OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

#1015
Το vQmod δεν υποστηρίζει την έκδοση 2 και δεν έχω διαθέσιμο χρόνο αυτήν την περίοδο να το τροποποιήσω γιατί αυτή η προσθήκη απαιτεί εκτεταμένο έλεγχο στην συμπεριφορά της εφαρμογής.
#1215
Πολύ χρήσιμο thread (post+comments)

θέλω να προσθέσω μία μικρή ερώτηση. Κάποιον που πουλάει και στο εξωτερικό και πρέπει να χρεώνει ΦΠΑ 23% σε όλους τους πελάτες λιανικής εξωτερικού, θα πρέπει να προσθέσει εκτός από την ελλάδα και όλες τις χώρες.

υπάρχει κάποιος τρόπος να προστεθούν αυτόματα όλες οι χώρες ή θα πρέπει να τις προσθέσω μία μία στην κατάλληλη Γεωγραφική ζώνη;
#1225
Καλωσόρισες στην ελληνική κοινότητα OpenCart.

Ναι πρέπει να εισάγεις όλες τις χώρες που θα ισχύει ο ΦΠΑ
Όχι απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο script.
#1227
Νομίζω οτί μπορείς απλά να τις βάλεις κατευθείαν απο τη MySQL για ποιο εύκολα...


ckabi έγραψε:Πολύ χρήσιμο thread (post+comments)

θέλω να προσθέσω μία μικρή ερώτηση. Κάποιον που πουλάει και στο εξωτερικό και πρέπει να χρεώνει ΦΠΑ 23% σε όλους τους πελάτες λιανικής εξωτερικού, θα πρέπει να προσθέσει εκτός από την ελλάδα και όλες τις χώρες.

υπάρχει κάποιος τρόπος να προστεθούν αυτόματα όλες οι χώρες ή θα πρέπει να τις προσθέσω μία μία στην κατάλληλη Γεωγραφική ζώνη;
#1481
Ευχαριστούμε για τον οδηγό.

Ίσως ομως πρέπει να αναφερθεί οτι θα πρέπει να αναθέσουμε σε ολα τα προϊόντα μας την φορολογική κλάσση που φτιάχνουμε με τον οδηγό αυτον ?
Για να δει κάποιος τις τιμές με τον ΦΠΑ της περιοχής του θα πρεπει να κανει λογαριασμό και παραμένοντας συνδεδεμένος το κατάστημα θα του σερβίρει τις τιμές με τον ανάλογο ΦΠΑ.

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theodor την 03 Μάιος 2015, 10:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
#1482
Που αυτό θα έχει κατα συνέπεια να εμφανίζονται οι τιμές στο κατάστημα μας χωρίς ΦΠΑ.
Δεν ισχύει αυτό που λες. Το κατάστημα μπορεί να εμφανίζει τις τιμές με ΦΠΑ ακόμα και αν οι πελάτες δεν είναι συνδεδεμένοι, αρκεί η διεύθυνση του καταστήματος να ανήκει σε κάποια από τις γεωγραφικές ζώνες στις οποίες έχει ανατεθεί φορολογικός συντελεστής.
#1483
Καλημέρα!
Εχεις δίκιο !
Αν θες μπορείς να διαγραψεις το προηγούμενο μου post καθως και το παρόν.

PS.
Θα ηταν καλό να υπήρχε δικαίωμα διαγραφής post ωστε να μην γεμιζουμε ενα Subject με λάθος posts.
Και ίσως ο editor μας να ειχε και την μεσαία γραμμή σε μια πρόταση που σημαίνει οτι δεν ισχύει .

Ευχαριστώ.
#1484
Καλημέρα, δεν χρειάζεται να διαγραφεί το ερώτημα σου. Είναι χρήσιμο γιατί μπορεί κι άλλοι να έχουν την ίδια απορία.
#1485
Εμβαθύνοντας στην οδηγία βλέπω οτι ειναι δύσκολο να εφαρμοστεί με τις δεδομένες περιφέρειες.

Νόμος:
Σύμφωνα με τον ΝΟΜΟ 2859, όλα τα είδη που αποστέλονται σε συγκεκριμένα νησιά προς νομικά πρόσωπα (επιχειρήσεις) επιβαρύνονται με ΦΠΑ 16% αντί για 23%. Για πελάτες που είναι εγκατεστημένοι στα νησιά αυτά ο υπολογισμός του φόρου γίνεται αυτόματα από το πρόγραμμα με βάση την διεύθυνση που δηλώνετε στα σχετικά πεδία.
Ακολουθεί απόσπασμα του Νόμου 2859:
NΟΜΟΣ 2859
Aρθρο 21
Συντελεστές. Υπολογισμός του φόρου προστιθεμένης αξίας (Φ.Π.Α)
4. Για τα νησιά των νομών Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο, οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), εφόσον πρόκειται για αγαθά, τα οποία κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός:
α) βρίσκονται στα νησιά αυτά και παραδίδονται από υποκείμενο στο φόρο που είναι εγκαταστημένος στα νησιά αυτά,
β) πωλούνται με προορισμό τα νησιά αυτά από υποκείμενο στο φόρο, εγκαταστημένο σε οποιοδήποτε μέρος του εσωτερικού της χώρας, προς αγοραστή υποκείμενο ή προς μη υποκείμενο στο φόρο νομικό πρόσωπο, εγκαταστημένο στα νησιά αυτά,
γ) αποστέλλονται ή μεταφέρονται προς υποκείμενο στο φόρο ή προς μη υποκείμενο στο φόρο νομικό πρόσωπο που είναι εγκαταστημένο στα νησιά αυτά, στα πλαίσια της ενδοκοινοτικής απόκτησης αγαθών,
δ) εισάγονται στα νησιά αυτά.
Η πιό πάνω μείωση των συντελεστών δεν ισχύει για τα καπνοβιομηχανικά προϊόντα και τα μεταφορικά μέσα.
Το παραπάνω δεν ισχύει για ιδιώτες που λαμβάνουν απόδειξη λιανικής.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Θάσος ανήκει στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Σαμοθράκη επίσης ανήκει στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Σκύρος ανήκει στην περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας
κτλ.

Συνεπώς είναι λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί με τις δεδομένες περιφέρειες.
Προσπαθώ να βρώ ενα πιο κομψό τρόπο αλλά δυστυχώς ειναι λίγο δύσκολο.

Ίσως μια λύση θα ήταν να δημιουργήσουμε μια νέα περιφέρεια με όνομα : Περιοχές με Μειωμένο Φπα. αλλά δεν ξέρω αν αυτό δημιουργούσε κάποιο θέμα αργότερα ή και ακόμα να βλέπουνε την περιφέρεια τους και να πηγαίνουνε απευθείας σε αυτήν την επιλογή μή διαβάζοντας όλη την διαθέσιμη λίστα με τις περιφέρειες στην οποία θα εμπεριέχετε και αυτή.

Αν έχει κάποιος καμιά καλύτερη ιδέα πολύ ευχαρίστως να εξελίξούμε λίγο το θέμα.

Ευχαριστώ.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!