OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε προσφορές ανάπτυξης καταστημάτων & εφαρμογών
Από tkaplanis
#7230
Καλημέρα
Θα ήθελα να περάσω προϊόντα στο eshop με xml αρχείο που μου έχουν στείλει οι προμηθευτές των προϊόντων.
Οι προμηθευτές των οποίων τα προϊόντα μεταπωλούνται από το eshop είναι πολλοί και δεν μπορώ να κάνω μόνος μου την διαδικασία της εισαγωγής. ( έχω τα xml από τις εταιρείες )
Θα ήθελα να μάθω ποσό θα κοστίσει να αναλάβει κάποιος αυτή τη διαδικασία με κόστος ανά xml αρχείο
Ευχαριστώ
Έκδοση 2.3.0.2
Journal 2.16.8
#7231
Καλησπέρα,

- Υπάρχει SEO επέκταση στο κατάστημα;
- Οι κατηγορίες των προμηθευτών στα XML θα αντιστοιχιστούν με υφιστάμενες κατηγορίες του καταστήματος χωρίς να δημιουργούνται νέες κατηγορίες ή θα προστίθενται ως νέες κατηγορίες στο κατάστημα στο υπάρχον δέντρο κατηγοριών ή κάτω από μία κεντρική κατηγορία του προμηθευτή;
#7234
Καλησπέρα,
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

To site είναι υπό κατασκευή και αφορά σε πώληση ηλεκτρολογικών, υδραυλικών και συναφών προϊόντων.
Η Αρχική σκέψη ήταν να εισαχθεί «με το χέρι» σε όλες τις κατηγορίες κάποιος αριθμός προϊόντων π.χ. πιο κινήσιμα, έτσι αποφασίστηκε η κατηγοριοποίηση των προϊόντων είναι απλή π.χ. κύρια κατηγορία: ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ υποκατηγορίες: ΠΡΙΖΕΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ, ΚΑΛΩΔΙΑ, ΥΛΙΚΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ και σε αυτές τις υποκατηγορίες να μπουν τα προϊόντα διαφόρων προμηθευτών τα οποια θα «κατηγοριοποιούνται» με βάση τα φίλτρα.

Τώρα έχει προκύψει το εξής:
Σχεδόν όλοι οι προμηθευτές μπορούν να δώσουν Xml αρχείο στο οποίο συμπεριλαμβάνεται ολόκληρος ο κατάλογος με τα προϊόντα τους μαζί με κωδικούς, περιγραφές, χαρακτηριστικά, τιμές καταλόγου και link φωτογραφιών.

Σκέφτηκα λοιπόν μήπως τελικά είναι καλυτέρα να αξιοποιηθούν τα XML αρχεία των προμηθευτών, όμως προκύπτουν οι εξής προβληματισμοί:

σε ένα xml μπορεί να συμπεριλαμβάνονται εκατοντάδες προϊόντα τα οποία δεν είναι απαραίτητο να εισαχθούν γιατί δεν είναι κινήσιμα, από την άλλη και να μπουν δεν πειράζει αν αυτό κάνει τη διαδικασία πιο εύκολη,

οι ερωτήσεις που μου κάνατε για τον αν θα δημιουργούνται νέες κατηγορίες ή αν θα αντιστοιχηθούν με τις υφιστάμενες είναι κάτι για το οποίο θα ήθελα τη συμβουλή σας αν γίνεται, δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση, όπως προανέφερα το eshop είναι ακόμα υπό κατασκευή και μπορεί να τροποποιηθεί η δομή του αν χρειάζεται.

Για το αν υπάρχει SEO επέκταση στο κατάστημα δεν γνωρίζω :oops:
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7235
Καλησπέρα, οκ, κατάλαβα πάνω κάτω τις ανάγκες σου. Αν θέλεις προσφορά επικοινώνησε στο peoplescode.com.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!