OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Δωρεάν επεκτάσεις, τροποποιήσεις (MODs, vQmods) από τα μέλη του forum.
#5812
Αποστολή email παραγγελίας προς διαχειριστή με HTML & σχόλια

Αυτό το vQmod παρέχει τη δυνατότητα να λαμβάνει ο διαχειριστής του OpenCart το email παραγγελίας στην ίδια μορφή που το λαμβάνουν και οι πελάτες συμπεριλαμβανομένων των σχολίων πελατών.

Εγκατάσταση / Λειτουργία vQmod

Για να χρησιμοποιήσετε αυτό το vQmod πρέπει να έχετε εγκατεστημένη την εφαρμογή vQmod. Οδηγίες εγκατάστασης μπορείτε να βρείτε εδώ.
  • Κατεβάστε και αποσυμπιέστε το αρχείο pc_oc_3020_html_admin_alert.xml.zip.
  • Τοποθετείστε το αποσυμπιεσμένο αρχείο “pc_oc_3020_html_admin_alert.xml” στον φάκελο “vqmod/xml”.
Το vQmod έχει δοκιμαστεί έως και την έκδοση OpenCart v3.0.3.0. Αν εντοπίσετε στο μέλλον κάποια έκδοση που δεν λειτουργεί, παρακαλώ ενημερώστε.
pc_oc_3020_html_admin_alert.xml.zip
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#7168
Λογικά ναι, δοκίμασε το.
#7792
Καλησπέρα...

Είμαι σε φάση αναβάθμισης και ψάχνω να αντικαταστήσω το default email παραγγελίας που έχει το oc3 και οι διάφορες λύσεις που βρήκα ήταν ημίμετρα που δουλεύουν, δε δουλεύουν. Το vqmod παρόλο που στην αρχή δούλευε όπως πρέπει, στο τέλος παίρνει μόνο το μαγαζί invoice αλλά όχι ο πελάτης. Το μόνο που μεσολάβησε ήταν ένα import προϊόντων. Τα events δείχνουν να είναι κανονικά (όσο καταλαβαίνω), κανένα error log και ούτε έχω κάποιο παρεμφερές extension. Το κάνει, και στο default theme και στο journal. Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση είναι ότι μερικές φορές, κάνω μια παραγγελία και κατά την ολοκλήρωση αντί να μου βγάλει το μήνυμα ολοκλήρωσης, μου βγάζει ότι το καλάθι είναι άδειο. Πάραυτα έχει στείλει invoice στο κατάστημα. Αυτό το έχω δει και σε clean install.

Αν αλλάξω το order status ή κάνω κάποιο comment μέσα από την παραγγελεα και κάνω notify customer, θα το στείλει στο mail του πελάτη.

oc 3.0.3.7 και 3.0.3.8 με journal 3.1.8, 3.1.9 και 3.1.10

Που βρίσκεται το πρόβλημα ;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
#7793
Καλησπέρα,

Διάβασα τρεις φορές το post σου αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ζητάς. Θέλεις διαφορετικό template για το email πελατών ή απλά θέλεις να λαμβάνει ο διαχειριστής το ίδιο mail με του πελάτη;
#7794
Το ζητούμενο είναι το oc να στέλνει invoice και στο μαγαζί και στον πελάτη και έχει και σχόλια όπως στο oc2. Εκεί που όλα έπαιζαν όπως έπρεπε με το vqmod, περνάει ένα Σαββατοκύριακο και πάω να κάνω μια παραγγελία και από τότε ο πελάτης σταμάτησε να λαμβάνει invoice. Το μόνο που έκανα είναι ένα import προϊόντων. Η ερώτηση είναι γιατί ο πελάτης σταμάτησε να λαμβάνει email της παραγγελίας ενώ ο διαχειριστής το λαμβάνει κανονικά.
#7795
Οκ, τώρα έγινε κατανοητό.

- Έλεγξε αν έχει γίνει κάποια πρόσφατη αναβάθμιση στην έκδοση PHP.
- Ανανέωσε το cache των τροποποιήσεων και αμέσως μετά διέγραψε τα αρχεία vqmod/checked.cache και vqmod/mods.cache.
- Έλεγξε αν υπάρχουν καταχωρήσεις στο error log του OpenCart.
- Στα logs του vQmod vqmod/logs, διέγραψε ότι καταχωρήσεις υπάρχουν και έλεγξε αν δημιουργούνται νέες καταχωρήσεις που σχετίζονται με το ζητούμενο.

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Καλησπέρα, Δεν βλέπω κάποιο σφάλμα, αν χρειάζεσαι[…]

Ριξε μια ματια στο /admin/view/template/extension/[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!