OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
#6112
Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω αν γίνει migration από Opencart 2.3.0.2 σε 3,μέσω των migration site που βρίσκω με google search,χρείαζετε και εκ νέου η εγκατάσταση των όποιων modules ή plugins έχω ήδη.

Ευχαριστώ
#6114
Καλησπέρα

Η σύντομη απάντηση είναι ναι.

Τα περισσότερα extensions καταγράφουν την εγκατάσταση τους και τις ρυθμίσεις τους στους πίνακες extension και setting αντίστοιχα. Από την έκδοση 3.x. προστέθηκαν και οι πίνακες extension_install και extension_path που επιτρέπουν την προσθήκη/διαγραφή των αρχείων των extension σε μία εγκατάσταση opencart.

Η καλύτερη διαδικασία αναβάθμισης -ασχέτως του εργαλείου migration που θα χρησιμοποιήσεις- είναι να φτιάξεις μία φρέσκια εγκατάσταση OpenCart με τα extensions και τα εργαλεία που χρειάζεσαι και να μεταφέρεις μόνο τα δεδομένα των κατηγοριών/προϊόντων/κατασκευαστών/πελατών/παραγγελιών.

Επίσης θέλει ιδιέταιρη προσοχή αν στην παλιά έκδοση υπήρχαν extensions που τροποποιούν την δομή της βάσης πχ SEO extension με χειροκίνητες αλλαγές στα αυτοματοποιημένα δεδομένα που είχαν παραχθεί από το extension.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!