OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη διαχείρισης διακομιστών & συζητήσεις για hosting.
Από fws
#410
Καλησπέρα,
Αν και οι περισσότεροι ίσως να βρίσκονται σε κάποια παραλία (και καλά κάνουν) ελπίζω να απαντήσουμε στο θέμα "cloud hosting στην Ελλάδα".
Σκέφτομαι αρκετά την λύση του cloud hosting σαν επιλογή εξυπηρέτησης των websites - eshop κλπ αλλά δεν έχω βρει ακόμη το πακέτο εταιρείας hosting που θα με καλύψει. Το λέω αυτό γιατί στην Ελλάδα οι τιμές είναι αρκετά υψηλότερες σε σύγκριση με εταιρείες του εξωτερικού (digitalocean, linode κ.α). Προσωπικά προτιμώ να βρίσκεται ο server στην Ελλάδα αλλά γιατί να μην πάω Ολλανδία ή Αγγλία για 10€ ή 15€ το μήνα;;;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#412
Προσωπικά προτιμώ να βρίσκεται ο server στην Ελλάδα αλλά γιατί να μην πάω Ολλανδία ή Αγγλία για 10€ ή 15€ το μήνα;;;
Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα σε μία τέτοια επιλογή (και το OCH Ολλανδία είναι στη DO).

Πάντως οι υπηρεσίες cloud hosting των Linode και Digital Ocean προϋποθέτουν κάποια σχετική εμπειρία στη διαχείριση διακομιστών γιατί τα στήνεις όλα μόνος σου. Αν έχεις εμπειρία σε διαχείριση Linux διακομιστών χωρίς Control panel και μπορείς να στήσεις ένα διακομιστή και να τον σετάρεις να αξιοποιεί στο 100% τους πόρους του συστήματος, τις συνιστώ. Αν η εμπειρία σου περιορίζεται στη διαχείριση μέσω control panel, τότε είναι καλύτερα να πας σε hosting με VPS ή dedicated που σου δίνουν το λειτουργικό έτοιμο.
Από fws
#413
Έχω στήσει και στις 2 εταιρείες server αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι δουλεύουν στο 100% .
Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία σε διαχείριση server αλλά μέσα από tutorials, διάβασμα και κάποιους οδηγούς δουλεύουν ακόμα!!!
Αυτό που έχω να αναφέρω από την εμπειρία μου, για σχετικά αρχάριους στους server πρέπει να υπάρχει καλό support και η Linode είναι αρκετά καλή σε αυτό το κομμάτι.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#414
Για να ελέγξεις τις επιδόσεις τους και να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις σε ανάθεση πόρων και μνήμης στο web server και τη βάση δεδομένων υπάρχουν διάφορα εργαλεία, πχ το httperf πραγματοποιεί πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα στο server σου και έτσι μπορείς να δεις τις επιδόσεις του και να κάνεις βελτιώσεις.

Ναι η Linode έχει σαφώς ανώτερη υποστήριξη, πάντως κι εκεί το προσωπικό έχει ένα όριο τεχνογνωσίας που αν τους ρωτήσεις κάτι πέρα από τα συνηθισμένα, θα λάβεις τη στεγνή απάντηση ότι δεν γνωρίζουν και θα λήξει το θέμα εκεί. Επίσης, τα tutorials δεν τα γράφουν (και ενίοτε δεν τα ελέγχουν) οι υπάλληλοι της τεχνικής υποστήριξης, αλλά ανατίθενται σε εξειδικευμένους συνεργάτες.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!