OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Δωρεάν επεκτάσεις, τροποποιήσεις (MODs, vQmods) από τα μέλη του forum.
#3511
Καλημέρα
Ερώτηση σχετικά με αυτό το extension:
Φαντάζομαι οτι τα αρχεία από τον φάκελο catalogue\view\theme\default τα ανεβάζω στο φάκελο του δικού μου "θέματος", δηλαδή catalogue\view\theme\nature
σωστά?????
#3512
Όχι τα ανεβάζεις έτσι όπως είναι. :)
#3815
Καλησπέρα,
αρχικά ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο και ΔΩΡΕΑΝ extension, που ήδη πιστεύω χρησιμοποιούμε αρκετοί!
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με την σελίδα επιστροφής μετά την πληρωμή. Χρησιμοποιώ κάποια tracking scripts (linkwise, skroutz analytics) και πρέπει κάθε φορά να κάνω παραμετροποίηση για να εμφανίζεται ο κώδικας στην πληρωμή με κάρτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος μετά την πληρωμή να επιστρέφουμε στο success page, όπως συμβαίνει και με τις άλλες μεθόδους πληρωμής?
#3822
Καλησπέρα,

Δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτό το extension άρα δεν το έχω εγκατεστημένο και δεν έχω και εικόνα της λειτουργίας του. Διάβασα όμως τον κώδικα του και θα σου προτείνω μία λύση που μπορείς να δοκιμάσεις αν λειτουργεί όπως θες.

Άνοιξε το αρχείο catalog/controller/payment/GOP_PiraeusBankGr.php
Βρες τη γραμμή 275, εκεί υπάρχει ο κωδικας του success
Κώδικας: Επιλογή όλων
							if($status_flag == 'Success')
							{
								if(strtoupper($hash_key) == $this->model_payment_GOP_PiraeusBankGr->getHashKey($transaction['ticket_transaction'] . $transaction['pos_id'] . $transaction['acquirer_id'] . $merchant_reference . $approval_code . $parameters . $response_code . $support_reference_id . $auth_status . $package_number . $status_flag))
								{
									$this->load->model('checkout/order');
									$order_info = 'Order ID:' . $transaction['order_id'] . ' Charge:' . $transaction['amount'] . ' Currency Code:' . $transaction['currency_code'];
									$this->model_checkout_order->addOrderHistory($transaction['order_id'], $transaction['order_status_id'], $order_info, true);
									$this->clean();
									$data['message'] = $this->language->get('text_payment_success');
									$data['message_info'] = $this->language->get('text_payment_success_info');
									$image = 'GOP_PiraeusBankGr_ok.png';
									$data['count'] = 10;
									$data['redirect_url'] = 'index.php';
								}
Εκεί απενεργοποίησε τη διαγραφή του session (γιατί αυτό θα γίνει από τη σελίδα success) τροποποιώντας την γραμμή 282 από:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$this->clean();
σε
Κώδικας: Επιλογή όλων
//$this->clean();
τροποποίησε τη γραμή 287 από
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['redirect_url'] = 'index.php';
σε
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['redirect_url'] = 'index.php?route=checkout/success';
ή αν θέλεις να υποστηρίζει SSL σε
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['redirect_url'] = $this->url->link('checkout/success', '', 'SSL');
Αν θέλεις να πηγαίνει απευθείας στη σελίδα checkout success αντί για την εμφάνιση του μηνύματος (που δεν έχω δει τι λέει και αν έχει απαραίτητες πληροφορίες) μπορείς να αντικαταστήσεις τη γραμή 287 από
Κώδικας: Επιλογή όλων
$data['redirect_url'] = 'index.php';
σε
Κώδικας: Επιλογή όλων
$this->response->redirect($this->url->link('checkout/success', '', 'SSL'));
Ελπίζω να σε καλύψει αυτό το mod μέχρι να μπορέσει να σε εξυπηρετήσει ο developer του extension.
#3831
Καλημέρα και ευχαριστώ για την δωρεάν διανομή!
Μια ερώτηση. Το έβαλα κανονικά το extension αλλα οταν εστειλα στην τράπεζα για δοκιμή μου είπαν οτι δεν εχω βάλει τα εικονίδια.
Μου τα εχουν στείλει αλλα δεν ξέρω που πρέπει να τα τοποθετήσω. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Ευχαριστώ.
#3832
Τα εικονίδια πρέπει να τα βάλεις (συνήθως στο footer) απαραίτητα της visa και mastercard με τα links που σου έχουν στείλει στις οδηγίες και προαιρετικά της Πειραιώς.
Τώρα το πως θα τα τοποθετήσεις έχει να κάνει με ποιο template χρησιμοποιείς.
Ο τρόπος που χρησιμοποιώ εγώ είναι, με τον text editor φτιάχνεις έναν πίνακα βάζεις τα εικονίδια και βάζεις τα links.
στο default φτιάξε ένα html module και τοποθέτησε το...

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Καλησπέρα, Δεν βλέπω κάποιο σφάλμα, αν χρειάζεσαι[…]

Ριξε μια ματια στο /admin/view/template/extension/[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!