OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
Από Σωτήρης
#1502
Την καλημέρα μου στην παρέα.

Πολύ πρόσφατα βρήκα ένα VQMOD module για να με βοηθήσει να έχω καλύτερο έλεγχο του στοκ μου στο e-shop και συγκεκριμένα να "παντρεύει" 2 ή 3 options ενός προϊόντος.
Για παράδειγμα: όταν ενα προϊόν έχει 4 νούμερα και 4 χρώματα στο κάθε νούμερο δεν υπάρχει απο default κάποια συσχέτιση μεταξύ των δύο με αποτέλεσμα να έρχονται παραγγελίες σε χρώματα / νούμερα που πολλές φορές δεν υπάρχουν. Αυτό το Mod δημιουργεί αυτό το συσχετισμό χρησιμοποιόντας το λεγόμενο parent - child - grandchild δέντρο και όταν λειτουργεί είναι εξαιρετικό.

Λόγω του ότι έχω custom theme το Mod δεν λειτουργεί σωστά και χρειάζεται κάπου ενημέρωση.
Υπάρχει μόνο 1 αρχείο (το .xml ) που χρειάζεται ενημέρωση οπότε δεν πιστεύω να απαιτεί μεγάλο χρόνο για να διορθοθεί αλλά αυτό θα το κρίνετε και εσείς.

Τεχνικά στοιχεία
Opencart Έκδοση: 1.5.6.4
E-shop: http://www.cottoncandy.gr

Λάθη από το error log:
2015-05-05 6:01:46 - PHP Notice: Undefined index: otp_thumb in /home/www/cottoncandy.gr/vqmod/vqcache/vq2-catalog_view_theme_pav_fashion_template_product_product.tpl on line 64
2015-05-05 6:01:46 - PHP Notice: Undefined index: title in /home/www/cottoncandy.gr/vqmod/vqcache/vq2-catalog_view_theme_pav_fashion_template_product_product.tpl on line 64
2015-05-05 5:05:43 - PHP Notice: Undefined index: _route_ in /home/www/cottoncandy.gr/vqmod/vqcache/vq2-catalog_controller_product_category.php on line 96
2015-05-04 20:33:08 - PHP Notice: Undefined index: otp_thumb in /home/www/cottoncandy.gr/vqmod/vqcache/vq2-catalog_view_theme_pav_fashion_template_product_product.tpl on line 1131

Φιλικά
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1514
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart

Ποιο είναι το vQmod που χρησιμοποιείς;
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#1517
Αν το MOD είναι εμπορικό, επικοινώνησε με τον κατασκευαστή του και λογικά θα σου λύσει το πρόβλημα.
Αν είναι free, δώσε το link να το δουν όσοι γνωρίζουν και επιπλέον ζήτα υποστήριξη (κάποιοι υποστηρίζουν και τα free) από αυτόν που το έφτιαξε.
Από Σωτήρης
#1518
Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον dev και θα ασχοληθεί μόνο επί χρήμαση κάτι που είναι λίγο τραγικό για το ήδη υψηλό κόστος του mod γι αυτό και ρώτησα εδώ.
Από Σωτήρης
#1520
Έχει "ειδικό" κανόνα οτι το Mod του δουλεύει μόνο στο default template και οχι σε custom. Για το δευτερο χρεωνει για να γινουν οι απαραιτητες αλλαγες.

Αρκετά παράλογο γιατι δεν φαντάζομαι οι αλλαγές να είναι δύσκολες να γίνουν αλλά τι να πεί κανείς.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1521
Καλησπέρα,

Δεν βρίσκω παράλογο ότι ζητάει 20$ για να στο τροποποιήσει για το template σου. Πρόκειται για εργασία που θα του πάρει το λιγότερο μία ώρα και το ποσό είναι χαμηλό (μισθός Ασίας) για εξειδικευμένη εργασία τέτοιου είδους.
Από Σωτήρης
#1523
Αν το εξετάσουμε από μία συγκεκριμένη ματιά και μόνο αυτό ίσως να μην φαίνεται παράλογο.
Όμως επειδή εξετάζουμε τα πράγματα με μία πιό συνολική εικόνα και βλέποντας ότι παραπάνω απο το μέσο όρο τα Mods που είτε κατεβάζεις επί πληρωμής είτε όχι τρέχουν μια χαρά χωρίς έξτρα δουλειά μου επιβεβαιώνει την αρχική άποψη οτι ο συγκεκριμένος ενδιαφέρεται για τα φράγκα και τίποτα παραπάνω.
Η ουσία όταν αγοράζεις ενα Module είναι το support του. Όταν αυτο δεν υπάρχει γιατι το 90% των χρηστών χρησιμοποιούν custom templates, γιατι πολύ απλά το default δεν ειναι επαρκές ούτε αισθητικά ενημερομένο με τις σημερινές τάσεις, και σαν dev το γνωρίζεις αυτό και το εκμεταλεύεται με τέτοια άνεση τότε ναί δεν ειναι σωστός επαγγελματίας και σίγουρα δεν θα έχει μακρόχρονιες σχέσεις με τους πελάτες του.

Αν πάλι δεν τον ενδιαφέρει αυτό τότε καλώς πράττει και να συνεχίσει.
Όμως εδώ δεν είμαστε για να σχολιάσουμε αν είναι παράλογο ή όχι το τι κάνει ο Χ προγραμματιστής αλλά αν μπορούμε να βρούμε μια λύση στο πρόβλημα.
Αν και μετά απο κάποια συνομιλία που είχα με τον προαναφερθέν τρέχει και δεν φτάνει να το διορθώσει όπως πρέπει.
Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Φιλικά
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1524
Δεν είναι όλα τα extensions ίδια. Υπάρχουν κάποια extensions που βασίζουν σε μεγάλο βαθμό την λειτουργία τους στον κώδικα του frontend. Εφόσον τα αρχεία του frontend (τα tpl δηλαδή των templates) δεν είναι σχεδόν ποτέ ίδια, δεν είναι πάντα εύκολο να δημιουργηθεί ένα γενικό vQmod που να λειτουργεί με όλα τα templates. Ο developer και μόνο που θα επικοινωνήσει μαζί σου, θα μπει στο server σου, θα διαβάσει τον κώδικα του template σου για να τροποποιήσει το vQmod, θα φάει κάποιο χρόνο. Ακόμα και για ένα κούρεμα να πας την σήμερον ημέρα θα δώσεις κάνα 15ρι ευρώ για είκοσι λεπτά δουλειάς. Ο developer ζητάει 17.5 ευρώ να στο φτιάξει όσο χρόνο και να πάρει για μια εργασία σαφώς πιο πολύπλοκη.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!