OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Δωρεάν επεκτάσεις, τροποποιήσεις (MODs, vQmods) από τα μέλη του forum.
#5428
Ευχαριστούμε για την εφαρμογή.

(η προηγούμενη υποβολή μηνύματος χάθηκε, ή δεν εγκρίθηκε; δεν ξέρω... οπότε γράφω πάλι τα ίδια)

Για τις επιλογές με τις δόσεις, αν κάποιος δεν θέλει δόσεις βάζουμε 0 0 0 0 για επιλογή χωρίς δόσεις; Διότι αν εφαρμόσουμε δόσεις δεν βγάζει άλλη επιλογή.

Επιπλέον, το Radio Group καλύτερα να γίνει Drop Down, αν έχει κάποιος 60 δόσεις κάνει scroll μέχρι να φτάσει κάτω.
#5429
Μπορείς να επιβεβαιώσεις με την παρακάτω μετατροπή στο αρχείο GOP_PiraeusBankGr.tpl

https://pastebin.com/8x2BmR9g

Αν στέλνει σωστά τις έντοκες δόσεις; Γιατί στο Paycenter πάλι Άτοκες βγάζει αλλά με το τόκο εφαρμοσμένο πάνω στην τελική τιμή. Επειδή δεν έχει τύχει να δω ποτέ το Paycenter ενεργό με έντοκες, θα γράφει έντοκες αν λάμβανε σωστά τις έντοκες;

Οι δόσεις που έχω βάλει είναι:
0:0:0:0 2:0:30:9999 3:0:30:9999 4:7:30:9999 5:7:30:9999 6:7:30:9999 7:7:30:9999 8:7:30:9999 9:7:30:9999 10:7:30:9999 11:7:30:9999 12:7:30:9999 13:7:30:9999 14:7:30:9999 15:7:30:9999 16:7:30:9999 17:7:30:9999 18:7:30:9999 19:7:30:9999 20:7:30:9999 21:7:30:9999 22:7:30:9999 23:7:30:9999 24:7:30:9999

Το έκανα με Select/Option:
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#5487
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ως προς σε τι μπορεί να οφείλεται αποτυχία δημιουργίας παραγγελίας μετά απο επιτυχημένη συναλλαγή; παραθέτω τις δυο γραμμές στο log:
Κώδικας: Επιλογή όλων
YYYY-MM-DD HH:mm:ss - PHP Notice:  Undefined index: order_id in [OC_ROOT]/catalog/controller/payment/GOP_PiraeusBankGr.php on line 40
YYYY-MM-DD HH:mm:ss - GOP Piraeus Bank Gr ticket error for Order ID: . Error Code: ####. Description: [SRID: #########] Wrong amount value

η έκδοση του καταστήματος είναι 2.2.0.0.
το extension εξακολουθεί να έχει έστω και αυτού του επιπέδου στοιχειώδη υποστήριξη;
#5604
Καλημέρα .
Έχει κάποιος βρεί λύση για την συμβατότητα με τις νέες αλλαγές που ζητάει η Πειραιώς σχετικά με την αλλαγή του αλγόριθμου κρυπτογράφησης ?

Ευχαριστώ.
#5605
Καλημέρα, χωρίς να γνωρίζω υποψιάζομαι πως δεν πρέπει να είναι μεγάλη σε υλοποίηση αλλαγή και αξίζει να γίνει. Καλή είναι όμως και η προετοιμασία για το χειρότερο ενδεχόμενο, να μην υπάρξει δηλαδή απάντηση.
#5629
Ετοιμαστείτε για το χειρότερο. Δόθηκε παράταση μέχρι τις 15 Απριλίου από την πλευρά της Πειραιώς πάντως για την εφαρμογή του νέου HASHKEY. Δεν θα δοθεί άλλη παράταση, μάλλον.
Αγαπητοί συνεργάτες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως δίνεται παράταση ενός (1) μήνα για την ολοκλήρωση των παρακάτω ενεργειών από πλευράς σας.

Η νέα καταληκτική ημερομηνία εφαρμογής των απαραίτητων αλλαγών στον κώδικα του eshop σας είναι η Δευτέρα, 15/04/2019.

Με εκτίμηση,

Merchant Acquiring & ePayments
ePOS Paycenter
Είναι δωρεάν επέκταση, δεν μπορούμε να απαιτούμε αναβάθμιση. Ακόμα και επιπληρωμή να ήταν, αναλόγως τους όρους αγοράς πάντα και πάλι δεν θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε αν ήθελε ο δημιουργός του να μην ασχοληθεί.
#5631
Διαβάζοντας το manual για την τεχνική διασύνδεση, επειδή τελικά ξεκίνησα να το γράφω για την δική μου περίπτωση, δεν προκύπτει κάποιο «κόλλημα» αν δεν εφαρμοστεί η επαλήθευση του HashKey από την πλευρά της επιχείρησης. Το αναφέρει το manual ότι η τράπεζα απαντάει με ένα hashkey το οποίο θα χρησιμοποιηθεί από την πλευρά της επιχείρησης για τον έλεγχο της αυθεντικότητας τους μηνύματος της συναλλαγής. Ότι και να κάνει η πλευρά της επιχείρησης, εφόσον έχει λάβει HashKey, σημαίνει ταυτόχρονα πως έχει γίνει επιτυχής συναλλαγή. Αν το HashKey που υπολογίσει το σύστημα της εταιρείας είναι ίδιο με το μήνυμα, τότε το μήνυμα είναι αυθεντικό και προέρχεται από την τράπεζα, σε άλλη περίπτωση να απορρίπτεται η παραγγελία και να μπαίνει σε Fraud Attempt status ή what ever.

Τώρα για να μην παρεξηγηθώ:
Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω να μείνετε χωρίς σύστημα ελέγχου αυθεντικότητας του μηνύματος που λαμβάνει το success end-point του payment method. Μια στο εκατομμύριο να μπορέσει κάποιος κακόβουλος παίχτης να το παίξει τράπεζα, και από απροσεξία να μην δείτε την εκκαθάριση, χάσατε χρήματα. Απλά, το extension θα συνεχίσει να λειτουργεί ούτως ή άλλως χωρίς το βήμα της επαλήθευσης.
#6025
Γεια σας.
Σήμερα πήραμε μήνυμα απο Πειραιώς:
"Από το πρωί μας έχετε στείλει μέχρι στιγμής 21 requests μηδενικού ποσού (και συνεχίζονται), κάτι που προκαλεί πρόβλημα στα συστήματα μας"
Είναι το error που έχω αναφέρει εδώ και μήνες στην σελίδα του extension: GOP Piraeus Bank Gr ticket error for Order ID: . Error Code: 1802.
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?
Ευχαριστώ.
UPDATE: Έχω λύσει το πρόβλημα , όποιος θέλει την λύση ας μου στείλει μήνυμα μιας και δεν μπορώ να την δημοσίευσω εδώ.

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Καλησπέρα, Δεν βλέπω κάποιο σφάλμα, αν χρειάζεσαι[…]

Ριξε μια ματια στο /admin/view/template/extension/[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!