες κανουμε ρε γμτ :cry:

Εικόνα
Εικόνα
#658
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Σκοπεύω κάποια στιγμή στο μέλλον να φτιάξω μία πιο ολοκληρωμένη λύση για επιλογή τιμολογίου που να υποστηρίζει τις εκδόσεις 2.χχ (σε αυτό το στάδιο προέχει η ολοκλήρωση της Ελληνικής μετάφρασης). Αν θα είναι εύκολο να γίνει backport σε προηγούμενες εκδόσεις θα το κάνω, αλλιώς αναβάθμιση... ;)
#659
Opencart-Hellas έγραψε:Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Σκοπεύω κάποια στιγμή στο μέλλον να φτιάξω μία πιο ολοκληρωμένη λύση για επιλογή τιμολογίου που να υποστηρίζει τις εκδόσεις 2.χχ (σε αυτό το στάδιο προέχει η ολοκλήρωση της Ελληνικής μετάφρασης). Αν θα είναι εύκολο να γίνει backport σε προηγούμενες εκδόσεις θα το κάνω, αλλιώς αναβάθμιση... ;)
Καλώς σας βρήκα και εδω. Μπερδευομαι λιγο επειδη εχουμε και το ελληνικο φορουμ στο opencart.com αλλα οκ.

Άντε με το καλό γιατι θεωρώ οτι ειναι μεγάλο το κενό που εχει το oc στο θέμα τιμολογίου (όπως και στις μεταφράσεις και στο θεμα τιμές ΜΕ ΦΠΑ). Ξέρω κανονικά πρέπει να ανοίξω νεο θεμα, αλλα, κρίμα για 1 χαζή ερώτηση να ανοιξω νεο. Εχω χαθεί λίγο και δεν μπορώ να βρω ποιο αρχείο πρέπει να πειράξω για να αφαιρέσω απο το 3ο βήμα την επωνυμία. Ποιο tpl είναι; :?
#660
Μπερδευομαι λιγο επειδη εχουμε και το ελληνικο φορουμ στο opencart.com αλλα οκ.
Η Ελληνική κοινότητα λειτουργεί με την άδεια της OpenCart Limited, άρα είναι το ίδιο "επίσημη" όσο και το φόρουμ στο opencart.com. Εδώ μπορούμε να διαμορφώνουμε εμείς (οι Έλληνες) τη δομή και τη θεματολογία του φόρουμ μας χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά έγκριση. Επίσης εδώ μας επιτρέπεται ο διαχωρισμός των καταχωρήσεων ανά θεματολογία ώστε να γίνεται πιο εύκολη η αναζήτηση από τους ενδιαφερόμενους (πχ ολα τα mods μαζί), όλα είναι μεταφρασμένα στη γλώσσα μας και επειδή το φόρουμ απευθύνεται σε όσους μιλούν την Ελληνική γλώσσα, η επισκεψιμότητα του server είναι σαφώς χαμηλότερη από το opencart.com που έχει διεθνές κοινό και αυτό μας δίνει την δυνατότητα με λίγους πόρους να έχουμε ένα σαφώς πιο "γρήγορο" site άρα καλύτερη εμπειρία πλοήγησης.

Σε αυτό το φόρουμ πάντα να ανοίγεις νέο θέμα γιατί έτσι βοηθάς τους επόμενους που θα έχουν το ίδιο ερώτημα με εσένα να το βρουν πιο εύκολα.

Σχετικά με τα tpl ρίξε μια ματιά στα:
guest.tpl
guest_shipping.tpl
register.tpl
shipping_address.tpl
payment_address.tpl
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!