OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Δωρεάν επεκτάσεις, τροποποιήσεις (MODs, vQmods) από τα μέλη του forum.
Από sxint
#7545
Χαιρετώ τα μέλη,
Έχει φτιάξει κανένας extention για XML feed for car.gr
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7546
Καλησπέρα,

Δεν νομίζω ότι υπάρχει έτοιμη υλοποίηση. Επειδή οι απαιτήσεις και οι τεχνικές προδιαγραφές του car.gr είναι αρκετά διαφορετικές με εκείνες των Skroutz/Bestprice, δεν μπορεί να γίνει εύκολη προσαρμογή/τροποποίηση τους για να καλύψει και τις προδιαγραφές του car.gr.

Έτσι θα χρειαστεί να αναπτυχθεί κάτι νέο από την αρχή. Στην τεκμηρίωση XML Feed του car.gr, παρέχονται λίστες κατηγοριών και άλλων πεδίων που αφορούν κυρίως αυτοκίνητα, μηχανές και σκάφη σε μορφή CSV των οποίων οι παράμετροι χρειάζεται με κάποια λογική/inteface να συσχετιστούν με τα προϊόντα του καταστήματος από την διαχείριση του OpenCart.

Θεωρώ ότι όπως έκανες εσύ τώρα, αν εκδηλώσουν αρκετά άτομα ενδιαφέρον, σίγουρα και εμείς (οι developers) θα το λάβουμε υπόψη, εφόσον υπάρχει αγορά/ζήτηση για την επέκταση.
Από sxint
#7677
Καλησπέρα κι από εμένα,

Με ενδιαφέρει αρκετά το xml για το car.gr.
Θα μπορούσαμε να έχουμε μία εκτίμηση κόστους;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7679
Καλησπέρα,

Τα κόστη που αναφέρω παρακάτω είναι ενδεικτικά και αφορούν προσωπική μου εκτίμηση. Εννοείται ότι άλλοι developers μπορεί να έχουν χαμηλότερες ή υψηλότερες χρεώσεις. Λοιπόν, ανάλογες επεκτάσεις όταν πωλούνται μαζικά συνήθως κοστολογούνται ανάλογα με την πολυπλοκότητα της κάθε επέκτασης το πολύ έως 124€ για μία άδεια χρήσης. Ωστόσο για την ανάπτυξη μίας διασύνδεσης κατά παραγγελία για έναν πελάτη θεωρείται custom εργασία με μέσο όρο κόστους από 2K€ έως 5Κ€+. Για να έχει νόημα η ανάπτυξη της χρειάζεται είτε να υπάρξουν αρκετά αιτήματα ή κάποιος πελάτης που να αναλάβει το κόστος custom έργου κατά παραγγελία.

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Καλησπέρα, Δεν βλέπω κάποιο σφάλμα, αν χρειάζεσαι[…]

Ριξε μια ματια στο /admin/view/template/extension/[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!