OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη διαχείρισης διακομιστών & συζητήσεις για hosting.
#1580
Είμαι για ένα μήνα δοκιμαστικά στον arvixe. Έχει πολύ καλό support απλά θεωρώ πως είναι λίγο αργός στο frontend και backend. Θα με ενδιέφερε ένας host provider με καλό cpanel και γρήγορο. Η τιμή να μην είναι στο θεό. Με ενδιαφέρει να ακούσω γνώμες και για ελληνικούς providers όπως το papaki ή ote.
Ευχαριστώ.
:D
#1581
Καταρχάς καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart. :)

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι όλα τα shared hosting είναι για τα ανάθεμα.
Αν θέλεις να έχεις κάτι ποιο αξιόπιστο διάβασε 2-3 πράγματα και δες κάτι όπως Digital Ocean viewtopic.php?f=21&t=83. Αν έχεις προτίμηση σε Ελληνικά δες την εταιρία lancom. Φαίνεται αξιόλογη αν και δεν την έχω δοκιμάσει.

Από εκεί και πέρα η Siteground και asmallorange πιστεύω είναι αξιόπιστες όπως και η Leasweb που σου παρέχουν Control Pannel.

'Ότι και να αποφασίσεις πάντως το μόνο σίγουρο είναι να επιλέξεις μια επαγγελματική εταιρία για τα email σου, δεν το καταλαβαίνουν πολλοί αλλά η διαχείριση των email είναι κάτι πάρα πολύ σοβαρό και δύσκολο να γίνει. Έχει ξαναγίνει παρόμοια συζήτηση μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Forum :)


Επίσης το θέμα σου θα ταίριαζε καλύτερα στην κατηγορία " Διαχείριση Διακομιστών & Hosting " αλλά μην αγχώνεσαι θα το μεταφέρει ο αγαπημένος μας admin :D
#1582
Καλός σας βρήκα :D
Αν και με ξέσκισες με το γάντι, σε ευχαριστώ για της απαντήσεις :lol:
Λοιπών, άκου το concept για να καταλάβεις και πως πορευόμαστε στην κουβέντα.
Ασχολούμαι με το oc εδώ και ένα μήνα. Δέν έχω γνώσεις προγραμματισμού και προσπαθώ να σηκώσω το site διαβάζοντας και δουλεύοντας.
Άρα, δεν έχω χρόνο να διαβάσω και για host provider -οπότε- ψάχνω ένα disent server που να έχει καλό cpanel για noobοσκυλα σαν και εμένα ;) Τον ελληνικό server τον προτιμώ γιατί:
1. Θεωρώ ότι αφού βρίσκεται Ελλάδα θα είναι και πιο γρήγορος. (σε σχέση με ένα ευρωπαϊκό-πάντα σε stp συνθήκες)
2. Αν γίνει η στραβή να μπορώ να πάρω κάποιον να με καταλάβει.

Απο ξένους στρέφομαι προς siteground η hostgator. Δεν γνωρίζω τίποτα ούτε για το ένα ούτε για το άλλο.
Θα ήθελα να μου δόσεις μια απάντηση βασισμένος στα προαναφερθέντα μου. Tnx
#1583
Takethis έγραψε:Τον ελληνικό server τον προτιμώ γιατί:
1. Θεωρώ ότι αφού βρίσκεται Ελλάδα θα είναι και πιο γρήγορος. (σε σχέση με ένα ευρωπαϊκό-πάντα σε stp συνθήκες)
2. Αν γίνει η στραβή να μπορώ να πάρω κάποιον να με καταλάβει.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος στο σκεπτικό σου.

Ενα μεγάλο ποσοστό Ελληνικών hosting υπηρεσιών το μόνο που κάνει είναι να νοικιάζει έναν server στην Γερμανία και να τον μεταπουλάει εδώ σαν Ελληνικό.
Μισθώνουν ένα μηχάνημα και το χωρίζουν για 500+ άτομα. Αυτό είναι το shared hosting.

Όσο για την εξυπηρέτηση, η καλύτερη εξυπηρέτηση που μπορείς να ζητήσεις δεν είναι να σου απαντήσουν σε 5 λεπτά αλλά να μην χρειαστείς να τους στείλεις καν μήνυμα.
Είμαι στην DigitalOcean εδώ και αρκετό καιρό και η μόνη φορά που χρειάστηκε να μιλήσω μαζί τους είναι μόνο όταν είχα ένα πρόβλημα με τον τρόπο πληρωμής μου. ;)

Πίστεψε με κανένας δεν θα νοιαστεί για την εφαρμογή σου και κανένας δεν θα προσπαθήσει να σου επιλύσει κάποιο πρόβλημα. Από την στιγμή που η υπηρεσία τους είναι σωστή για τα δικά τους δεδομένα τότε δεν θα ασχοληθούν άλλο μαζί σου. Και δεν μπορώ να τους δώσω άδικο δεν είναι αυτή η δουλειά τους.
Takethis έγραψε: Θα ήθελα να μου δόσεις μια απάντηση βασισμένος στα προαναφερθέντα μου. Tnx
Πάτησε στο google "hosting" και επέλεξε ένα στην τύχη γιατί είναι όλα το ίδιο.

Συγνώμη αν με θεωρήσεις λίγο απότομο αλλά λόγο κάποιας εμπειρίας προσπαθώ να σου γλιτώσω χρόνο και κόπο ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις . :)
#1584
Πάτησε στο google "hosting" και επέλεξε ένα στην τύχη γιατί είναι όλα το ίδιο.
:D κλαίω!!!

Σοβαρά τώρα...
Φίλε Takethis, πριν ξεκινήσεις την αναζήτηση για άλλη εταιρία hosting, δοκίμασε αρχικά να ενεργοποιήσεις το Cloudflare από το cPanel για το domain του καταστήματος σου. Αυτό από μόνο του θα βελτιώσει κάπως τις επιδόσεις του site. Όμως κακά τα ψέματα, είναι φύσει αδύνατον να υπάρξουν ικανοποιητικές επιδόσεις σε shared hosting που κοστίζει μερικά ευρώ το χρόνο. Αν θες κάτι παραπάνω, καλό είναι να σκεφτείς σοβαρά είτε τη λύση του cloud που σου πρότεινε και ο gxHL, είτε κάποιο VPS που στην ουσία από άποψη ταχύτητας και οι δύο περιπτώσεις είναι σαν shared hosting με πιο λελογισμένο διαμοιρασμό πόρων ανά πελάτη. Ένα οικονομικό cloud hosting ή VPS είναι περίπου στα ίδια χρήματα με ένα Shared. Η διαφορά είναι ότι θα χρειαστείς να αποκτήσεις σαφώς περισσότερη τεχνογνωσία όσον αφορά τη διαχείριση. Εναλλακτικά αν δεν θες να ασχοληθείς εσύ, μπορείς να πληρώσεις managed hosting όπου νοικιάζεις cloud / VPS /Dedicated και το διαχειρίζεται κάποιος system administrator για εσένα επί πληρωμή (ακριβό σπορ, κάνα 100ρικο το μήνα).

Επίσης υπάρχουν κι άλλες λύσεις όπως τα caching extensions για opencart που πραγματοποιούν αυτόματα βελτιώσεις ταχύτητας στην εφαρμογή χωρίς να απαιτούνται ειδικές τεχνικές γνώσεις.
#1585
Το τρολάρισμα του gxhl είναι ανεκτό γιατί το κάνει με τρόπο που δεν με προσβάλει, το "κλαίω" από admin θεωρώ πως είναι off topic και ειδικά για admin. Επειδή απ’ότι έχω καταλάβει το ελληνικό forum για oc είναι στην αρχή του, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί στις απαντήσεις. Οι 5 απορίες που θα ποστάρω εδώ μέσα, μπορεί να βοηθήσουν και άλλους νέους χρήστες σαν και εμένα. Το θετικό είναι πως και οι δύο αφιερώσατε χρόνο και μου δώσατε ψαγμένες απαντήσεις και σας ευχαριστώ. Δεν βάζω [Solved] γιατί ίσως ρωτήσω κάποια πράγματα για το cloudframe που προαναφέρθηκε.
#1586
Καταρχάς δεν σου επιτρέπω να προσβάλλεις άλλα μέλη στο φόρουμ με ισχυρισμούς για τρολαρίσματα τη στιγμή που καταφανώς δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση. Ο gxHL σε καλωσόρισε ευγενικά και σου μίλησε ειλικρινά και ανοικτά με τον τρόπο που ένοιωθε καλύτερα.

Όσον αφορά το δικό μου σχόλιο “κλαίω”... αυτό δεν αφορούσε εσένα και κακώς προσεβλήθης. Γέλασα με το καθ' υπερβολήν ισοπεδωτικό παράδειγμα του gxHL που ειπώθηκε εντελώς χιουμοριστικά για να εκφράσει με έναν άλλο τρόπο πως παντού ότι πληρώνεις παίρνεις. Τώρα για το αν ήταν off topic ή όχι, νομίζω ότι μπορώ να έχω το δικαίωμα να βγαίνω που και που off topic στο φόρουμ που πληρώνω από τη τσέπη μου κάθε μήνα για να υπάρχει, συμφωνείς;
Επειδή απ’ότι έχω καταλάβει το ελληνικό forum για oc είναι στην αρχή του, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί στις απαντήσεις. Οι 5 απορίες που θα ποστάρω εδώ μέσα, μπορεί να βοηθήσουν και άλλους νέους χρήστες σαν και εμένα.
Στην Ελληνική κοινότητα θέλουμε να είμαστε μία φιλική παρέα χωρίς συμπλέγματα και ανταγωνισμούς και η επικοινωνία μίας φιλικής παρέας γίνεται με αμεσότητα και αυθορμητισμό. Αν είναι να προσέχουμε το κόμμα και την τελεία που βάζουμε σε κάθε απάντηση για να είναι politically correct, καλύτερα να προγραμματίσουμε έτοιμες απαντήσεις κονσέρβα να απαντάνε Bots στα συχνά ερωτήματα.

Την παρούσα στιγμή έχεις κάνει 3 ποστς, τα δύο ήταν για να ζητήσεις βοήθεια και το τρίτο για να μας κατακρίνεις. Εγώ έχω μέχρι στιγμής συνδυαστικά 1410 ποστς και στα δύο φόρουμ στα οποία παρέχω καθημερινά και αδιάλειπτα από τον ελεύθερο μου χρόνο δωρεάν τεχνική υποστήριξη σε όσους την χρειάζονται. Γι' αυτήν την υπηρεσία δεν πληρώνομαι από κάπου, ούτε έχω κανένα άλλο όφελος, πχ δεν διαφημίζω την επιχείριση μου πουθενά. Όταν φτάσεις κι εσύ να παρέχεις εντελώς δωρεάν κάτι ανάλογο, τότε έλα να μας κρίνεις. Μέχρι τότε, σε παρακαλώ απόλαυσε αυτή την υπηρεσία (μαζί με τη δωρεάν γλώσσα που και ο gxHL βοήθησε να υπάρχει) χωρίς περιττές αιχμές και μην ψάχνεις να βρεις προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Φιλικά
Εκ της διαχείρισης
#1601
Αγαπητέ Takethis ειλικρινά δεν ήθελα να σε "τρολλάρω¨ (δεν μου αρέσει καν η έκφραση). Επειδή έχω αρκετή εμπειρία με πάρα πολλές εταιρίες hosting προσπάθησα να σου δώσω να καταλάβεις κάποια πράγματα.
Ειλικρινά κακός παρεξηγήθηκες με το σχόλιο του Admin, ίσως αν έριχνες μια ματιά στο φόρουμ θα έβλεπες ότι προσπαθεί πάρα πολύ για να τους βοηθήσει όλους.
Πάλι από την εμπειρία μου θα σου πω πως, δεν υπάρχουν πολλά Φόρουμ που οι admin να προσπαθούν τόσο πολύ να απαντήσουν σε όσες περισσότερες ερωτήσεις μπορούνε.

Όπως και να έχει ότι χρειαστείς εμείς εδώ θα είμαστε οπότε ρώτησε ότι θέλεις και όταν έχεις έτοιμο το κατάστημα σου θα χαιρόμασταν πολύ να μας το παρουσίαζες εδώ.

Καλή συνέχεια ;)
#1611
Κι από εμένα μπορείς να ποστάρεις ελεύθερα ότι χρειάζεσαι και θα απαντηθεί με όρεξη σαν να μην είχε προηγηθεί τίποτα. Όπως σου είπε και ο gxHL στην κοινότητα το προσπαθούμε αρκετά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαστε και οι τέλειοι. Στις 100 απαντήσεις που δίνουμε, μπορεί στη μία να τύχει να έχουμε κάπως ποιο χαλαρή διάθεση. Άνθρωποι είμαστε, δεν είμαστε ρομπότ. Όμως αυτό που έχει σημασία στην τελική είναι η ποιότητα του περιεχομένου των απαντήσεων και όχι τόσο το ύφος. Απλά προσπάθησε κι εσύ να είσαι λίγο πιο καλόπιστος σχετικά με τις προθέσεις των άλλων γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για να αναλωνόμαστε με σούπα μούπες. ;)

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!