OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#7563
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα την άποψη σας,

1. Ποια θα ήταν κατά την γνώμη σας "λογική" τιμή αγοράς μίας ποιοτικής επέκτασης πληρωμής με κάρτα σε τράπεζα;

2. Θεωρείτε το ioncube encoding ως ανασταλτικό παράγοντα αγοράς;

3. Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσα σε δύο επεκτάσεις με ίδιες δυνατότητες και υποστήριξη, με την μία να είναι OpenSource με κάποιου τύπου registration όπου δεν κλειδώνει η λειτουργία της επέκτασης και κοστίζει 40€ και μίας αντίστοιχης επέκτασης κρυπτογραφημένης με ioncube που κοστίζει 20€, ποια θα επιλέγατε;

4. Όταν επιλέγετε ανάμεσα σε επεκτάσεις που γνωρίζετε εκ των προτέρων ότι είναι δοκιμασμένες από άλλους και οι διάφορες επιλογές έχουν απόκλιση τιμών 20% έως 30% αλλά γνωρίζετε από προηγούμενες αγορές ότι διαφέρουν στην αμεσότητα/ποιότητα υποστήριξης, σε τι δίνετε προτεραιότητα, στην τιμή αγοράς και δεν πειράζει θα βρεθεί λύση κάποια στιγμή ή στην ποιότητα/ταχύτητα υποστήριξης;

5. Όταν η εταιρία developing παρέχει επεκτάσεις παράλληλα από το OpenCart Marketplace και από το eshop της όπου υπάρχει δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου από Ελληνική εταιρία ή έστω εταιρία εντός Ευρωπαϊκής ένωσης, από που προτιμάτε να αγοράσετε;

Εννοείται απαντάτε σε όσα από τα ερωτήματα θέλετε, ωστόσο θα ήταν πολύ χρήσιμο αν έχετε ελεύθερο χρόνο να απαντήσετε σε όλα.
#7564
Alexandra έγραψε: 16 Οκτ 2021, 14:01 1. Ποια θα ήταν κατά την γνώμη σας "λογική" τιμή αγοράς μίας ποιοτικής επέκτασης πληρωμής με κάρτα σε τράπεζα;
Μέχρι τώρα έχω αγοράσει αρκετά για πελάτες μου και το κόστος κάπου στα 50€ είναι λογικό.
Alexandra έγραψε: 16 Οκτ 2021, 14:01 2. Θεωρείτε το ioncube encoding ως ανασταλτικό παράγοντα αγοράς;
Αν ο developer δεν είναι κάποιος τυχαίος, δεν έχω κανένα θέμα.

Alexandra έγραψε: 16 Οκτ 2021, 14:01 3. Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσα σε δύο επεκτάσεις με ίδιες δυνατότητες και υποστήριξη, με την μία να είναι OpenSource με κάποιου τύπου registration όπου δεν κλειδώνει η λειτουργία της επέκτασης και κοστίζει 40€ και μίας αντίστοιχης επέκτασης κρυπτογραφημένης με ioncube που κοστίζει 20€, ποια θα επιλέγατε;
Αν μιλάμε για το ακριβώς ίδιο προϊόν, τότε αυτό με τα 20€

Alexandra έγραψε: 16 Οκτ 2021, 14:01 4. Όταν επιλέγετε ανάμεσα σε επεκτάσεις που γνωρίζετε εκ των προτέρων ότι είναι δοκιμασμένες από άλλους και οι διάφορες επιλογές έχουν απόκλιση τιμών 20% έως 30% αλλά γνωρίζετε από προηγούμενες αγορές ότι διαφέρουν στην αμεσότητα/ποιότητα υποστήριξης, σε τι δίνετε προτεραιότητα, στην τιμή αγοράς και δεν πειράζει θα βρεθεί λύση κάποια στιγμή ή στην ποιότητα/ταχύτητα υποστήριξης;
Μέχρι τώρα επιλέγω επεκτάσεις που έχουν σημαντική υποστήριξη τουλάχιστον στην εγκατάσταση.
Όταν ο dev δεν απαντά, είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

Alexandra έγραψε: 16 Οκτ 2021, 14:01 5. Όταν η εταιρία developing παρέχει επεκτάσεις παράλληλα από το OpenCart Marketplace και από το eshop της όπου υπάρχει δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου από Ελληνική εταιρία ή έστω εταιρία εντός Ευρωπαϊκής ένωσης, από που προτιμάτε να αγοράσετε;
Όσες φορές μου έδιναν επεκτάσεις με έκπτωση ήταν πάντα χωρίς τιμολόγιο ή με τιμολόγιο ότι να 'ναι.
Καλώς ή κακώς η εταιρία μου δεν μπορεί να πληρώνει μαύρα, οπότε δεν έκανα ποτέ τέτοια αγορά.
Συνεπώς αν έχω τιμολόγιο με Ελληνικό ΑΦΜ ή ΕΕ θα αγόραζα εκτός marketplace.
#7565
Ευχαριστώ Σάκη,

Μία διευκρίνηση, δηλαδή δεν επηρεάζει τα κριτήρια αγοράς σου αν ο κώδικας δεν είναι OpenSource;

Come on people, γράψτε κι άλλοι παρακαλώ την γνώμη σας !!!
#7566
Όχι, γιατί να με επηρεάζει;
Στην καθημερινότητα χρησιμοποιούμε applications που δεν είναι ανοικτού κώδικα.
Παίζει βέβαια ρόλο όπως προανέφερα και ο developer.
Δεν θα εμπιστευόμουν εύκολα λογισμικό από κάποιον "άγνωστο".

Αναφορικά να σου πω, πως τα php αρχεία που έχουμε για το ERPeshop (γέφυρα με το Prisma) τα έχουμε κρυπτογραφημένα με το IonCube.
Έπρεπε με κάποιο τρόπο να προστατέψουμε τη δουλειά μας.
#7567
Καλησπέρα,

Κατανοώ, κι εμείς με ioncube δίνουμε τις επεκτάσεις μας. Ωστόσο, εξετάζω το ενδεχόμενο κατάργησης του ioncube -τουλάχιστον σε καθημερινές/απαραίτητες επεκτάσεις. Σε ανάλογη κουβέντα που είχα με τον Alexandre από GeekoDev (που εκτιμώ πολύ για το έργο τους), η γνώμη του ήταν OpenSource σε κάθε περίπτωση.

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Καλησπέρα, Δεν βλέπω κάποιο σφάλμα, αν χρειάζεσαι[…]

Ριξε μια ματια στο /admin/view/template/extension/[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!