OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
#6481
Καλησπερα!
Είμαι καινούρια στο Opencart και δυσκολεύομαι στο εξής. Θέλω να κρύβονται κάποια πεδία ή να απενεργοποιούνται όταν ο πελάτης επιλέξει παραλαβή από κατάστημα. Έχω γράψει κώδικα στο catalog/view/theme/journal3/template/journal3/checkout/checkout.twig με vqmod αλλά ενώ στο event που γίνεται η αλλαγή σε παραλαβή από κατάστημα μου κρύβονται τα πεδία που θέλω δε μπορώ να συνεχίσω στο checkout γιατί είναι υποχρεωτικά αυτά τα πεδία. Προσπαθώ να βάλω τιμή στα πεδία πριν τα κρύψω με document.querySelector ή document.getElementById αλλά την κρατάει και μόλις πατήσω για checkout ή κάνω κάτι άλλο check τη σβήνει. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό. Σκέφτηκα να βάλω τον κώδικα στο catalog/view/theme/journal3/template/journal3/checkout/register.twig αλλα δε μου το παίρνει πουθενά ... χτυπάει. Μπορείτε να με βοηθήσετε?
#6482
Καλησπέρα,

Ο λόγος που δεν σου παίρνει την εμβόλιμη javascript στο twig είναι γιατί το Journal quick checkout χρησιμοποιεί Vue.js. Αν δεν γνωρίζεις από vue, καλό είναι να διαβάσεις τα βασικά για να κατανοήσεις πως θα κάνεις τα conditions χρησιμοποιώντας λογική vue στο twig.
#6483
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά πώς γίνεται και μου παίρνει τον κώδικα στο catalog/view/theme/journal3/template/journal3/checkout/checkout.twig που ειναι twig .... και τον έχω βάλει σε <script> </script> και δε μου παίρνει το ίδιο πράγμα στο catalog/view/theme/journal3/template/journal3/checkout/register.twig?
#6484
Γιατί αυτό γίνεται parse από το vue engine.
#6485
γιαυτό δε μου κρατάειτις τιμές των πεδίων στο catalog/view/theme/journal3/template/journal3/checkout/checkout.twig. Πρέπει να τις περάσω με vue στο catalog/view/theme/journal3/template/journal3/checkout/register.twig?

Αν γράψω με το χχέρι το email πχ μου το παίρνει ... αν το περάσω από τον κώδικα μου το παίρνει και στην πρώτη αλλαγή μου το σβήνει
#6486
Ναι, αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με vue, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο one page checkout, ρίξε μία ματιά στο marketplace (υπάρχει και ένα δωρεάν πολύ καλό).
#6487
Έριξα μια ματιά στο vue. Υπάρχει κάποιος τροπος να πιάσω το event της αλλαγής μεθοδου αποστολής (δλδ όταν επιλέγει παραλαβή από το κατάστημα?) Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει ακόμα και με πληρωμή ώστε να μάθω πώς να τα κάνω?
#6488
Δεν είμαι σίγουρος τι θέλεις να κάνεις, αλλά εγώ στο checkout χρησιμοποιώ το Combo X-shippingpro και X-Fee Pro τα οποία μου δίνουν τη δυνατότητα να κρύψω ανάλογους τρόπους αποστολής ή να εμφανίσω ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής κλπ.
Φτιάχνεις σενάρια και είναι πολύ βολικό.
#6489
Καλησπέρα! Εγω θέλω όταν επιλέγει ο πελάτης παραλαβή από κατάστημα να πρέπει να συμπληρώσει μόνο όνομα και τηλ .. τίποτα άλλο. Μπορώ με αυτά τα Modules να το πετύχω αυτό?
#6490
Έριξα μια ματιά στο vue. Υπάρχει κάποιος τροπος να πιάσω το event της αλλαγής μεθοδου αποστολής (δλδ όταν επιλέγει παραλαβή από το κατάστημα?) Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει ακόμα και με πληρωμή ώστε να μάθω πώς να τα κάνω?
Καλησπέρα,
- Εφόσον απ' ότι καταλαβαίνω γνωρίζεις από coding, δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάποιον να σε βοηθήσει. Μπορείς να το καταφέρεις και μόνη σου.
- Επίσης δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις event listener με τον παραδοσιακό τρόπο. Το Vue σου δίνει όλες τις μεταβλητές που θες στο window['_QuickCheckoutData'] του DOM. Εσύ απλά πρέπει να ψάξεις λίγο πως θα χρησιμοποιείς conditions με τη λογική του Vue. Δες πως τα χρησιμοποιούν οι developers του Journal και διάβασε λίγο την τεκμηρίωση του Vue.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!