OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
#5795
Καλησπέρα σας,

Επιθυμώ να αλλάξω την checkout σελίδα του e-shop μου.
Πιο συγκεκριμένα, θέλω όταν ο πελάτης επιλέξει "ΑΓΟΡΑ" να μεταφέρεται πρώτα σε ένα page όπου θα είναι ξεχωριστά το login ή registration του χρήστη (όπως π.χ. σε αυτό το e-shop https://www.cultbeauty.co.uk) και έπειτα να μεταβαίνει στο γνωστό checkout page του Opencart.
Γνωρίζει κανείς ποιες αλλαγές και ποια αρχεία πρέπει να πειράξω;
Opencart Version: 2.1.0.2

Ευχαριστώ πολύ.

[Από τη διαχείριση: Το άρθρο μεταφέρθηκε στα αιτήματα δωρεάν ανάπτυξης]
#5796
Καλησπέρα,

Στο κατάστημα που ανέφερες το checkout επιτρέπεται σε εγγεγραμμένους πελάτες.
Για να γίνει αυτό στο OpenCart, στις "Ρυθμίσεις" > καρτέλα "Επιλογές", επιλέγεις όχι στο "Αγορά ως Επισκέπτης".
#5799
Καλημέρα σας,

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Θέλω όταν ο πελάτης επιλέγει "ΑΓΟΡΑ" να μεταφέρεται σε ένα ξεχωριστό page όπου θα μπορεί να κάνει login ή registration (Βήμα 1 του checkout) και έπειτα να τον παραπέμπω σε ένα άλλο page για να προσθέσει τις λεπτομέρειες χρέωσης κλπ (Βήμα 2 - Βήμα 6 του checkout). Ίσως πιο κοντά σε αυτό το e-shop (https://m.romwe.com/). Ουσιαστικά θέλω να γίνει η διαδικασία του checkout σε 2 στάδια - 2 pages.
#5800
Καλησπέρα,

Αυτό που σου ανέφερα κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς σε vanilla OpenCart. Πατάς checkout και σε πάει στη σελίδα σύνδεσης/εγγραφής.

Ωστόσο, αν έχεις εγκατεστημένο κάποιο theme με quick checkout, η συμπεριφορά αλλάζει και σε πάει στο checkout με απενεργοποιημένη τη δυνατότητα checkout ως επισκέπτης. Γι' αυτό στους κανόνες του φόρουμ ζητάμε να αναφέρετε έκδοση opencart και το theme, extensions κλπ. Σε αυτήν την περίπτωση η απλή λύση είναι καταργείς το quick checkout. Αν θέλεις λύση με τροποποίηση του OpenCart για το quick checkout, πες μου να σου μεταφέρω το άρθρο σου στα αιτήματα δωρεάν ή εμπορικής ανάπτυξης.
#5803
Καλησπέρα,

Ναι αυτό γίνεται αν επιλέξω "Όχι" στο "Αγορά ως επισκέπτη", μου απενεργοποιεί απλά την επιλογή "αγορά ως επισκέπτης" στο checkout χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο.

Theme: So hurama
Opencart Version: 2.1.0.2

Αν μπορείτε μεταφέρετε το αίτημα μου. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!