OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από dionisis71
#1408
Παιδιά καλησπέρα,
Θα επιχειρήσω να στήσω το πρώτο μου ηλεκτρονικό κατάστημα και θα θελα τις συμβουλές σχετικά με τα βήματα υλοποίησης ενός τέτοιου project.
Στο μυαλό μου τα έχω ως εξής και εσείς συμπληρώνεται - διορθώνεται όπου νομίζεται.

1) Δημιουργία κατηγοριών υποκατηγοριών
2) Δημιουργία προϊόντων με τιμές και αποθέματα
3) Στήσιμο μεθόδου αποστολής
4) Στήσιμο μεθόδων πληρωμών

Οι απορίες μου είναι οι εξής και θα θελα να μου πείτε τι συνήθως κάνετε εσείς.
Όσο στήνεται το eshop το φυσικό κατάστημα δουλεύει κανονικά με αγορές προϊόντων – πωλήσεις.

Απορίες

Α. Για να δουλέψω το 2, θα πρέπει να γίνει απογραφή και να περαστεί μαζικά για όλα τα προϊόντα ή συνήθως περνιούνται σταδιακά κάνοντας απογραφή για παράδειγμα σε μερικά προϊόντα σιγά – σιγά μέχρι το τέλος;

Β. Το eshop το στήνεται κατευθείαν στο host που έχετε επιλέξει και με ποιόν τρόπο «κρύβεται» το site από τους επισκέπτες;

Γ. Προτείνεται για κάποιον λόγο να αγοράζουμε templates από κάποια συγκεκριμένα sites;

Δ. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ενός theme?

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1417
Καλησπέρα

Α. Εξαρτάται, άλλοι τα εισάγουν ένα ένα χειροκίνητα και άλλοι χρησιμοποιούν αυτοματοποιημένα scripts για μαζική εισαγωγή προϊόντων από excel, csv, κλπ. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης.

Β. Προτείνω να το στήσεις offline σε δοκιμαστικό server πχ XAMPP και όταν ολοκληρωθεί η ανάπτυξη να το ανεβάσεις online.

Γ. Όχι, αγόρασε απ' όπου βρεις αυτό που σου αρέσει.

Δ.
1. Έλεγξε το σε όσους περισσότερους browsers και λειτουργικά μπορείς (πχ ειδικά σε firefox linux φαινονται τά τέρατα συνήθως...).
2. Έλεγξε το template σε διάφορα responsive μεγέθη αν προσαρμόζεται σωστά και τι προβλήματα μπορεί να έχει.
3. Έλεγξε τα διάφορα "δωρεάν" modules που περιλαμβάνονται στην εγκατάσταση του template αν έχουν πολυγλωσσική υποστήριξη (Μου έχει συμβεί πολλές φορές bundled modules να είναι γραμμένα στο ποδάρι, τιγκα στα bugs και να υποστηρίζουν μόνο μία γλώσσα...)
Άβαταρ μέλους
Από dionisis71
#1419
Η λύση για το Α που προτείνεις είναι πάρα πολύ καλή και δεν την είχα σκεφτεί..

Όσο για το Β μου πέρασε από το μυαλό σε δεύτερο χρόνο μετά την δημιουργία του topic και μάλλον προς τα κει προσανατολίζομαι..!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου..
Άβαταρ μέλους
Από dionisis71
#1425
Καλησπέρα,

1. Επειδή ο πελάτης ενδιαφέρεται να συνδέσει το κατάστημα του με λογ/σμό στην Πειραιώς έψαξα να βρώ extention για την συγκεκριμένη τράπεζα και βρήκα αυτό. Η έκδοση του opencart που τρέχει τώρα είναι 2.0.χ (αν δεν κάνω λάθος) και το συγκεκριμένο extention υποστηρίζει μέχρι 1.5.χ. Πρέπει να ψάξω για άλλο extention? Tι προτείνεται?

2. Όσον αφορά με τα backup τι γίνεται..; Θα παίρνει backup καθημερινά ο πελάτης..; Τι κάνετε εσείς σε αυτές τις περιπτώσεις και τι συμβουλεύετε;

3. Θα χρειαστώ extention και για τις μεθόδους αποστολής; Από ότι έχω δει και αν έχω καταλάβει καλά το πιθανότερο είναι να μη χρειαστώ, σωστά;

4. Τι είναι το soapclient; Τι πρέπει να έχει εγκατεστημένο ο host για να το υποστηρίζει;

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1432
Καλησπέρα

1. Πρώτα στείλε μήνυμα στον qphoria αν σκοπεύει άμεσα να το αναπτύξει για εκδόσεις 2.χ.χ. Αν όχι αναγκαστικά θα πρέπει να ψάξεις αλλού.

2. Αν αναλάβεις το hosting εσύ σε δικό σου διακομιστή, καλό είναι να παρέχεις (με ένα λογικό έξτρα κόστος) καθημερινό, εβδομαδιαίο, μηνιαίο backup του περιεχομένου και της βάσης δεδομένων. Αν το hosting γίνει αλλού, πχ σε shared hosting, πλέον οι περισσότερες εταιρίες παρέχουν δυνατότητα αυτόματου καθημερινιού backup όλου του account με λογικό κόστος.

3. Αν δε θέλεις να κάνεις κάτι εξεζητημένο δεν θα χρειαστείς. Η αποστολή βάσει βάρους (weight shipping), πιθανότατα θα σε καλύψει.

4. Το SOAP είναι ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας για web services. Τα web services χρησιμοποιούνται για να επικοινωνούν μεταξύ τους οι διάφορες εφαρμογές συνήθως μέσω http. Για να ρωτάς για soapclient, υποθέτω ότι χρειάζεσαι να συνδέσεις την εφαρμογή σου με κάτι και κάποιος developer/εταιρία/κλπ σου ανέφερε ότι πρέπει να υλοποιήσεις την τάδε μέθοδο επικοινωνίας στο κατάστημα σου, σωστά;
Άβαταρ μέλους
Από dionisis71
#1439
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σου,

1. Του έστειλα pm για να δούμε τι θα απαντήσει... Εναλλακτικά άλλο extention για τράπεζα Πειραιώς έχετε υπόψιν σας..;

4. Το extention του qphoria έχει στα reuirements:
* Your webhost needs to support the php SoapClient method.
Για αυτό ρωτάω αν πρέπει να υπάρχει κάτι εγκατεστημένο από τον host και τι είναι αυτό.

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από dionisis71
#1440
Μάλλον από μία μικρή έρευνα που έκανα θα πάω και εγώ σε vivapayments... Και ενώ εδώ λέει ότι υποστηρίζει 2.0.χ δεν μπορώ να το βρω στα extentionsτου opencart :?

Έστειλα όμως ένα pm στον kostas80. Για να δούμε..
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1441
4. Το extention του qphoria έχει στα reuirements:
* Your webhost needs to support the php SoapClient method.
Για αυτό ρωτάω αν πρέπει να υπάρχει κάτι εγκατεστημένο από τον host και τι είναι αυτό.
Εννοεί να ελέγξεις αν η PHP που λειτουργεί στον διακομιστή έχει ενεργοποιημένη την class SoapClient. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ενεργοποιημένη, αλλά μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου αν ανεβάσεις στον διακομιστή σου ένα αρχείο php, πχ test.php με τον ακόλουθο κώδικα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
<?php
    phpinfo();
?>
και επισκεφθείς την σελίδα πχ http://www.to-domain-moy.gr/test.php
Εκεί ψάξε για SOAP, αν δεις Soap Client enabled είσαι ΟΚ.

Και η Viva είναι μία αξιοπρεπής λύση εφόσον σε καλύπτει.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!