OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν διαδικασίες εγκατάστασης / αναβάθμισης της εφαρμογής.
Από theodor
#6550
Χαιρετώ την κοινότητα.
Είμαι στην τελική γραμμή αναβάθμισης site απο 2.0.3.2 σε 3.0.3.3 και βλέπω έκδοση 3.0.3.6 :shock: :shock:
Πάλι πρέπει να κάνουμε fresh installation και να κάνουμε Migration τα data βρε παιδια ?

Πραγματικά απορώ γιατι τόσα χρόνια αυτος ο Daniel δεν φτιάχνει το upgrade του Opencart σαν όλα τα σύγχρονα carts και απορώ με εμένα πως τόσα χρόνια ειμαι κολλημένος με το Opencart , θα μου πείτε κάθε πλατφόρμα έχει τα θέματα της .

Και αλήθεια έχει δει κανείς releases notes για αυτές τις εκδόσεις ? Καποιο logs τι έχουνε παραπάνω ?? Οχι δεν γελάμε τώρα !!! :lol:

Ευχαριστώ.
#6553
Καλημέρα,

Αν θέλεις να αναβαθμίσεις, επειδή οι δομές της βάσης από OpenCart 3.0.3.3 σε 3.0.3.6 είναι ίδιες, μπορείς να κάνεις το εξής:
- Αρχικά κλωνοποιείς την υφιστάμενη βάση για να εργαστείς στο backup.
- Αποσυμπιέζεις ένα φρέσκο opencart 3.0.3.6 χωρίς να το εγκαταστήσεις και εκεί αποσυμπιέζεις το template και όλα τα extensions που χρησιμοποιείς (χωρίς τα xml mods γιατί αυτά υπάρχουν ήδη στη βάση).
- Στη νέα εγκατάσταση αντιγράφεις από το παλιό τα config.php και admin/config.php και .htaccess , προσαρμόζεις τα paths και στο όνομα της βάσης ορίζεις τη βάση που αντέγραψες. Θέλει επίσης προσοχή αν στο παλιό έχεις μετακινήσει το storage directory.
- Από τη διαχείριση του νέου site επιλέγεις και αποθηκεύεις ξανά όλα τα permissions στους χρήστες, αποθηκεύεις ξανά τις ρυθμίσεις και κάνεις ανανέωση τις τροποποιήσεις.

Σχετικά με το παράπονό σου. Release notes υπάρχουν στην σελίδα όλων των downloads των εκδόσεων OpenCart (πατάς "Check out the previous releases"). Η ενασχόληση με το OpenCart είναι αλήθεια ότι το τελευταίο διάστημα έχει γίνει δυσκολότερη. Ωστόσο, εξακολουθεί να είναι ένα framework που μπορείς να αναπτύξεις πολύ γρήγορα και εύκολα ότι χρειάζεσαι και εξακολουθεί να είναι μία ασφαλής και ελαφριά εφαρμογή, που έχει πολύ καλές επιδόσεις σε σχέση με άλλες πλατφόρμες. Σίγουρα θα βοηθούσε αν υπήρχαν εμφανείς στόχοι, timelines και beta releases για να εντοπίζονται τα προβλήματα πριν φτάσουν στην production έκδοση. Προς το παρόν η λύση που δίνει η OpenCart για γρήγορη επίλυση των προβλημάτων, είναι το maintenance branch στο git.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!