OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Αναφορές νέων & επίλυση γνωστών bugs.
#7878
Καλησπέρα, μετά από τις αλλαγές που έκανα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το edit των παραγγελιών, πιο συγκεκριμένα δεν μπορώ να διαγράψω ή να προσθέσω προϊόντα στην παραγγελία. (oc ver.: 2.3.0.2 php ver.: 7.3.33). Προηγούμενη php ver.: 7.1
Υπάρχει κάποια βοήθεια πάνω σε αυτό;
#7879
Καλησπέρα,

Καταρχάς να σου πω ότι οι αλλαγές που προτείνονται δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα που αναφέρεις. Σε δικό μου site v2.3.0.2 με PHP 7.3.33 η προσθήκη αφαίρεση προϊόντος κατά την επεξεργασία λειτουργεί κανονικά.

- Έλεγξε αν έχεις κάποια τροποποίηση που επεμβαίνει στη λειτουργία της επεξεργασίας.
- Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει; Το Ajax autocomplete των προϊόντων λειτουργεί;
- Αν δεν λειτουργεί το Ajax autocomplete, έλεγξε στο console του brower σου αν εμφανίζει κάποιο σφάλμα καθώς χρησιμοποιεί Javascript.
#7882
Το Ajax autocomplete των προϊόντων λειτουργεί κανονικά. Ξέχασα να αναφέρω προηγουμένως πως με την php ver.: 7.1 δούλευε κανονικά το edit των προϊόντων στις παραγγελίες. Το πρόβλημα έχει να κάνει με την επεξεργασία των παραγγελιών όταν πάω να προσθέσω ή να διαγράψω κάποιο προϊόν. Που πρέπει να ψάξω κατά την γνώμη σου;
Σε ευχαριστώ.
#7885
Καλύτερα άνοιξε νέο θέμα να το συζητήσουμε γιατί το πρόβλημα που αναφέρεις δεν σχετίζεται με την τροποποίηση.
#8119
Αλεξάνδρα καλημέρα, καταρχήν ευχαριστούμε για την τεράστια βοήθεια που προσφέρεις.
Εγώ αντιμετωπίζω το πρόβλημα ως εξής: Έβαλα το πρόσθετο της εταιρείας Viva για τις συναλλαγές, έχω Journal 2 και έκδοση OC 2.1.0.2 με php 7.2. Έχω κάνει τις αλλαγές στα 3 αρχεία που προτείνεις (index.php, currency.php, session.php) και στο αρχείο encryption.php, αλλά ενώ γίνεται η συναλλαγή μου πάει την παραγγελία στις ακυρωμένες και ενώ παίρνει το μήνυμα της συναλλαγής από τη Viva ο πελάτης φυσικά δεν του έρχεται το email της παραγγελίας και ούτε φαίνεται στις παραγγελίες στο διαχειριστικό, αφού πάει στις ακυρωμένες όπως ανέφερα.
Τι μπορεί να φταίει;
#8120
Καλησπέρα,
Παρακαλώ, να 'σαι καλά. Για να τρέξουν οι παραπάνω τροποποιήσεις χρειάζεται PHP >= 7.3.x . Παράλληλα με αυτό, ενδέχεται να μην έχει οριστεί σωστά στον λογαριασμό της Viva η διεύθυνση επιστροφής επιτυχίας/αποτυχίας. Κάνε πρώτα αυτό με την PHP και αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα με την πληρωμή, άνοιξε νέο post.
#8364
Alexandra έγραψε: 11 Φεβ 2021, 18:08
Εκδόσεις 2.0.x έως 2.1.0.2

Στο index.php το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
setcookie('language', $code, time() + 60 * 60 * 24 * 30, '/', $request->server['HTTP_HOST']);
γίνεται:
Κώδικας: Επιλογή όλων
setcookie('language', $code, array('expires' => time() + 60 * 60 * 24 * 30, 'path' => '/', 'domain' => ini_get('session.cookie_domain'), 'samesite' => 'None', 'secure' => true, 'httponly' => true));
Καλημέρα
Ο παραπάνω κώδικας δεν μπορεί να παίξει σε Opencart 2.0.3.1 εάν δεν αναβαθμιστεί το λιγότερο σε έκδοση php 7.3.
Βγάζει σφάλμα PHP Warning: setcookie() expects parameter 3 to be integer, array given στο vq2-system_library_currency.php στη γραμμή 45.
Εδώ σχετικά: https://stackoverflow.com/questions/574 ... rray-given
Δεν ξέρω πολλούς που να κατάφεραν να έχουν την έκδοση του Opencart 2.0.3.1 με php 7.3....
Η έκδοση του Opencart που διαθέτω είναι η 7.0.33. Η οποία ευτυχώς - αν και ληγμένη - είναι ακόμα άτρωτη, αφού ότι ευπάθειες προϋπήρξαν έχουν διορθωθεί. Το λοιπόν ο παραπάνω κώδικας είναι μάλλον άχρηστος για τη δική μου έκδοση ή μάλλον για κάθε συνομήλική της έκδοση εκτός αν αναβαθμιστεί σφόδρα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου στο email μου για την εγγραφή μου στην κοινότητά σας και όσα προσφέρετε αφιλοκερδώς.
#8365
@apostolospele

Καλημέρα,

Οι οδηγίες αναφέρουν ξεκάθαρα πάνω πάνω ότι οι τροποποιήσεις υποστηρίζονται σε έκδοση PHP >= 7.3.x και παρέχεται συννημένο αρχείο system/library/encryption.php για εκδόσεις OpenCart 2.x με PHP >= 7.2 γι αυτόν τον σκοπό. Αν εφαρμόσεις σωστά τις οδηγίες σε μία clean εγκατάσταση, θα λειτουργήσει με PHP >= 7.3.x. Ωστόσο, οποιεσδήποτε τροποποιήσεις χρειάζονται σε πρόσθετες επεκτάσεις και theme για να είναι και αυτά συμβατά με PHP >= 7.3.x, είναι ευθύνη του developer του site.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!