OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#1374
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε το ακόλουθο website το οποίο προσφέρει tutorials σχετικά με Opencart (+videos για developers). Προσωπικά επικοινώνησα μαζί τους αλλά δεν έχω λάβει απάντηση εδώ και μια εβδομάδα και αναρωτιέμαι αν όντως τελικά είναι έγκυρη ιστοσελίδα. Το url είναι :

https://opencart-training.com

Γνωρίζετε επίσης κάποιο παρεμφερές website με tuts επί πληρωμή (ή δωρεάν);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
#1377
Καλημέρα, το site που παράθεσες δεν το έχω υπόψη μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι αρνητικό. Επίσημα tutorials υπάρχουν εδώ. Τι ακριβώς δεν έχεις κατανοήσει και θα ήθελες να το δεις πρακτικά σε tutorial;
#1378
Καλημέρα,

Νομίζω ότι τα tutorials που μου αναφέρεις είναι σχετικά beginner level. Τα advanced και developers tutorials από το site που σου ανέφερα νομίζω ότι είναι αυτό που θέλω να δω (π.χ Opencart SEO, Product filters, Product options, Creating OpenCart Modules κ.ά). Εκτός αυτών θα ήθελα και ένα σχετικό tutotial με τρόπους πληρωμής και αποστολής (στα ελληνικά δεδομένα) και γενικότερα με την διαδικασία πληρωμής αναλυτικά κατόπιν της προσθήκης ενός ή περισσότερων προϊόντων στο καλάθι. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο online;

Ευχαριστώ.
#1380
Κατάλαβα, όχι δεν γνωρίζω αν υπάρχουν tutorials για προχωρημένους, όμως αν όντως είσαι προχωρημένος, τότε σίγουρα θα μπορείς μόνος σου (με λίγο ζόρι στην αρχή) να αναλύσεις τον κώδικα του OpenCart και να κατανοήσεις τα πάντα ώστε να προχωρήσεις στην ανάπτυξη δικών σου modules. Ο προγραμματισμός μαθαίνεται με reverse engineering και όχι από βιβλία και εγχειρίδια. Τα βιβλία είναι χρήσιμα για να μάθεις σωστές βάσεις, μετά όλα τα άλλα είναι πρακτική. Όσα βιβλία* και να διαβάσεις ποτέ δεν θα νοιώσεις έτοιμος να προγραμματίσεις μία εφαρμογή σαν το OpenCart - αντίθετα αν ξεκινήσεις να μελετάς και να αναλύεις τον κώδικα σοβαρών εφαρμογών θα μάθεις πολύ περισσότερα από όσα θα δεις σαν case studies στα περισσότερα βιβλία.

* Τα παραπάνω τα έγραψα με την υπόθεση ότι έχεις διαβάσει ένα δύο βιβλία PHP/Javascript/MySQL/HTML/CSS
#1381
Έχεις απόλυτο δίκαιο σε όσα ανέφερες. Προσωπικά έχω διαβάσει αρκετά και συνεχίσω να διαβάζω περί PHP/Javascript/MySQL/HTML/CSS αλλά δεν μπορώ να πω ότι νιώθω advanced ακόμα. Όσο περνάει ο καιρός βλέπω σταδιακά την βελτίωση των γνώσεων μου σε συνδυασμό με την πρακτική τους.
#1382
Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να προοδεύσεις στον προγραμματισμό είναι να πέσεις κατευθείαν στα βαθιά. Αν παρατηρήσεις και στο φόρουμ αλλά και αλλού, δεν υπάρχει μία λογική διαβάθμιση στην τεχνογνωσία της ανάπτυξης εφαρμογών. Στην ουσία υπάρχουν εκείνοι που γνωρίζουν και οι υπόλοιποι που δεν γνωρίζουν. Είναι σαν την συγγραφή άρθρων, βιβλίων, κλπ. Στο σχολείο όλοι μαθαίνουμε γραφή, ανάγνωση, έκθεση, αλλά λίγοι τελικά γίνονται συγγραφείς ή έστω αρθρογράφοι - το ίδιο και στον προγραμματισμό, πρέπει να τόχεις και να έχεις επιμονή και υπομονή και να προσπαθείς ξανά και ξανά για τη λύση. Σου προτείνω να θέσεις κάποιους συγκεκριμένους στόχους ανάπτυξης για ένα κατάστημα και να μελετήσεις πως μπορείς να τους υλοποιήσεις αναλύοντας τη λειτουργία της εφαρμογής. Αρχικά οι λύσεις σου θα είναι κάπως χοντροκομμένες, αλλά σιγά σιγά βλέποντας πως υλοποιούν οι developers του OpenCart τις διάφορες λειτουργίες θα μάθεις μελετώντας υπάρχουσες λύσεις μέσα από την εφαρμογή.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!