OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#6215
Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο site μου καθώς κάθε παραγγελία μου καταχωρείται στον πίνακα oc_order 2 φορές παίρνοντας διαφορετικό order_id πχ 11 και 12 ενώ αφορά την ίδια παραγγελία. Στο διαχειριστικό εμφανίζεται πάντα αυτή με το order_id 11, αλλά τα google analytics μου φαίνεται να μπερδεύονται και να μην μετράνε τα σωστά orders.
Θα ήθελα να ρωτήσω είναι by default να αποθηκεύονται οι παραγγελίες 2 φορές στον πίνακα order_id ή πρέπει πρώτα να βρω γιατί συμβαίνει αυτό;

Αφορά opecart 2.3.0.2 και journal theme έκδοση 3.

Ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giota την 20 Μαρ 2020, 18:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#6216
Καλησπέρα,

έχεις δοκιμάσει να δεις αν στη σελίδα checkout όταν πατάει την καταχώρηση βγάζει λευκή σελίδα και ξανακάνει κάποιο refreshκαι μετά την καταχωρεί? (δοκίμασε εσύ να κάνεις μια τεστ παραγγελία αν όχι).

Κάποια αλλαγή τελευταία που έχεις κάνει? προσθήκη κάποιου extension? Οποιαδήποτε αλλαγή...

Το είχα συναντήσει κάποια στιγμή με extension products bundle .
#6220
Καλησπέρα,

ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Δοκίμασα να κάνω τεστ παραγγελία αλλά δεν βγάζει κάποια λευκή σελίδα ούτε ξανακάνει κάποιο refresh και μετά να την καταχωρεί.
Δεν ξέρω πότε ακριβώς ξεκίνησε αυτό ώστε να θυμηθώ ακριβώς τι ευθύνεται, απλώς το παρατήρησα τώρα με τα analytics μου που δεν συμφωνούσαν και πιστεύω ότι ίσως αυτό ευθύνεται.
Επίσης, πέρασα ένα ένα τα extensions σε καινούριο "καθαρό" opencart και θέμα σε τεστ περιβάλλον και εκεί λειτουργεί κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω που αλλού μπορεί να δημιουργείται αυτή η διπλοεγγραφή στον πίνακα order.
#6222
Καλημέρα,

- Δες αν υπάρχουν ενεργά vQmods/OCMODS με τροποποιήσεις και απενεργοποίησε τα.
- Γύρισε το στο default template και δες αν το πρόβλημα εξακολουθεί.
- Έλεγξε τα events στα δύο καταστήματα αν είναι ίδια. Δες στο κατάστημα που παρουσιάζεται πρόβλημα αν υπάρχει κάποιο περίεργο event που προκαλεί την διπλοκαταχώρηση.
- Μήπως έχεις πληρωμή με Cardlink και κάποιος developer τροποποίησε το extension για quick checkout;
- Άνοιξε στο phpmyadmin τον πίνακα order, κάνε τις κινήσεις του checkout και σε κάθε κίνηση κάνε refresh τον πίνακα στο phpmyadmin για να δεις σε ποιο βήμα γίνεται η διπλοκαταχώρηση.

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Καλησπέρα, Δεν βλέπω κάποιο σφάλμα, αν χρειάζεσαι[…]

Ριξε μια ματια στο /admin/view/template/extension/[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!