OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#3099
Καλησπέρα και πάλι :)

Έχω την εξής δυσκολία :

Έχω δύο domains ( domain.eu και domain.nl ) στα οποία θέλω να έχω default γλώσσα την Αγγλική και την Ολλανδική, αντίστοιχα.

Μέχρι στιγμής, επειδή ήταν άλλος ο αρχικός σχεδιασμός και στα μέσα της πορείας αλλάξαμε απόφαση, είχα στήσει το domain.eu με δύο γλώσσες κανονικά ( σε μενού, προϊόντα κλπ ) και είχα αφήσει το domain.nl ανενεργό γιατί δεν πίστευα πως είχε νόημα να το λειτουργήσω εφόσον θα είχα και τις δύο γλώσσες πάνω στο domain.eu.

Έπεσα πάνω στο εξής όμως :

Σε ένα blog module, π.χ. το http://www.opencart.com/index.php?route ... load_id=43

αλλά και στο default blog module που έχει το Journal Theme, είδα πως όταν θέλεις να γράψεις ένα post, πρέπει απαραιτήτως να το γράψεις και στις δύο γλώσσες αλλιώς δεν στο σώζει. Λογικό μου ακούγεται, αλλά καθόλου βολικό.

Οπότε σκέφτηκα την εξής "λύση" και εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια.

Έστησα το domain.nl ως addon domain του domain.eu και ρύθμισα το multistore μέσα απ'το backend όπως επίσης έθεσα default γλώσσα για το κάθε store, την αγγλική και την ολλανδική αντίστοιχα.

Εγώ όμως τώρα θέλω το εξής :

Θέλω το domain.eu να έχει ΜΟΝΟ την αγγλική γλώσσα και το περιεχόμενο, τα προϊόντα και ό,τι εισάγεται σε αυτό το store, να είναι απαραίτητο να εισαχθεί στα Αγγλικά και όχι και στις δύο γλώσσες.

Αντίστοιχα, και για το domain.nl θέλω να έχει ΜΟΝΟ την Ολλανδική γλώσσα και να μην υπάρχει δυνατότητα ή επιλογή να εισάγω κάτι και στις δύο γλώσσες.

Αυτό το θέλω γιατί αυτή τη στιγμή έχω μείνει με δύο domains & δύο γλώσσες το καθένα, το οποίο ακυρώνει εξαρχής την ύπαρξη του κάθε domain αφού δημιουργείται δύο φορές το περιεχόμενο σε κάθε domain, και σε κάθε γλώσσα, ενώ δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος.

Υπάρχει κάποια λύση/πρόταση που σας έρχεται στο μυαλό; Είναι κάτι το οποίο "χάνω" στο συλλογισμό μου και κάνω λάθος;

Σημειώνω πως έχω φροντίσει ό,τι extension έχω αγοράσει και εγκαταστήσει να είναι multi-language αλλά και multistore compatible.

Η έκδοση που χρησιμοποιώ είναι η 2.1.0.2 και το theme είναι το Journal 2.6.9 ( εγώ και όλη η υφήλιος ).

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :)
#3212
Απαντάω σχετικά μιας και δεν υπάρχει κάποια λύση που να είναι αρκετά ικανοποιητική.

Η λύση που επέλεξα τελικώς είναι να στήσω την κάθε γλώσσα σε διαφορετικό domain.

Σίγουρα δεν βολεύει για κάποια πράγματα όπως μαζική διαχείριση πελατών, sync πελατών μεταξύ τους, αλλά πραγματικά για το setup που θέλω να κάνω, είναι η μόνη λύση που δε θα δημιουργήσει προβλήματα.

Υπήρξαν κάποιες λύσεις που προτάθηκαν και μέσω του επίσημου forum του Opencart, αλλά πραγματικά δεν ήταν κάτι που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος αν θέλει να λάβει το κατάστημα του στα σοβαρά ( search engine rankings κλπ )

Πιστεύω ότι το multistore feature του Opencart σε αυτό το κομμάτι είναι ελλιπές και ενδεχομένως και "επικίνδυνο" για όσους δεν γνωρίζουν ή/και δεν ασχολούνται με το SEO κομμάτι της επιχείρησης τους ( κακώς φυσικά, αλλά κατανοητό σε κάποιο βαθμό ) αφού αναγκαστικά για κάθε store που υπάρχει στην εγκατάσταση, πρέπει υποχρεωτικά να δημιουργείται περιεχόμενο σε όλες τις γλώσσες και αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα είτε το duplicate περιεχόμενο είτε το να έχει το ένα store περιεχόμενο σε 1,2 γλώσσες, και το άλλο store, να μην έχει τίποτα ( για τις ίδιες 1,2 γλώσσες ).

Αυτά, σε setup που θέλουμε πρακτικά το ίδιο κατάστημα με παρόμοιο content απλά για διαφορετικά target groups τα οποία βασίζονται σε διαφορετικές γλώσσες.
#3232
Καλημέρα,

Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι δυνατόν να προβλεφθούν και να υλοποιηθούν από την ομάδα ανάπτυξης του OC όλες οι πιθανές δυνατότητες που μπορεί να φανταστεί κανείς για το κατάστημά του. Είναι τόσα πολλά που χρειάζεται να γίνονται σε κάθε κύκλο ανάπτυξης για να παραμένει η εφαρμογή ανταγωνιστική που αναγκαστικά θέτονται προτεραιότητες. Για τα επιπλέον υπάρχουν οι developers ;)
#3237
Η ομάδα ανάπτυξης του Opencart είναι ένα άτομο, γι'αυτό έχει 500 καλά και άλλα 500 "κακά" και αυτό οφείλεται πιστεύω στη συμπεριφορά και το γενικότερο attitude αυτού του ανθρώπου. Δεν είναι τυχαίο το χάος πχ που γίνεται στο extensions store, το βρίσιμο που ρίχνει σε όποιον διαφωνεί ή λέει μία αρνητική γνώμη για το Opencart και άλλα τα οποία έχουν κατά καιρούς συμβεί ενώ φανατικά πιστεύει ότι το Opencart είναι το world leader λογισμικό για e-shop ( το βάζει πιο πάνω από το magento για κάποιο περίεργο λόγο ) χωρίς αυτό να αντικατοπτρίζεται πουθενά, στον τελικό χρήστη που θέλει να στήσει ένα λειτουργικό e-shop και να πουλάει το εμπόρευμα του.

Στο θέμα μας τώρα, το συγκεκριμένο feature θα έπρεπε να είναι αυτονόητο γιατί δεν έχει νόημα να πρέπει να έχεις 10 διαφορετικές γλώσσες σε όσα store και να φτιάξεις, γιατί δεν μπορείς να κάνεις σωστό targetting στο καθένα και το SEO πάει περίπατο.

Όπως δηλαδή αν έχεις ΕΝΑ κατάστημα με όσες γλώσσες θέλεις ( 1 ή 2 ή περισσότερες ) έτσι και στο multistore θα έπρεπε να συμβαίνει το ίδιο. Δεν είναι κάτι εξωφρενικό πιστεύω. Η γλώσσα και το νόμισμα είναι κύριες λειτουργίες ενός καταστήματος και θα έπρεπε να είναι πλήρως παραμετροποιήσιμες γιατί αλλιώς καταργείται η έννοια του όποιου feature βασίζεται πάνω τους.

Μακάρι να το δούμε σε επόμενες εκδόσεις πάντως του Opencart, καλό θα είναι, χωρίς να χρειαστεί σκάλισμα από developer ( όχι ότι έχω κάτι με τους developers, ίσα ίσα, αλλά θα ήταν μεγάλο ατού για την ίδια την πλατφόρμα ).

Και γράφοντας τα παραπάνω, χαίρομαι ιδιαίτερα που είμαι ένα βήμα πριν το launch, το SSL έμεινε μόνο και κάτι ακόμα λεπτομέρειες, έχουν στηθεί τα backups και έχουν "παγώσει" οι εκδόσεις των versions ( αν δεν ελεγχθεί πρώτα ότι δουλεύει στο testbed δεν ανεβαίνει τίποτα ) των extensions και μέσα στο μήνα κατά πάσα πιθανότητα ξεκινάμε. Ελπίζω όταν έρθει η ώρα της αναβάθμισης ( custom design ) να έχει εξελιχθεί αρκετά περισσότερο η πλατφόρμα, αν και βλέποντας την γενικότερη ανάπτυξη της, αυτό είναι σίγουρο.
#3239
- Η ομάδα ανάπτυξης δεν είναι ένα άτομο, δεν βγαίνουν τόσες εκατοντάδες χιλιάδες γραμμές κώδικα από έναν.

- Σύμφωνα με στατιστικά που μπορείς να βρεις online το OpenCart έχει μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση. Αν έχεις στατιστικά ή οποιαδήποτε άλλη απόδειξη ότι το magento έχει μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση από το OpenCart θα με ενδιέφερε να τα δω.

- Θεωρείς δηλαδή ότι ο μέσος τελικός χρήστης πιστεύει ότι είναι πιο εύκολο να έχεις ένα "λειτουργικό" eshop με magento;

- Τίποτα δεν είναι αυτονόητο, σου είπα και πριν, τίθενται προτεραιότητες και υλοποιούνται ανάλογα. Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι θέμα πρώτης προτεραιότητας γιατί δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όποιος φτιάχνει multistore, το κάνει για να έχει κάθε κατάστημα ξεχωριστή γλώσσα, αλλά συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι κάτι εξωφρενικό και ούτε ιδιαιτέρα πολύπλοκο τεχνικά στην υλοποίηση.

- Σου εύχομαι καλή τύχη και καλές πωλήσεις.
#3252
Εκει που απαντούσα έκλεισα το tab και μετά έψαχνα να βρω που πήγε η απάντηση :lol: :lol:

Ναι προφανώς και όλη η ομάδα ανάπτυξης δεν είναι μόνο ο daniel, αλλά ο τύπος είναι εγωπαθής και πολλές φορές δεν βλέπει πέρα απτη μύτη του. Μόνο και μόνο οι απαντήσεις που δίνει σε οποιονδήποτε δεν συμμερίζεται την άποψη του αλλά και γράφει κάτι αρνητικό για το opencart, φαίνονται πολλά. Όταν λοιπόν ένα τέτοιο άτομο έχει το πάνω χέρι ( δικό του είναι το project άλλωστε ) τα πράγματα μπορούν να γίνουν αρκετά άσχημα. Εγώ προσωπικά που έχω ήδη κατάστημα ( και ηλεκτρονικό ) και θέλω να βασίσω μία μελλοντική μου επιχείρηση στο Opencart, ξέρω εξαρχής ότι το κάνω με αρκετά μεγαλύτερο ρίσκο από ότι αν διάλεγα Magento ή ακόμα και Woocommerce. Τα κριτήρια που με έφεραν στο opencart ήταν άλλα όμως, και για αυτά, εφόσον η ανάπτυξη του συνεχίσει έτσι, θα στήσω και άλλο κατάστημα αλλά μόνο για μία νέα προσπάθεια/αρχή, όχι σε κάτι υπάρχον που πρέπει να είμαι 101% σίγουρος για το πως θα δουλεύει η πλατφόρμα και δεν έχω την πολυτέλεια να χάνω πελάτες.

Επίσης, το market share στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αποδεικνύει σχεδόν τίποτα, φαντάζομαι το αντιλαμβάνεσαι και από μόνος σου.

Όταν το μέσο extension στο Opencart κοστίζει απείρως λιγότερα και είναι αρκετά πιο user-friendly γενικά, είναι λογικό να το προτιμά ο απλός κόσμος. Το market share θα έχει ενδιαφέρον να το δούμε σε μερικά χρόνια από τώρα ( τουλάχιστον 3 ) που σαν ολοκληρωμένη πλατφόρμα το Opencart θα αποβάλλει τα βρεφικά του λάθη. Κάτι σαν το Joomla ή και το Wordpress, που στην αρχή ήταν τσίρκο και τα δύο ενώ τώρα μπορείς να βασίσεις πάνω τους επιχειρήσεις που μπορούν να φέρουν πολλά χρήματα. Στο Opencart γίνεται πανηγύρι στο store, στο γενικότερο support/availability/reliability/compatibility των extension επικρατεί ο κακός χαμός και πιστεύω πως έχει αρκετό δρόμο ακόμα να διανύσει. Που είναι ελπιδοφόρο το ότι όλος αυτός ο δρόμος δείχνει να είναι μονίμως προς το καλύτερο.

Αυτό με τη γλώσσα και το multistore σίγουρα αποτελεί δική μου ανάγκη, αλλά πιστεύω ότι είναι αυτονόητο οι γλώσσες μεταξύ τους να είναι ανεξάρτητες. Εδώ μόλις ανακάλυψα πως δεν γίνεται να σβήσεις από το frontend την Αγγλική και να την έχεις μόνο στο backend. Πρέπει να προσθέτεις το περιεχόμενο και στην Αγγλική, με το ζόρι :lol: Δεν πειράζει, θα λυθεί και αυτό!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές :) Μακάρι στις επόμενες εκδόσεις να γίνει ακόμα καλύτερο και να μαζευτεί λίγο το extension store γιατί πραγματικά αν ξέρεις έστω και λίγο τι κάνεις, μπορείς να έχεις ένα ωραίο και λειτουργικό e-shop σχετικά εύκολα. Πολύ σημαντικό αυτό.
#3253
Σχετικά με τα σχόλια σου για τον Daniel, δεν εκπλήσσομαι αλλά λυπάμαι, γιατί όπως λένε στον τόπο μας ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος. Που να πλήρωνες κιόλας :D

Μέχρι στιγμής έχεις στήσει μόνο ένα κατάστημα σε opencart. Σου προτείνω αφού τα εκθειάζεις τόσο, να δοκιμάσεις να στήσεις live καταστήματα σε magento και woocommerce και έλα μετά να το ξανασυζητήσουμε ;)

Το marketshare λέει πολλά. Τυπικό παράδειγμα το wordpress που έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς. Αυτό προκύπτει γιατί είναι τεχνικά ανώτερο από τα joomla και drupal; Όχι απαραίτητα, αλλά είναι η πιο συμφέρουσα λύση για τον πελάτη και τον developer στο 90% των υλοποιήσεων. Το ίδιο ισχύει και για το opencart.

Φίλε μου, θάβεις με τα χειρότερα λόγια την ίδια πλατφόρμα που επέλεξες για να βιοποριστείς και συνάμα εκθειάζεις όλες τις άλλες επιλογές που απέρριψες. Και το πιο εξωφρενικό είναι ότι δεν είσαι καν developer για να μπορείς να συγκρίνεις αντικειμενικά κώδικα / επιδόσεις / δυνατότητες και να διαμορφώσεις προσωπική άποψη για το ποια πλατφόρμα είναι ευκολότερη στην ανάπτυξη ενός πετυχημένου καταστήματος. Αυτό ειλικρινά με ξεπερνά... ίσως κάποιος "ειδικός..." να μπορεί να δώσει κάποια απάντηση.
#3254
Δεν εχω απορριψει τις αλλες δυο πλατφόρμες, κάνεις μεγάλο λάθος.

Λειτουργώ και Woocommerce με template ( καλό αλλά αρκετά δύσκαμπτο με πολλές χιλιάδες προϊόντα και όσο το φορτώνεις τόσο χειρότερο γίνεται και πρέπει να βασιστείς σε caching τεχνικές για να λειτουργεί σωστά ) αλλά και το Magento me custom design, το οποίο χωρίς developer δεν πας και πολύ μακρυά.

Τα σχόλια μου για τον Daniel είναι αυτά που κάνει ο οποιοσδήποτε μιλήσει μαζί του και εκφέρει διαφορετική άποψη, τα παραδείγματα είναι άπειρα. Επίσης, λόγω του Daniel και του οποιουδήποτε Daniel έχω αγοράσει αρκετά plugins από τα οποία παίρνει την προμήθεια του ( και πολύ καλά κάνει ) και φυσικά μπορώ να έχω άποψη σε κάτι που χρησιμοποιώ και εν έτη 2016 κρίνω πως κάποια πράγματα θα έπρεπε να γίνονται με διαφορετικό τρόπο.

Επειδή δεν πληρώνω άμεσα για το Opencart ( που είναι αρκετά "άμεσο" το να πληρώνεις για αυτονόητα features που λείπουν, αλλά και πάλι το θεωρώ θεμιτό γιατί ο καθένας έχει το business model που του αρέσει για το προϊόν/λογισμικό του και είναι take it or leave it ) δεν θα πρέπει να έχω την οποιαδήποτε ( καλή ή κακή ) άποψη; Είναι σαν το "αν δεν ψηφίζεις δεν έχεις άποψη" το οποίο το θεωρώ εντελώς χαζό, αν και ψηφίζω, γιατί ο άλλος δίνει φόρους, δημοτικά τέλη, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ για το οτιδήποτε αγοράσει κλπ οπότε του πέφτει λόγος ακόμα και αν δεν ψηφίζει. Αν ήθελε, ας έβαζε χρέωση στο Opencart, αν μπορούσε και τον έπαιρνε φυσικά.

Το market share από μόνο του , ειδικά σε e-shops, δεν λέει κάτι όχι. Όταν στο Magento έχεις μερικά απ'τα μεγαλύτερα corporations να στήνουν το e-shop τους, μετράει διαφορετικά ως προς τις δυνατότητες της πλατφόρμας. Μάλιστα πιστεύω πως στο σχετικά άμεσο μέλλον και με τον ρυθμό ανάπτυξης του, αν καταφέρει και αποβάλλει κάποια πράγματα από πάνω του ( να συμμαζέψει το store για αρχή και τα ό,τι νά'ναι extensions που είναι και η πλειοψηφία ) το Opencart μπορεί να ηγηθεί, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς.

Το ότι δεν είμαι developer δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζω από το πως κάτι ( λογισμικό, συσκευή κλπ ) είναι efficient και πως ο τρόπος λειτουργίας του επηρεάζει το work flow του οποιουδήποτε θέλει να στήσει και να βασίσει κάτι πάνω σε αυτό. Μάλιστα, επειδή ΔΕΝ είμαι developer αλλά έμπορος, και θέλω να πουλάω και να κάνω τη δουλειά μου με συγκεκριμένο (=αποτελεσματικό) τρόπο, μπορώ να βρω 1000 τρόπους στους οποίους κάτι μπορεί να γίνει καλύτερο, γιατί κρίνω βάση του αποτελέσματος και του feedback το οποίο εισπράττω απο real life πελάτες και όχι από άτομα τα οποία εντυπωσιάζονται με ένα ωραίο template ( άλλη πονεμένη ιστορία και αυτά ) και effects και ό,τι άλλο πιάνει το μάτι αλλά στην τελική δεν συνεισφέρει σχεδόν πουθενά, ίσως να ζημιώνει κιόλας στον δρόμο προς το conversion.

Το επιτυχημένο κατάστημα κρίνεται από τις πωλήσεις καλώς ή κακώς και όχι από τον κώδικα, ούτε από το πόσο εύκολα στήνεται/φτιάχνεται, πόσο μάλλον από το market share το οποίο απαρτίζεται κατά κύριο λόγο από αρχάριους και new-comers.

Η κριτική πάντα έρχεται μετά από προβληματισμό και σκέψη, αλλά και διάθεση για βελτίωση. Δεν θάβω τίποτα γιατί όλα έχουν τα προβλήματα τους, δεν είναι κακό ούτε να τα επισημαίνουμε ούτε να συζητάμε για αυτά αλλά ούτε να εκφράζουμε και την άποψη μας για το πως θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο.
#3261
Δεν σε υποχρέωσε κανείς με το ζόρι να χρησιμοποιείς το λογισμικό του Daniel ούτε να αποδεχθείς τις απόψεις του. Το OpenCart είναι πνευματικό του παιδί και έχει το δικαίωμα να το διαχειρίζεται όπως εκείνος κρίνει. Αν αυτό σε χαλάει τόσο πολύ, υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές. Όμως δεν είναι δίκαιο να προσβάλλεις κάποιον που δεν είναι παρόν για να σου απαντήσει. Ότι παράπονο έχεις για εκείνον πήγαινε και πες του τα στο φόρουμ του opencart.com.

Οι εφαρμογές είναι εργαλεία και δεν διαχωρίζονται σε καλές και κακές, αλλά σε κατάλληλες και ακατάλληλες για ένα project. Το τι επιλέγουν οι “μεγάλες” επιχειρήσεις δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο. Κάποιοι επιχειρηματίες πηγαίνουν στη δουλειά τους με ελικόπτερο και, άλλοι πάνε με smartάκι. Ο καθένας επιλέγει αυτό που τον εξυπηρετεί και μπορεί να το στηρίξει οικονομικά. Η κάθε εφαρμογή επιλέγεται σύμφωνα με τις τεχνικές απαιτήσεις του εκάστοτε project και το budget του πελάτη. Το marketshare δηλώνει αυτό ακριβώς. Κανείς δεν επιλέγει κάτι που δεν τον εξυπηρετεί.

Άλλο το feedback και η καλοπροαίρετη κριτική και άλλο η γκρίνια. Το OpenCart είναι εφαρμογή ανοικτού κώδικα που η ύπαρξη της στηρίζεται στην συνεισφορά εθελοντών. Αν κάτι δεν σου αρέσει φτιάχτο εσύ. Αν δεν ξέρεις να το φτιάχνεις, ζήτα το ευγενικά και ίσως κάποιος να το κάνει. Αν θέλεις οπωσδήποτε κάτι να γίνει άμεσα, πλήρωσε κάποιον ειδικό όπως κάνουν όλοι οι επαγγελματίες ;)
#3264
Αν φάνηκε ότι γκρινιάζω είναι καθαρά επειδή τα γράφουμε και δεν τα λέμε από κοντά. Τυχαίνει να γνωρίζω πως είναι να έχεις ένα πνευματικό παιδί ( όπως και πραγματικό :lol: :lol: ) και ξέρω τι θυσίες πρέπει να κάνεις για να πραγματοποιήσεις ΤΟΝ στόχο σου, αλλά και τους επιμέρους στόχους σου.

Με το να χαρακτηρίσω κάποιον σύμφωνα με τη δημόσια του συμπεριφορά είναι δικαίωμα μου, όπως και δικαίωμα του άλλου να χαρακτηρίσει εμένα βάσει της δουλειάς που παράγω, αυτών που λέω κλπ. Δεν είναι κάτι που δεν του το έχω "επισημάνει" σε προσωπικό ( όχι ότι τον ξέρω προσωπικά ) επίπεδο, όχι ότι αυτό όμως δίνει παραπάνω δικαίωμα σε κάποιον ή προσθέτει πόντους στην όποια επιχειρηματολογία του. Ο καθένας κρίνεται από τη δημόσια του εικόνα και τα έργα του, όλοι μας δηλαδή.

Δεν είναι "μεγάλες" οι επιχειρήσεις στις οποίες αναφέρομαι, και τις γνωρίζεις και εσύ ο ίδιος, αλλά όντως μεγάλες. Επιχειρήσεις με τζίρο πολλών εκατομμυρίων ευρώ επιλέγουν Magento, ενώ θα μπορούσαν με τη δύναμη που έχουν να πάνε σε custom λύση. Αυτό λέει πάρα πολλά, πολλά περισσότερα από το market share το οποίο κρίνεται απο σαφώς διαφορετικούς παράγοντες. Μιλάμε για e-shops των οποίων ο στόχος είναι να φέρνουν λεφτά. Και ξαναλέω, το Opencart με την ταχύτητα που αναπτύσσεται δε θα μου έκανε εντύπωση αν σε 3 χρόνια είναι στη θέση που είναι το Magento τώρα. Μακάρι κιόλας, θα κάνει τεράστιο καλό να υπάρχει μία απείρως πιο εύκολη και εξίσου σοβαρή εναλλακτική.

Το να σε εξυπηρετεί κάτι και να μπορεί να λειτουργεί το ίδιο καλά ακόμα και μετά από καιρό, να είναι future proof δηλαδή, είναι κύριος παράγοντας στο χτίσιμο ενός e-shop. Δεν έχουν όλοι την όρεξη των προγραμματιστών ( που καλώς την έχουν αλλιώς θα είχαμε μείνει με τα απολιθώματα ) να φτιάχνουν/δοκιμάζουν/βγάζουν νέα features μονίμως. Αν έχεις ή αν λειτουργείς e-shop ή κατάστημα λιανικής/χονδρικής καταλαβαίνεις απόλυτα αυτό που λέω. Εσύ/εγώ/ο Χ θέλει να ανοίγει την πόρτα του καταστήματος του και να ασχολείται με αυτό που ξέρει καλύτερα : την πώληση. Όχι γιατί το plugin έσπασε, γιατί δεν γίνεται το τάδε και το δείνα. Είναι αρκετά απλό.

Ό,τι μπορώ να το κάνω καλά, το κάνω μόνος. Ό,τι δεν μπορώ αλλά είναι εύκολο ( στο δικό μου μυαλό ) ζητάω βοήθεια, και ό,τι πρέπει να αναλάβει άλλος επειδή εγώ δεν έχω τις γνώσεις ( αρκετά συχνά ) το αναλαμβάνει και πληρώνεται για αυτό. Μάλιστα, όπως όλοι, έχω χάσει και αρκετά χρήματα στην πορεία, σε αποτυχημένες προσπάθειες, σε λάθος plugins, σε κακοτοπιές που δε μπορούσαν εύκολα να προβλεφθούν, αλλά έχω κερδίσει κιόλας γιατί πάνω από όλα όταν κάτι δουλεύει σωστά είμαστε ευχαριστημένοι όλοι, και εμείς ως έμποροι αλλά και εσείς ως προγραμματιστές.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!