OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη διαχείρισης διακομιστών & συζητήσεις για hosting.
Άβαταρ μέλους
Από PetrosGR
#6796
Καλησπέρα σας. Θέλω να κάνω ένα e-shop με opencart τι hosting μου προτείνετε να πάρω που να είναι γρήγορος και οικονομικός. Και πώς να ασφαλίσω το opencart!

και αν έχετε μια γνώμη για a2hosting.com
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6797
Καλησπέρα,

Τι εμπειρία έχεις με το OpenCart και γενικά με hosting;
Άβαταρ μέλους
Από PetrosGR
#6798
Έχω e-shop με opencart 3.0.3.2 απλά το hosting που έχω μου κάνει πολλά νερά και παλιότερα σε opencart 2.x είχαν μπει hackers και συνέχεια βρίσκω spam στα mails και τώρα τελευταία
έχω πολλές εγγραφές διάφορα ονόματα σαν bots. Έχω reCAPTCHA και θέλω να αλλάξω hosting για ασφάλεια και να ασφαλίσω περαιτέρω το opencart.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6799
Καλησπέρα,

Το OpenCart είναι εν γένει ασφαλές, αρκεί να χρησιμοποιείς επεκτάσεις από αναγνωρισμένους developers. Για ακόμη περισσότερη ασφάλεια, μπορείς να αλλάξεις τα permissions δημιουργίας φακέλων του OpenCart από 0777 σε 0775 ή 0755 στα αρχεία /admin/controller/common/filemanager.php και catalog/model/tool/image.php και να προσθέσεις πρόσβαση με basic authentication στον φάκελο της διαχείρισης.

Σχετικά με τα bots και spamming δοκίμασε να βάλεις captcha και στην εγγραφή πελατών, αλλά αυτά να τα θεωρείς δεδομένα ότι θα συμβαίνουν.

Όσον αφορά την φιλοξενία shared hosting, όταν ένα site φιλοξενείται μαζί με άλλα 500+ sites είναι λογικό να υπάρχει περιορισμός στους διαθέσιμους πόρους. Την a2 δεν την έχω δοκιμάσει, και γενικότερα δεν χρησιμοποιώ οικονομικές λύσεις hosting, αλλά ρώτησα έναν συνάδελφο που κάνει συχνά έρευνες για budget hosting και μου είπε καλά λόγια για την Ramnode.

Επειδή το OpenCart είναι μία εφαρμογή που δεν απαιτεί πολλούς πόρους, μπορείς για αρχή να ξεκινήσεις με κάτι οικονομικό σε συνδυασμό με CDN. Αργότερα, αν αυξηθεί η επισκεψιμότητα ή/και το περιεχόμενο του καταστήματος (πολλά προϊόντα, κατηγορίες, χαρακτηριστικά, επιλογές, φίλτρα, κλπ), ενδεχομένως να χρειαστείς περισσότερους πόρους συστήματος. Τότε, μπορείς να πας σε πιο εξειδικευμένες λύσεις, όπως cloud hosting με εγγυημένους πόρους συστήματος ή περιβάλλον shared με λιγότερο διαμοιρασμό πόρων, ενδεικτικά εμείς παρέχουμε φιλοξενία σε περιβάλλοντα shared με έως 30 eshops ανά dedicated server.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!