OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
Από billbillakos
#4611
Γειά σας, χρειάζομαι τη στήλη του ΦΠΑ στη λίστα με τα προϊόντα για να τα αλλάξω μαζικά απο το 23% στο 24%. (τρέχω πρόσθετο ajax οποτε δε τα ανοίγω καν για γρήγορες αλλαγές). Ο ιδιοκτήτης έχει αφήσει ακομη στο 23% ακομη πολλά προϊόντα. :roll:

edit: έκδοση 1564
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#4614
Ρίξε μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=8&t=674
Από billbillakos
#4615
gxHL έγραψε:Ρίξε μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=8&t=674
Αυτο ομως προϋποθέτει να μην υπάρχει ήδη το 24% περασμένο στο κατάστημα. (αφου μιλάμε για μετατροπή). Τώρα που υπάρχει και εχουμε περασμένα προϊοντα τι κάνουμε;
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#4616
Αν ένα προϊόν έχει 100€ μαζί με το ΦΠΑ 23%, με τις εντολές που σου έδωσα η τιμή θα παραμείνει ίδια 100€ αλλά με 24% ΦΠΑ. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά αυτό δεν θέλεις να κάνεις;
Από billbillakos
#4617
gxHL έγραψε:Αν ένα προϊόν έχει 100€ μαζί με το ΦΠΑ 23%, με τις εντολές που σου έδωσα η τιμή θα παραμείνει ίδια 100€ αλλά με 24% ΦΠΑ. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά αυτό δεν θέλεις να κάνεις;
Σωστά κατάλαβες. Αλλα να εξηγήσω καλύτερα την ερώτηση:

Υπάρχει περασμένος φορολογικός συντελεστής 23% με 1000 προϊόντα.
Υπάρχει ήδη περασμένος συντελεστής 24% με 200 προϊόντα.

Η εντολή που θα δώσω, είναι για να μεταφέρει τα προϊόντα απο το 23 στο 24 χωρίς να δημιουργεί συντελεστή; Το λεω ξανα επειδή υπάρχει ήδη, μην πειραχτεί τίποτα και τρεχω και δε φτάνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billbillakos την 28 Μάιος 2017, 18:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#4618
Ναι οκ εννοείται κάνεις πάντα backup την βάση σου πριν από κάτι τέτοιο.
Τώρα αν έχεις δημιουργήσει 2η κλάση ΦΠΑ και θέλεις να έχεις μόνο μια 24% διαγράφεις την 2η και εκτελείς κάτι τέτοιο (ανάλογα το ID της φορολογικής κλάσης σου, στο παράδειγμα μου είναι 11)
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_product` SET `tax_class_id`=11
Από billbillakos
#4619
gxHL έγραψε:Ναι οκ εννοείται κάνεις πάντα backup την βάση σου πριν από κάτι τέτοιο.
Τώρα αν έχεις δημιουργήσει 2η κλάση ΦΠΑ και θέλεις να έχεις μόνο μια 24% διαγράφεις την 2η και εκτελείς κάτι τέτοιο (ανάλογα το ID της φορολογικής κλάσης σου, στο παράδειγμα μου είναι 11)
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_product` SET `tax_class_id`=11
Θα τα κάνω ανω κάτω ειλικρινά και επειδή το κάνω και τσάμπα (δε πληρώνει) βαριέμαι να μπλέκω. Σίγουρα θα γίνει κάποιο λάθος.

Επίσης ο λογος που λεω αν υπάρχει η δυνατότητα column / φιλτραρίσματος είναι επειδή αν παω να διαγράψω εναν συντελεστή/ΦΚ μου λεει:

"Ειδοποίηση: Αυτή η φορολογική κλάση δεν μπορεί να διαγραφεί, καθώς έχει ανατεθεί σε 1 προϊόντα!"

Σε ποια προϊοντα κυρ opencart μου;

Καταλαβαίνω πως δεν υπαρχει σχετικό πρόσθετο λοιπον. :(

Εμπρός λοιπον καλο μου χέρι...
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#4620
Αν σου βγάζει αυτό το μήνυμα πολύ απλά εκτελείς τις εντολές που σου έδωσα και μετά διαγράφεις την φορολογική κλάση. Σε καμία περίπτωση δεν το κάνεις όλο αυτό με το χέρι....

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!