OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
#1875
Καλησπέρα στην κοινότητα. Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθειά σας σχετικά με ενα θέμα που έχω όταν πηγαίνω να βάλω τα σχετικά προϊόντα απο το tab Δεδομένα του διαχειριστικού. Λόγω του οτι τα προϊόντα που έχω καταχωρήσει είναι πολλά με το ίδιο όνομα (π.χ. φόρεμα) όταν πατάω στο πεδίο Σχετικά Προϊόντα η αυτόματη συμπλήρωση μου βγάζει αποτελέσματα μόνο βάσει του ονόματος του προϊόντος. Μπορεί να εμφανίζει αποτελέσματα βάσει του κωδικού προϊόντος που είναι μοναδικό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
#1888
Γεια σου ManoLee,
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να βάζεις τα σχετικά προϊόντα ένα-ένα με το χέρι? Έχεις τόση υπομονή?

Για τον κωδικό προϊόντος που λες κατά τη γνώμη μου δε στέκει (εκτός αν δε κατάλαβα καλά), γιατί ένας κωδικός πχ.55544 να είναι σε φορέματα και ο επόμενος 55545 να είναι σε ανδρικά εσώρουχα. Που θα βοηθούσε ο κωδικός?

Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι ένα module που να κάνει αυτή τη δουλειά αυτόματα.
Τι έκδοση δουλεύεις?
#1889
Γεια σου aegean-oc , σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δουλεύω την έκδοση 2.0.3.1 και ναι, καλά κατάλαβες, θέλω να τα βάζω ενα-ενα τα σχετικά προιόντα γιατί αν το αφήσω να το κάνει αυτόματα δεν θα είναι και τόσο σχετικά έστω κι αν είναι απο την ίδια κατηγορία. Με λίγα λόγια θέλω να έχω στοχευμένα related products κάτω από το παρόν προιόν που βλέπει κάποιος. Το πρόβλημα είναι πως το όνομα είναι ίδιο και αλλάζει μόνο ο κωδικός προϊόντος (και οι εικόνες και η περιγραφή βέβαια). Ψάχνω να βρω ποια αρχεία πρέπει να τροποποιήσω για να το κάνει αυτό. Αν κάποιος ξέρει ας βοηθήσει παρακαλώ.
Ευχαριστώ
#1890
Για να προσπαθήσω να σε βοηθήσω, πες τι θέλεις να βάζεις, τι ή πως να το ψάχνει και τι να βγάζει.
Επίσης το url του καταστήματος θα βοηθούσε να πάρουμε μια ιδέα από τα προϊόντα.
#1891
Καλησπέρα,
Θέλω να βάζω τον κωδικό προιόντος (π.χ. GLW152102) στο dropdown του πεδίου Σχετικά Προιόντα στο Admin --> Προιόντα --> Κάποιο Προιόν --> Tab "Συνδεσμοι" --> Σχετικά Προιόντα.
Εκεί πρέπει να εμφανίζει τα προιόντα που έχουν αυτόν τον κωδικό. Ακόμα πιο ιδεατό θα ήταν γράφοντας μέρος του κωδικού (π.χ. 152 απο το GLW152102) να εμφανίζει τα προιόντα που εμπεριέχουν αυτήν την αρίθμηση. Δύσκολο, το ξέρω αλλά έχω βρει ενα vQmod που το κάνει αυτό στο Search του διαχειριστικού όλων των προϊόντων και δουλεύει ακριβώς έτσι. Δείτε εδώ http://www.opencart.com/index.php?route ... load_id=39. Είναι vQmod και χρησιμοποιεί τον παρακάτω κώδικα
Κώδικας: Επιλογή όλων
<modification>
	<title><![CDATA[Ultimate admin product search OC v2.x]]></title> 
	 <developer><![CDATA[eSyncer europe - www.esyncer.eu]]></developer>
	 <opencartversion><![CDATA[2.x]]></opencartversion>
	 <vqmodversion><![CDATA[2.x]]></vqmodversion>
	 <modversion><![CDATA[2.0]]></modversion>
	       <file name="admin/model/catalog/product.php">
	    	 <operation>
			  <search position="replace"><![CDATA[ $sql .= " AND pd.name LIKE ']]></search>
			  <add><![CDATA[ $sql .= " AND pd.name LIKE '%]]></add>
		     </operation>
		     <operation>
			  <search position="replace"><![CDATA[ $sql .= " AND p.model LIKE ']]></search>
			  <add><![CDATA[ $sql .= " AND p.model LIKE '%]]></add>
		     </operation>
	        </file>
	        <file name="admin/view/template/catalog/product_list.tpl">
		      <operation>
			   <search position="replace"><![CDATA[<label class="control-label" for="input-name"><?php echo $entry_name; ?></label>]]></search>
			   <add><![CDATA[<label class="control-label" for="input-name">eSyncer ultimate product admin search <br><br><?php echo $entry_name; ?></label>]]></add>
		      </operation>
		      <operation>
			   <search position="replace"><![CDATA[<label class="control-label" for="input-status"><?php echo $entry_status; ?></label>]]></search>
			   <add><![CDATA[<label class="control-label" for="input-status"><br><br><?php echo $entry_name; ?></label>]]></add>
		      </operation>
		      <operation>
			    <search position="replace"><![CDATA[<label class="control-label" for="input-price"><?php echo $entry_price; ?></label>]]></search>
			    <add><![CDATA[<label class="control-label" for="input-price"><br><br><?php echo $entry_price; ?></label>]]></add>
		      </operation>
	        </file>
</modification>
Αν και το κατάστημα το έχω σε κατάσταση συντήρησης θα το "ανοίξω" προσωρινά για να το δεις και να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Μπορείς να δεις οτι στα προϊόντα υπάρχουν πολλά με το ίδιο όνομα (π.χ. φόρεμα) και το αναγνωριστικό του είναι ο κωδικός προϊόντος. Το eshop βρίσκεται εδώ http://www.planetamoda.gr

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και το ενδιαφέρον.
#1892
Σου έφτιαξα ένα vqmod, έβαλα και αυτό που κατέβασες μαζί για να μη φορτώνεις πολλά.
Δοκίμασε το και πες μου.

Πάντως αυτό που έκανες, προϊόντα με το ίδιο όνομα είναι μεγάλο λάθος.
Καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο θέμα και να το συζητήσεις.

Έχω πάντως μια απορία. Αυτός που σου το έφτιαξε δε μπορούσε να σε βοηθήσει?

Το αρχείο διαγράφηκε. Υπάρχει διορθωμένο πιό κάτω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aegean-oc την 23 Ιούλ 2015, 16:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#1901
Σε ευχαριστώ πολύ για το vQmod aegean-oc! Το εγκατέστησα και είναι όντως πάάάρα πολύ χρήσιμο στο πεδίο "Σχετικά Προϊόντα". Παρατήρησα όμως οτι στα υπόλοιπα πεδία που έχει αυτοσυμπλήρωση στο tab Σύνδεσμοι παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το παρόν eshop το έχω αναλάβει και το αναπτύσσω εγώ και ειλικρινά για την παρούσα λειτουργικότητά του οφείλω πάρα πολλά στην πολύτιμη βοήθεια του Opencart Hellas. Οι γνώσεις μου σε κώδικα είναι λιγοστές εως μηδαμινές και εκτιμώ πάρα πολύ την συνδρομή όλων εσας που γνωρίζετε.
Όσον αφορά για το αν είναι σωστό ή λάθος αυτό που έχω κάνει με τα προϊόντα, δυστυχώς αυτό μου ζητήθηκε οπότε και αυτό έκανα. Προσπάθησα να το εξηγήσω πολλάκις στον κάτοχο του eshop αλλά του κάκου. :|
#1905
Επειδή δε δουλεύω αυτή την έκδοση, δεν το είχα δοκιμάσει.
Ρίξε μια ματιά τώρα. Σου έβαλα και κάτι ακόμη.

Το mod έχει δοκιμαστεί σε opencart-2.0.1.1 και opencart-2.0.3.1.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aegean-oc την 23 Ιούλ 2015, 17:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#1907
Το δοκίμασα και μέχρι στιγμής δουλεύει καταπληκτικά! Φύγαν τα "undefined" που έβγαζε και με τις τελευταίες προσθήκες που έκανες έγινε ακόμα καλύτερο (προσθήκη αριθμού εμφάνισης). Μπράβο, πολύ καλό mod, προτείνω να το προσθέσεις στο φόρουμ.
Από μεριάς μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Να είσαι καλά.
#4261
Γεια σου aegean-oc και καλή χρονιά.

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις αν γίνεται το ίδιο που έχεις κάνει με το υπέροχό σου vQmod για τον κατάλογο να γίνεται και για την σελίδα των παραγγελιών.

Παρουσιάστηκε η ανάγκη να προσθέσω κάποιο προιόν σε μια παραγγελία χειροκίνητα αλλά και εδώ συμβαίνει ότι συνέβαινε και στο διαχειριστικό του καταλόγου πριν το vQmod σου. Βγάζει μόνο τα ονόματα των προιόντων και δεν μπορώ να ξέρω ποιο προιόν είναι αφού τα ονόματα είναι δυστυχώς τα ίδια (π.χ. βερμούδα). Μπορεί ο ίδιος κώδικας να ενσωματωθεί κάπως και σε αυτό το κομμάτι του διαχειριστικού έτσι ώστε να βγαίνουν αποτελέσματα βάσει κωδικού προϊόντος;

Σε ευχαριστώ

Εικόνα

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!