OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#821
Σε αυτό το θέμα μπορείτε να παρουσιάστε το κατάστημα σας στα μέλη της κοινότητας.
Από evips
#844
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!

Μιας και κανείς δεν έχει εγκαινιάσει το θέμα αυτό, λέω να το κάνω εγώ. Είμαι η Έβη και το κατάστημά μου είναι το http://www.enamel.gr και ασχολούμεστε με κόσμημα, γάμο και βάπτιση.
Είναι σε opencart εδώ και 1,5 περίπου χρόνο και υποστηρίζετε από την OpenCart Greece. Αρχικά ήταν σε joomla με virtuemart.
Το opercart μ'αρέσει γιατί έχει εξ αρχής πολλά "καλούδια" που μπορείς να εκμεταλλευτείς για να αυξήσεις τις πωλήσεις σου πχ σύστημα πόντων (όπως αυτό των supermarkets) , εκπτώσεις σε παραγγελίες πολλών τεμαχίων ενός προΪόντος κα. Επιπλέον μ'αρέσει γιατί όταν χρειαστείς κάτι και δεν το έχει εξ αρχής, συνήθως θα βρεις έτοιμο extension να αγοράσεις και όχι πολύ ακριβά.

Και πάλι καλή χρονιά σε όλους,
Evips
#849
Καλωσόρισες Έβη στην Ελληνική κοινότητα OpenCart, καλή χρονιά και καλές δουλειές στο κατάστημα σου !
Από evips
#850
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις ευχές!

Εύχομαι και εγώ καλές δουλειές σε όλα τα μέλη! Χαρούμενο και δημιουργικό το νέο έτος !!!
#3508
Έτοιμο και το δικό μας eshop. http://www.phytosophia.gr/eshop (με έτοιμο θέμα nature).
Το eshop linkάρεται από την κυρίως ιστοσελίδα www.phytosophia.gr
Η προσπάθεια που έκανα (όντας νέος και αυτοδίδακτος στο αντικείμενο του στησίματος eshop και γενικά ιστοσελίδων) πιστεύω πως είναι ικανοποιητική.
Καλλιεργούμε, επεξεργαζόμαστε, συσκευάζουμε βιολογικά προϊόντα αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών της Ελληνικής γης.
Κάθε παρατήρηση και πρόταση εννοείται πως είναι δεκτή

Ευχαριστώ για τα χρήσιμα θέματα και βοήθεια από την Ελληνική κοινότητα του OpenCart
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#3509
ΠΕΤΡΟΣ Κ. έγραψε:Έτοιμο και το δικό μας eshop. http://www.phytosophia.gr/eshop (με έτοιμο θέμα nature).
Το eshop linkάρεται από την κυρίως ιστοσελίδα http://www.phytosophia.gr
Η προσπάθεια που έκανα (όντας νέος και αυτοδίδακτος στο αντικείμενο του στησίματος eshop και γενικά ιστοσελίδων) πιστεύω πως είναι ικανοποιητική.
Καλλιεργούμε, επεξεργαζόμαστε, συσκευάζουμε βιολογικά προϊόντα αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών της Ελληνικής γης.
Κάθε παρατήρηση και πρόταση εννοείται πως είναι δεκτή

Ευχαριστώ για τα χρήσιμα θέματα και βοήθεια από την Ελληνική κοινότητα του OpenCart
Καλές δουλειές...
Από billkou
#3664
Καλησπέρα και από εμένα.

Μετά πολλών κόπων και βασάνων, αλλαγών της τελευταίας στιγμής, σκαμπανεβάσματα με extensions, προμηθευτές, προϊόντα & φωτογραφίες ( διπλές τριπλές τετραπλές ), τεστάρισμα σε SEO plugins, email plugins, cache plugins, τον φόβο της αναβάθμισης και του "σπασίματος" όλων των αλλαγών και πάει λέγοντας, είναι επιτέλους έτοιμο το ηλεκτρονικό μου κατάστημα.

Βασισμένο στο Journal theme ( Opencart 2.1.0.2 ) του οποίου αγνοούσα πως ίσχυε ακόμα το licence του από όταν το είχα πρωτοαγοράσει ( ακόμα στην πρώτη έκδοση του τότε ), με αρκετά extensions τα οποία για τη χρήση που το θέλω τα θεώρησα απαραίτητα, και πιστεύω με ένα σχετικά απλό και ωραίο look. Είναι στόχος στο επόμενο 12μηνο να σχεδιαστεί εξ'αρχής από το μηδέν ( custom design ) αλλά για τώρα είναι μία χαρά.

Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο, γνώμη κλπ ευπρόσδεκτα. Μπορεί να "'έφτυσα" αίμα για να το τελειώσω αλλά πάντα ένας τρίτος μπορεί μέσα σε 5 λεπτά να δει πράγματα που εμείς καμιά φορά αγνοούμε.

https://www.sugaspank.eu/

( Προειδοποιώ ότι είναι e-shop με ερωτικά είδη αλλά δεν περιέχει φυσικά σκληρές εικόνες κλπ )
#4234
billkou έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.

Μετά πολλών κόπων και βασάνων, αλλαγών της τελευταίας στιγμής, σκαμπανεβάσματα με extensions, προμηθευτές, προϊόντα & φωτογραφίες ( διπλές τριπλές τετραπλές ), τεστάρισμα σε SEO plugins, email plugins, cache plugins, τον φόβο της αναβάθμισης και του "σπασίματος" όλων των αλλαγών και πάει λέγοντας, είναι επιτέλους έτοιμο το ηλεκτρονικό μου κατάστημα.

Βασισμένο στο Journal theme ( Opencart 2.1.0.2 ) του οποίου αγνοούσα πως ίσχυε ακόμα το licence του από όταν το είχα πρωτοαγοράσει ( ακόμα στην πρώτη έκδοση του τότε ), με αρκετά extensions τα οποία για τη χρήση που το θέλω τα θεώρησα απαραίτητα, και πιστεύω με ένα σχετικά απλό και ωραίο look. Είναι στόχος στο επόμενο 12μηνο να σχεδιαστεί εξ'αρχής από το μηδέν ( custom design ) αλλά για τώρα είναι μία χαρά.

Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο, γνώμη κλπ ευπρόσδεκτα. Μπορεί να "'έφτυσα" αίμα για να το τελειώσω αλλά πάντα ένας τρίτος μπορεί μέσα σε 5 λεπτά να δει πράγματα που εμείς καμιά φορά αγνοούμε.

https://www.sugaspank.eu/

( Προειδοποιώ ότι είναι e-shop με ερωτικά είδη αλλά δεν περιέχει φυσικά σκληρές εικόνες κλπ )
Είναι πάρα πολύ όμορφο το site σου. Χωρίς κόπο και ξενύχτια δεν γίνεται δουλειά.
Είναι πολύ όμορφο και εντυπωσιακό και το πλαϊνό μενού που εμφανίζει τις υποκατηγορίες της κάθε κατηγορίας ξεχωριστά. Επειδή το παλεύω να φτιάξω κάτι παρόμοιο, θέλεις να μου πεις αν χρησιμοποίησες κάποιο πρόσθετο γιατί το Journal δεν έχει τέτοια λειτουργία.

Ευχαριστώ
#4311
alkis5 έγραψε:
billkou έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.

Μετά πολλών κόπων και βασάνων, αλλαγών της τελευταίας στιγμής, σκαμπανεβάσματα με extensions, προμηθευτές, προϊόντα & φωτογραφίες ( διπλές τριπλές τετραπλές ), τεστάρισμα σε SEO plugins, email plugins, cache plugins, τον φόβο της αναβάθμισης και του "σπασίματος" όλων των αλλαγών και πάει λέγοντας, είναι επιτέλους έτοιμο το ηλεκτρονικό μου κατάστημα.

Βασισμένο στο Journal theme ( Opencart 2.1.0.2 ) του οποίου αγνοούσα πως ίσχυε ακόμα το licence του από όταν το είχα πρωτοαγοράσει ( ακόμα στην πρώτη έκδοση του τότε ), με αρκετά extensions τα οποία για τη χρήση που το θέλω τα θεώρησα απαραίτητα, και πιστεύω με ένα σχετικά απλό και ωραίο look. Είναι στόχος στο επόμενο 12μηνο να σχεδιαστεί εξ'αρχής από το μηδέν ( custom design ) αλλά για τώρα είναι μία χαρά.

Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο, γνώμη κλπ ευπρόσδεκτα. Μπορεί να "'έφτυσα" αίμα για να το τελειώσω αλλά πάντα ένας τρίτος μπορεί μέσα σε 5 λεπτά να δει πράγματα που εμείς καμιά φορά αγνοούμε.

https://www.sugaspank.eu/

( Προειδοποιώ ότι είναι e-shop με ερωτικά είδη αλλά δεν περιέχει φυσικά σκληρές εικόνες κλπ )

Είναι πάρα πολύ όμορφο το site σου. Χωρίς κόπο και ξενύχτια δεν γίνεται δουλειά.
Είναι πολύ όμορφο και εντυπωσιακό και το πλαϊνό μενού που εμφανίζει τις υποκατηγορίες της κάθε κατηγορίας ξεχωριστά. Επειδή το παλεύω να φτιάξω κάτι παρόμοιο, θέλεις να μου πεις αν χρησιμοποίησες κάποιο πρόσθετο γιατί το Journal δεν έχει τέτοια λειτουργία.

Ευχαριστώ
Καλησπέρα φίλε, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δεν πρόσεξα ότι είχες γράψει. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Αυτό που θέλεις, γίνεται με ξεχωριστά layouts σε κάθε κατηγορία & υποκατηγορία, όπου εκεί προσθέτεις το flyout menu του Journal και μέσα στο flyout menu, ό,τι στοιχείο θέλεις.

Είναι πολύ manual δουλειά, αλλά και δεν έβρισκα κάποιο plugin για να το κάνει σωστά αλλά και δεν ήθελα να γεμίσω με plugins για το κάθετι το site χωρίς λόγο. Οπότε έκανα καμιά 200αριά layouts, τα έθεσα σε κάθε κατηγορία και υποκατηγορία και μετά έβαλα στο flyout menu τα στοιχεία που ήθελα.

Ελπίζω να βοήθησα, έστω και καθυστερημένα!

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!