OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη διαχείρισης διακομιστών & συζητήσεις για hosting.
Από antstyl
#3610
Τελικά κατέληξα στην λύση του rsnapshot καθώς μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένο.
Opencart-Hellas εάν έχεις κάποια γνώμη πάνω σε αυτό, καλοδεχούμενη..

Εάν το γνωρίζεις έχω μια απορία στη λειτουργία του.. Αυτό φτιάχνει φακέλους π.χ. ανά ώρα στο hour0 αντιγράφει την πρώτη φορά όλα τα αρχεία, την δεύτερη φορά που θα τρέξει το hour0 γίνεται hour1 και στο νέο hour0 αντιγράφονται μόνο τα αρχεία που έχουν αλλάξει (συνεχίζει όμως να εμφανίζει και τα αρχεία που παρέμειναν ίδια κανονικά με hardlinks χωρίς να τα αντιγράφει στην ουσία όμως για να μην καταναλώνει χώρο) και στην επόμενη φορά γίνεται το hour1 --> hour2 και πάει λέγοντας.

H απορία μου είναι η εξής:
Όταν φτάσει το όριο των 24 ωριαίων backups πχ που έχω ορίσει θα πρέπει να σβήσει τελείως το hour23 που στην ουσία είναι αυτό που περιέχει όλα τα αρχεία γιατί ήταν το πρώτο πρώτο hour0 που είχε δημιουργηθεί, ενώ όλα τα άλλα hour... περιέχουν hardlinks προς τα αρχεία του hour23 (+ όσα έχουν αλλάξει). Όταν σβήνεται το τελευταίο hour23 λοιπόν μεταφέρει και τα αρχεία όλα στο νέο πλέον hour23?

Ελπίζω να το εξήγησα καλά..

N1ghtW0lf οκ απλά ακόμα κάνω δοκιμές, και δεν έχω καταλήξει ακόμα για το backup των βάσεων.
Μόλις είμαι οκ με το αποτέλεσμα ξεκινάω να τον γράφω και θα σε ενημερώσω!!
Από Madge Hills
#3612
Να εισαι καλα και σε ευχαριστω.
Ευελπιστω να λυσεις τα προβληματα σου συντομα.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#3618
Καλησπέρα,

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εφόσον βασίζεται στο rsync δεν νομίζω να διαγράφει όλα τα αρχεία του πλήρους φακέλου, απλά θα ενημερώνει τις αλλαγές και αν διαγράφονται εκεί κάποια αρχεία, αυτό θα έχει τις ανάλογες επιπτώσεις στα hardlinks των άλλων.

Και το script που χρησιμοποιώ εγώ κάπως έτσι λειτουργεί, με μετονομασία φακέλων απλά δεν έχει hardlinks και κάνει πλήρη backups σε κάθε φάκελο. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι τραγικό γιατί μιλάμε για 7 ημερήσιους, 4 εβδομαδιαίους και 2 μηνιαίους. Προσωπικά θα προτιμούσα να έχω το κάθε backup πλήρες και αυτόνομο, αλλιώς είναι differential backup με όφελος την εξοικονόμηση χώρου εις βάρος της ευκολίας χρήσης και πιθανής απώλειας αρχείων γιατί τα backups είναι αλληλοεξαρτώμενα.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!